«Жива копалина» — гінкго дволопатевий

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
13.09.2021

Це дуже давнє дерево — попе­редник шпилькових — існує на землі вже близько 150 мільйонів років. Воно було широко розповсюд­женим у Мезозойську еру, про що свідчать відбитки його листків, які знаходять у товщах давніх гірських порід. У перекладі з японської гінкго означає срібний абрикос чи срібний плід. Так іменувалося їстів­не підсмажене насіння цього дере­ва, що продавалося в японських крамницях та за смаком нагаду­вало мигдаль.

Віддавна шановані священні дерева гінкго ростуть поблизу старовинних храмів Японії, Китаю, Кореї. Жодна з-поміж сучасних голонасінних рослин не має листків, подібних на листки гінкго; буддійські монахи назива­ють їх лапами священної гуски.

Жодна з-поміж сучасних голонасінних рослин не має листків, подібних на листки гінкго

Монотипний рід гінгко (Ginkgo) представлений одним видом — г. дволопатевим (G.biloba), і це єдиний представник класу гінкго­вих (Ginkgoopsida). Латинську наз­ву цьому незвичайному дереву надав Карл Лінней.

Батьківщиною його вважають гір­ські ліси Південно-Східного Китаю. Приблизно в 1730 р. гінкго було завезено до Західної Європи, а за 50 років, у 1780 р. — до Північної Америки. До Нікітського ботаніч­ного саду гінгко потрапив у 1818 році. Х.Х. Стевен — перший дирек­тор саду, повернувшись з експеди­ції країнами Західної Європи, привіз два десятки його саджанців з Німеччини. Нині найстаріший жі­ночий екземпляр гінкго в Україні росте в Нижньому парку арборе­туму Нікітського ботанічного саду. В 194-річному віці він сягає висоти 15 м, діаметра крони 17x15 м і має довжину кола стовбура на рівні 1,3 м 245 см; цвіте й плодоносить.

Це листопадне голонасінне дво­домне дерево заввишки до 30 м з пірамідальною кроною в молодому віці (з віком крона стає більш роз­логою), діаметром до 8 м і сірою ко­рою з глибокими тріщинами. Жіночі екземпляри низенькі, з густою роз­ложистою більш широкою і округ­лою кроною, чоловічі більш стрункі, мають пірамідальну крону. Листки віялоподібної форми, шкірясті, з ди­хотомічним жилкуванням, яке було властиве найдавнішим листяним рослинам, і більш-менш глибоким серединним V-подібним вирізом, розсічені на дві симетричні поло­винки, що завдячує видовій назві рослини (з латинської biloba озна­чає дволопатевий), завдовжки 6–8 см, на довгих черешках. Цвіте з квітня по червень. Численні чоло­вічі квітки (мікростробіли) зібрані у видовжене сережкоподібне суцвіт­тя. Насінини діаметром 2–3 см, нагадують абрикос, зі смолястою жовтаво-жовтогарячою оболон­кою, яка має неприємний запах. Іс­нують декоративні форми з пірамі­дальною, плакучою та розложис­тою кроною.

Гінкго — швидкозростаюча, світ­ло- й теплолюбива порода: витримуе короткочасне зниження температури до -25–30°С; з добре розви­нутою кореневою системою; вона не вимоглива до ґрунтів, але краще росте на середніх за механічним складом, добре дренованих, родю­чих; вітровитривала, довговічна: в Китаї, Японії, Кореї відомо багато дерев гінкго, вік яких перевищує 1000 років. Добре терпить обрізку; застосовують тільки санітарну об­різку зі збереженням природної форми крони дерева. Садіння про­водять восени (до настання моро­зів) або навесні (до початку веге­тації). Готують посадкову яму зале­жно від об’єму земляної грудки або довжини коренів за максимальних розмірів для дорослих дерев 100x80 см; на дно насипають дре­наж з керамзиту завтовшки 10-15 см; засипають родючим грун­том. Гінкго стійкий проти шкідників і хвороб.

⌂ Особливо ефектним є дерево восени

Тепер гінкго росте практично в усіх ботанічних садах Європи та Північної Америки; його культиву­ють у багатьох країнах як декора­тивне та лікарське дерево; в Японії гінкго — одне з плодових дерев. Дерева гінкго мальовничі й приваб­ливі з ранньої весни до пізньої осе­ні. Особливо ефектним є дерево восени, коли його листя набуває лимонно-жовтого забарвлення. Японці вважають спійманий листок гінкго доброю прикметою.

Екстракт листків гінкго поліпшує мозковий кровообіг, підвищує стій­кість клітин мозку проти гіпоксії, за­побігає тромбоутворенню, знижує в’язкість крові; володіє протизапа­льною та протиалергійною дією. Дуже ефективний для лікування ві­кових змін судинної системи. Вжи­вають як профілактичний засіб для покращення пам’яті.

 

Автор: Улейська Л.І.

 

Купити саджанці гинкго

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Ялина звичайна: незвичайні секрети посадки, догляду та формування крони
Як виростити пухнасту красуню у себе в саду. Поради та авторський метод формування декоративних кущів із хвойних дерев від фахівця
Гінкго білоба — той, що продовжує життя
Гінкго білоба не випадково називають деревом, «що про­довжує життя». Як впливає використання лі­ків з листя гінкго білоби на орга­нізм людини
Тюльпанове дерево. Екзотика у вашому саду
Тюльпанове дерево - посідає в зеленому будівництві своє «королівське місце»

Рекомендовані товари!