Пряно-ароматичні рослини — спеції і ліки зеленої аптеки (журнал «СонцеСад» 4/2022)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
28.11.2022

Здавна наші предки шанобливо ставилися до духмяних трав, які насамперед використовували в народній медицині. Сьогодні ж вони — цінний складник світової кулінарії. Пряно-ароматичні рослини не тільки доповнюють скарбничку лікувальних засобів, а й надають стравам запашного та вишуканого смаку. Як стверджують науковці, завдяки духмяним травам консервовані овочі краще зберігаються, адже здатні пригнічувати дію бактерій — гниття.

Готуючи з них чаї, освіжальні напої, ефірні олії, додаючи їх як спеції до страв, виведете з організму шлаки, зміцните імунітет, поліпшите роботу внутрішніх органів і, звичайно, омолодите шкіру обличчя.
«СонцеСад» пропонує здійснити мандрівку в країну пряно-ароматичних культур разом із експерткою — Вівєєю Уліткою, яка вирощує ці рослини.

Вівєя Улітка2

⌂ Фото: Вівєя Улітка

Материнка - спеція, яка відмінно смакує з рибою та м'ясом

МАТЕРИНКА

Відома як лікувальне зілля, а в кулінарії її називають орегано. Чай із материнки має антисептичні властивості. Спеції з цієї рослини застосовують під час приготування м’яса, риби, птиці, оскільки вона надає страві приємного запаху та поліпшує апетит. Молоді пагони й листя рослини — пряно-ароматичні добавки. Не рекомендують вживати материнку вагітним жінкам.

 

ЧАБЕР БАГАТОЛІТНІЙ 

Квіти та пагінці чабру мають пряно-гоструватий смак і запах. Його можна додавати в будь-які страви й чайні композиції. Чабер застосовують для соління овочів, як приправу до супів, м’ясних, грибних, рибних страв, салатів. Рослині притаманні антибактеріальні, антигрибкові, антиоксидантні властивості.

 

Шашлик з чабером

Шашлик із чабром

Терпкий пряний аромат стебел чабру гармоніює зі свининою. Для шашлику візьміть свинячий ошийок. Наріжте м’ясо більшими шматками, посоліть, поперчіть, посипте чабром і добре вимішайте. Залиште в прохолодному місці на 5- 6 год для маринування або на ніч. Уранці мариновану свинину рекомендовано поставити ще на одну чи дві години в холодильник. Смажимо на мангалі й залюбки смакуємо!

 

МАЙОРАН ОДНОЛІТНІЙ 

Має парфумний запах. Свіже листя та квіткові бруньки містять ефірну олію, запах якої схожий на суміш ароматів із перцю, м’яти та кардамону. Споживають листя, квіткові бруньки. Оскільки смак і запах майорану насичений і різкий, то експертка рекомендує до страв додавати його в невеликій кількості, щоб не перебити смак інших продуктів. Майоран можна також використовувати для декору.

 

Розмарин надає приємного смаку рибі

 

РОЗМАРИН

М’ясну чи рибну страву чудово доповнює розмарин, адже його насичений хвойний аромат та пряний смак нейтралізують специфічні запахи продуктів. До страв додають свіжі (наприклад, до олії для заправляння салату) і сушені гілочки. З розмарину готують чаї, ароматичні олії і гідролати. Додавати гілочку розмарину до страви можна й на початку приготування, адже він не втрачає своїх властивостей.

 

Розмарин у консервації

Свіжу гілочку рослини завдовжки 10 см додають до літрової банки під час маринування грибів, томатів і заквашування капусти, щоб надати страві дивовижного смаку.

 

Спробуйте чай з монардою

 

       ЛЕМОНГРАС

У кулінарії використовують стебла рослини, а зелень сушать для чаю. Лемонграс має цитрусовий, лимонно-імбирний аромат.
«Це тонізувальний чай, — каже Вівєя Улітка, — який краще пити в першій половині дня, бо в другій він може призвести до безсоння».
Як спецію, лемонграс додають до тайських, китайських, японських супів, замість лаврового листя. Він чудово підходить для приготування освіжальних напоїв.
Вівєя ділиться своїм рецептом тонізувального коктейлю з лемонграсу: «Ріжу зелень рослини, заливаю холодною водою, залишаю на кілька годин (можна на ніч). Втамовую спрагу цією водою, як напоєм».

 

БЕРГАМОТ МОНАРДА

«Не слід плутати його з бергамотом, який широко використовують у промисловості чорного чаю», — підкреслює пані Вівєя. Листя і квіти рослини мають лимонний смак і насичений аромат.
Найчастіше з бергамоту (монарда) заварюють чаї. 1 ст. л. порізаного свіжого чи сушеного листя або суцвіть залити склянкою окропу, який після закипання треба залишити на 3-4 хв. Настоювати чай упродовж 10-15 хвилин, прикривши покришкою, зцідити через сито, додати цукру або меду. За цим рецептом рослина найкраще зберігає свої корисні властивості.

 

Освіжальний лимонад із м'ятою

ЗАСПОКІЙЛИВІ ТРАВИ

М’ята, шавлія, меліса мають заспокійливу дію. З них заварюють чаї, готують освіжальні напої, додають до страв, зокрема м’ясних і десертів, а також декорують столовий посуд.

 

Лимонад із м’ятою

Вичавлюємо сік із трьох лимонів, кип’ятимо склянку води, додаємо цукру й помішуємо до розчинення. У глечику змішуємо лимонний сік, цукрову воду, додаємо листочки м’яти й ще склянку води. Ставимо лимонад у холодильник на годину, щоб настоявся. Освіжальний напій смакуємо із задоволенням.

Вівєя зазначає, що в Україні популярні лікарська й мускатна шавлія — два сорти цієї рослини. Першу використовують для інгаляцій (по одному листочку) й виготовлення ароматичних олій. Листя другої — і свіже, і сухе — додають до салатів, овочевих та рибних страв.

 

Креветки, политі соусом із шавлії

  Рецепт креветок із шавлією

Для приготування страви знадобиться: 12 шт. очищених креветок, 1/2 ст. л. шавлії, 12 скибочок сала зі смужками м’яса, склянка білого вина, 250 г вершкового масла, 3 яєчні жовтки, склянка лимонного соку, сіль, білий перець за смаком.
Для соусу треба змішати жовтки та вино зі щіпкою солі й перцем на паровій бані. Тоді додати розігрітого вершкового масла, лимонного соку та листя шавлії, перемішати. Кожну креветку обмотуємо скибочкою сала. Змочуємо соусом чотири дерев’яні шпажки, на них насаджуємо по три або чотири креветки, обсмажуємо на олії з кожного боку по 5-6 хв. Солимо, перчимо й поливаємо соусом.

Вівєя Улітка підкреслює, що під час сушіння пряно-ароматичні культури часто змінюють смак. Тому, якщо людині не подобається свіжа рослина, їй може бути до вподоби висушена.
«Заварювати чаї з лікарських рослин можна, — каже травознавиця, — як зі свіжих, так і з висушених: 2 ст. ложки сирої або столову ложку сушеної рослини на склянку окропу. Доза для дітей має бути удвічі менша», — наголошує експертка.

як запевняє Вівєя Улітка, пряно-ароматичний сад виростає швидко

⌂ Фото: Як запевняє Вівєя Улітка, пряно-ароматичний сад виростає швидко

Як показують дослідження, додавання до страв пряно-ароматичних рослин сприяє кращому засвоєнню їжі, стимулює очисні, обмінні й захисні функції організму.
До того ж, як запевняє Вівєя Улітка, пряно-ароматичний сад виростає швидко.
Створіть свій духмяний куточок на клумбі чи балконі, і ви отримаєте ароматні спеції для страв та ліки із зеленої аптеки!

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Іванна Струбіцька

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 4/2022

Купити насіння пряних трав

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Любов починається з маленької насінинки… (журнал «СонцеСад» 3/2022)
«Цю квітку треба любити. Якщо Ви будете ставитися до неї з любов’ю, то й вона відповість взаємністю», — відгукується про витончену лаванду власниця поля «Lavand_Anna» Анна Збінська, що мешкає у с. Костівці Житомирської області
Кулінарні рецепти з бузини чорної
Як використовувати квіти та плоди бузини у приготуванні різних страв, розповість «СонцеСад». Цікаві рецепти особливо знадобляться тим, хто вирішить вирощувати чорну бузину не тільки для себе, але з метою розвитку бізнесу
Клен декоративний: корисні властивості
Напрочуд красиве струнке дерево клен в Україні ще називають явором. Ця рослина не тільки неймовірно красива, але й має лікувальні властивості. «СонцеСад» ділиться оригінальними рецептами із соку клена
Гіностема. 10 аргументів чому потрібно споживати і вирощувати траву безсмертя
Вирощуйте й ви траву безсмер­тя — живіть довше і щасливіше!
Гінкго — дерево здоров`я
Унікальне дерево, яке лікує...
«Жива копалина» — гінкго дволопатевий
У перекладі з японської гінкго означає срібний абрикос чи срібний плід. З історії цього дивовижного дерева

Рекомендовані товари!

Орегано (материнка) за 0,1 г

У наявності

Орегано (материнка) за 0,1 г (ЕЛП-24)

11.9грн.

14грн.

Культура орегано, багаторічна
Термін дозрівання пізній
Фасування міні-упаковка
Черемша (Дикий часник) за 0,1 г

У наявності

Черемша (Дикий часник) за 0,1 г (ЕЛП-25)

15.3грн.

18грн.

Культура черемша, багаторічна
Упаковка
Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Чабер за 0,5 г

У наявності

Чабер за 0,5 г (ЕЛП-10)

10.2грн.

12грн.

Культура чабер
Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Аніс за 0,2 г

У наявності

Аніс за 0,2 г (ЕЛП-12)

8.5грн.

10грн.

Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура аніс, однорічна
Вівсяний корінь за 0,1 г

У наявності

Вівсяний корінь за 0,1 г (ЕЛП-40)

49.3грн.

58грн.

Культура овочева
Упаковка 0,1 г
Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Фенхель за 0,5 г

У наявності

Фенхель за 0,5 г (ЕЛП-9)

10.2грн.

12грн.

Культура фенхель
Термін дозрівання пізній
Фасування міні-упаковка
Гірчиця листова за 1 г

У наявності

Гірчиця листова за 1 г (ЕЛП-82)

10.2грн.

12грн.

Культура гірчиця
Упаковка
Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Сидерат Редька олійна за 0,5 кг

У наявності

Сидерат Редька олійна за 0,5 кг (ЕСД-9В)

84.15грн.

99грн.

Фасування міні-упаковка
М'ята яблунева за 0,1 г

У наявності

М'ята яблунева за 0,1 г (ЕЛП-124)

11.9грн.

14грн.

Культура м'ята
Упаковка
Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Саджанець Шипшина безколючкова Кан
NEW!

У наявності

Саджанець Шипшина безколючкова Кан (ОКН-4026(2-4л))

199грн.
Розміри до 2,5 м
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча