Томат звичайний (Lycopersicon esculentum) – широко культивована овочева рослина з сімейства пасльонових. Як і всякий інший овоч, він схильний до різних хвороб, серед яких найбільш поширені: фітофтороз , макроспоріоз, стрік, септоріоз, столбур і вершинна гниль. Єксперти «СонцеСаду» розповідають, які препарати ефективні як профілактика та лікування.
⌂ Фото: Фітофтороз
Проти хвороб застосовують фунгіциди системної, контактної дії для профілактичних і лікувальних обробок. А також рекомендують триразове обприскування препаратами, до складу яких входить мідь, упродовж періоду вегетації, від моменту початку цвітіння.
✔ Порада!
Городники для профілактики розвитку хвороб томатів проколюють помідорове молоде стебло мідним дротом товщиною до 1 мм.
Найпоширеніша хвороба томатів — фітофтороз, який проявляється в 1-2 декадах серпня, коли ночі стають прохолодними. Збираючи плоди, уважно оглядайте листя, щоб, коли виявите перші ознаки хвороби (листя стають темно-бурими, стебла — коричневими, а на плодах з’являються нечіткі плями), вчасно вжити заходів.
Способи лікування фітофторозу
✔ На початкових стадіях фітофторозу можна спробувати врятувати урожай за допомогою біопрепарату «Фітоспорін-М» (універсальний або для томатів), який зупиняє розвиток хвороби. Рекомендують регулярно обприскувати томати біорозчином: 1 ч.л. «Гумі» — 20 і 5 ч.л. «Фітоспоріну» на 5 л води, обробляти ввечері 1 раз на тиждень.
✔ «Гумі» зміцнює імунітет рослин, допомагає томатам долати стреси (зокрема похолодання) і протистояти хворобам. Для боротьби з фітофторозом овочі обприскують настоєм із часнику (100 г стрілок або 50 г зубків на 10 л води). Ефективним є ще один народний метод: у 10 л води розчиняють 25 крапель йоду і 1 літр коров’ячого молока. Такі обприскування проводять 2 рази на місяць.
✔ Увага!
Мульча охороняє ґрунт від поширення фітофтори.
⌂ Фото: Вершинна гниль
При вершинній гнилі томатів слід вносити вапнякове борошно під перекопування. Упродовж періоду вегетації слід проводити позакореневе підживлення препаратами кальцію. Обприскування найкраще застосовувати вранці або ввечері, якщо нема вітру, опадів і рясної роси, дотримуючись рекомендованих концентрацій і контролюючи рівномірність покриття оброблюваної поверхні. Дозрілі плоди томатів збирайте відразу.
✔ Увага!
Не поливайте томати за допомогою дощувальних пристроїв, бо саме вологість у кроні рослини стимулює розвиток грибкових і вірусних захворювань.
Для захисту рослин від хвороб доцільно замульчувати ґрунт під ними будь-яким матеріалом, наприклад, скошеною травою.
Розповідає Василь Бондарчук, представник компанії «Бадваси»
Рекомендовані товари!
У наявності
Скор (УЗЗ-129)
У наявності
Томат Рожевий гігант за 0,1 г (ЕТМ-12)
9грн.
У наявності
Томат Андромеда за 0,1 г (ЕТМ-72)
28грн.
У наявності
Томат Динний за 0,1 г (ЕТМ-192)
9грн.
У наявності
Томат Імператор Чу-Фу за 0,2 г (ЕТМ-323)
9грн.
У наявності
Мідний купорос за 100 г (УЗЗ-101)
У наявності
Фундазол за 10 г (УЗЗ-20)