Неймовірно радієш, коли весна починається з грядок, на яких уже виглядають перші зелені паростки щавлю, петрушки, кропу та підростають молоденькі морквинки, пастернак!
Озимі овочі й зелень смачніші, ніжніші, міцніші, соковитіші, духмяніші та дарують урожай на два тижні раніше, ніж весняні посіви. Тому не варто шкодувати насіння, а краще взяти його про запас. За два чи три тижні треба перекопати, розпушити граблями, підживити ґрунт та залишити підготовлені грядки.
Коли настане пора сіяти пізно восени, закладайте насінини в сухий ґрунт. Морозостійке насіння пастернаку, щавлю, селери, гірчиці, лободи та шпинату не потребує укриття. Кріп, петрушку, моркву, цибулю, часник, червоний буряк і духмяні трави на зиму вкриваємо плівкою чи мульчуємо соломою або тирсою.
Шпинат
Посіявши насіння в листопаді, перший урожай шпинату отримаєте за 10–12 днів після того, як з’являться паростки. Вибирайте ділянку в затінку. Підживіть землю сумішшю добрив: на 1 м2 – 15 г хлористого калію, 30 г суперфосфату.
Рядки мають бути на відстані 30 см. Насінинки кладемо в канавки завглибшки 2–3 см. Проріджуємо перші сходи й на етапі трьох або чотирьох листочків залишаємо рослинки на відстані 5 см одна від одної.
Щавель
Щоб мати до зеленого борщику свіженькі листочки щавлю на початку травня, висівайте насіння наприкінці жовтня – на початку листопада. Вибирайте місце в півтіні, з родючим чорноземом. Удобріть ґрунт: на 1 м2 – 35 г суперфосфату, 25 г хлористого калію, 5–7 кг компосту або гною.
Викопайте канавки завглибшки 2 см та рядки, відстань між якими 30 см. Уперше проріджуйте рослини на віддалі 5 см, удруге – 15 см.
Кріп
На сонячній ділянці наприкінці листопада сіємо насіння кропу. Заздалегідь вносимо на 1 м2 відро компосту або перегною. Готуємо канавки завглибшки 3–4 см, відстань між ними – 20–25 см.
Петрушка
І на освітлених, і на затінених грядках петрушка даруватиме щедрий урожай. Але пам’ятайте: їй не до вподоби надлишок вологи! Удобріть ґрунт торфом та гноєм. Підготуйте рядки завглибшки 2 см, із шириною міжрядь 20–25 см.
Морква
Сійте моркву наприкінці листопада. На 1 м2 внесіть 3 кг гною, 25 г суперфосфату, 10 г калію. Сформуйте рядки завглибшки 4–5 см, відстань – 30 см один від одного. Уперше залиште пагони на відстані 2–3 см. Наступного разу висмикніть тоненькі морквинки. Міцніші плоди треба залишити на відстані 5–6 см.
Цибуля
У середині жовтня – на початку листопада висівайте сіянці або насіння цибулі. Заздалегідь підживіть землю гноєм чи компостом та 20–30 г нітрофоски. Висаджуйте цибулини на глибину, що дорівнює двом їхнім діаметрам, з відстанню 10 см і міжряддям завширшки 20 см. Насінинки заглиблюйте на 1,5–2 см.
Часник
Наприкінці жовтня висівайте зубчики часнику. Ця культура потребує багато сонечка та не любить ділянок, підтоплених навесні. Удобріть ґрунт: на 1 м2 – 20–30 г суперфосфату, 20 г калійного добрива. Занурюйте зубчики на глибину 4 см і дотримуйтесь інтервалу між ними 10–15 см.
⌂ Фото: Коли настане пора сіяти пізно восени, закладайте насінини в сухий ґрунт
Гірчиця
Початок листопада – період висівання гірчиці. Заздалегідь підживіть ґрунт перегноєм, суперфосфатом, калійними солями. Сійте насінинки на глибину 1,5 см та формуйте рядки на відстані 25 см.
Червоний буряк
Якщо посієте насіння наприкінці жовтня – на початку листопада, отримаєте загартовані бурячки. Вибирайте сонячні ділянки та підживлюйте землю: на 1 м2 – 10–15 г фосфорно-калійного добрива. Сійте в рядки завглибшки 3–5 см. Проріджуйте, дотримуючись такої відстані: між рослинами – 10–17 см, між рядками – 40 см.
Селера
На добре провітрюваних сонячних ділянках селеру можна сіяти наприкінці жовтня або протягом листопада. Землю треба підживити: на 1 м2 – 6–8 кг перегною, 10 г фосфорних, 5 г калійних, 3–5 г азотних та 2 г марганцевих добрив. Канавки мають бути завглибшки 2–4 см, з інтервалом між ними 15–35 см.
Насінини листкової та черешкової селери сіємо ближче одна до одної, кореневої – рідше. За 20–25 днів проріджуємо (відстань – 5–7 см), удруге – через двадцять один день (20–25 см).
Пастернак
Коли настануть перші приморозки в жовтні, сіємо пастернак. Насамперед удобрюємо ґрунт: на 1 м2 – 3 кг перегною, 25 г суперфосфату, 10 г калію.
Формуємо рядки завглибшки 1,5–3 см, з відстанню між ними 45–60 см. Проріджуємо паростки, щоб залишилось по одній рослинці на 4 см, наступного разу – тоді, коли виростуть чотири або п’ять листочків (6–8 см).
Лобода
Пікантну рослину можна висівати навіть у зимові відлиги на проталинах. Заздалегідь треба внести на 1 м2 5–6 кг перегною, 20 г суперфосфату, 15 г калію.
Висівайте насінини на глибину 1-2 см, дотримуючись інтервалу між рядками 30 см. Проріджуйте молоденькі паростки, залишаючи між ними відстань 20 см.
Духмяні трави
Тільки-но дуб скине останні листочки, можна висівати пряні рослини пізно восени. Робіть це на безвітряній сонячній ділянці або з ажурним затінком. Радимо підписати кожну духмяну смакоту та не змішувати з неїстівними рослинами.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Світлана Гончаренко
Рекомендовані товари!
У наявності
Салат Рукола (ЕРР-1)
12грн.
У наявності
Огіркова трава за 0,3 г (ЕЛП-22)
12грн.
У наявності
Чабер за 0,5 г (ЕЛП-10)
12грн.
У наявності
Петрушка листова Гіганте де Італія (ЕПШ-11)
9грн.
У наявності
Селера черешкова Паскаль за 0,5 г (ЕСР-5В)
9грн.
У наявності
Шалфей (шавлія) за 0,3 г (ЕЛП-31)
8грн.
У наявності
Салат Світлана – спаржевий за 0,3 г (ЕСЛ-37)
14грн.
У наявності
Салат цикорний Вітлуф за 1 г (ЕСЛ-41)
10грн.
У наявності
Щавнат за 20 нас. (ЕШП-7)
19грн.
У наявності
Шпинат Новозеландський за 2 г (ЕШП-8)
12грн.