Фото: Unsplash/Автор - Vince Lee
Сучасна селекція пропонує широкий вибір кольорових томатів. Жовті, рожеві, чорні, фіолетові, зелені та навіть білі створять оригінальну композицію на вашому столі й доповнять яскравою палітрою присадибну ділянку. А ще, що важливо – кожен колір томату має свої корисні властивості
До складу томатів входять природні органічні пігменти – каротиноїди та флавоноїди, які зафарбовують плоди в різні кольори. Також ці речовини захищають томати від спеки, хвороб і шкідників. Потрапивши в організм людини, вони посилюють дію ферментів та аскорбінової кислоти, що сприяє зміцненню імунітету. Яскравий колір томати мають завдяки червоному лікопену та жовтому бета-каротину – двом основним каротиноїдам.
Томати належать до дієтичних харчових продуктів. Уявіть собі, що один кругленький помідорчик містить вітаміни групи В, калій, кальцій, мідь, залізо, магній, фосфор, клітковину, пектини… Ці елементи поліпшують роботу серця, шлунково-кишкового тракту, зміцнюють судини та нервову систему, очищають організм від токсинів і навіть посилюють лібідо. А потужний антиоксидант лікопен виконує особливу функцію – запобігає онкозахворюванням. Він є не лише у свіжих плодах, а й зберігається після термічної обробки: у томатному соці, кетчупах, соусах домашнього приготування. У червоних і темно-бурих помідорах лікопену найбільше, а в жовтих – багато вітаміну С та ретинолу, корисного для зору.
Сьогодні різноманіття сортів та кольорів томатів захоплює! Ми допоможемо вам вибрати улюблений овоч за кольором, насиченістю смаку, корисними властивостями.
Класичні червоні томати – найбільша група помідорів, сортове багатство якої задовольнить потреби навіть найвибагливішого городника. У плодах цих рослин міститься найбільше червоного лікопену та жовтого бета-каротину, які позитивно впливають на організм. Що може бути смачнішим за кисло-солодкі, соковиті, м’ясисті, тонкошкірі помідори? Вони чудово підійдуть для приготування томатної пасти, соку, кетчупів або аджики. На сайті «СонцеСаду» Ви ознайомитесь із надзвичайно багатим асортиментом червоних сортів томатів.
►Серед ранніх сортів: Уліссе F1, Чіблі F1, Лампо F1, Дельфо F1, Єллоу Рівер F1, які входять у комплект «Помідорний іммігрант» ; Іванич F1, Бурковський ранній , Марманде, Брунелло, Дворцовий , Кристал, Союз – 8 F1 , високорослий – Вишневий коктейль, ліановий – Вишенька.
►Середньоранні сорти: Отранто , Магнат, Джина.
З-поміж середніх виділимо м’ясисті сорти: Хамелеон, Кіт Тимофій, Східна пишка, Канари, Ромео.
►Пізні сорти: Британський сніданок (сливка), Скала, Американський ребристий червоний, Фоккер F1 і багато інших, які використовують для консервації та в кулінарії.
⌂ Фото: Червоні томати – найбільша група
Багатством сортів також відзначаються рожеві помідори. Вони чарують ніжним забарвленням і солодко-кислим смаком. Дуже соковиті, м’ясисті, найкраще підійдуть для салатів. У рожевих томатах менше лікопену, але багато селену, який поліпшує роботу серця та мозку.
►Шанувальників великих і смачних помідорів зацікавлять середньостиглі сорти: Рожевий мед, Волове серце (рожевий), Рожевий слон. Також сподобаються сорти: Рожеві родзинки (сливка, ранній), Новачок рожевий, Рожевий конус, Барбарис, високорослий – Лілі Марлен F1.
⌂ Фото: Рожеві помідори відзначаються багатством сортів
У плодах цих помідорів міститься багато альфа- і бета-каротину. Їх корисно їсти алергікам та тим, хто має проблеми зі шлунком, оскільки в томатах низький рівень кислоти.
Жовті та помаранчеві помідори солодші за червоні. Вони додадуть салатам приємного смаку, стануть окрасою овочевої нарізки чи канапок. Жовті томати краще споживати свіжими, адже саме так вони зберігають корисні властивості. Плоди, законсервовані в банці, мають ефектний вигляд.
►Пропонуємо ранньостиглі сорти: Ананасовийіз бурштиново-жовтими плодами, Балконне чудо золотез маленькими помідорками-намистинками; середньоранній – Золотий вік; Чері золотий; Динний; Золотий самородок (чері у формі сливки).
►Вам сподобається і пізній сорт Жираф, плоди якого зберігаються в домашніх умовах до Нового року.
Серед помаранчевих томатів слід виокремити сорти Дружба й соковите Золото Іліни.
Тих, хто мешкає в багатоповерхівках, зацікавить томат Балконний жовтий F1.
⌂ Фото: Жовті та помаранчеві помідори солодші за червоні
Мабуть, найнезвичнішими для нас є фіолетові, чорні або темно-коричневі помідори. Мають найвищий рівень цукрів. Ці сорти найароматніші. Відмінно підходять і для салатів, і для консервування. У їхньому складі майже нема аскорбінової кислоти, але є багато лікопену.
Антоціани, тобто натуральні рослинні пігменти, насичують томати темними відтінками. Вони знижують ризик виникнення серцевих захворювань і старечого склерозу.
►«СонцеСад» пропонує суперранньостиглий сорт Чорний дракон (сливка), середньоранній – Чорний імператор.
► А також вас можуть зацікавити й середньостиглі: Зебра чорна, Індиго (чорний), середньопізній – Де Барао чорний (сливка).
►З-поміж фіолетових томатів рекомендуємо: середньоранній сорт Фіолетовий; середньостиглий і високорослий – Бінг Бінг, який плодоносить до приморозків; чорно-фіолетовий – Аметистова дорогоцінність.
►До коричневих томатів належать середньостиглі сорти: Шоколадний зайчик, Шоколадне диво із червоно-коричневими великими м’ясистими плодами; середньопізній – Коричневий цукор.
⌂ Фото: Фіолетові та чорні помідори мають найвищий рівень цукрів
Ми звикли, що зелений колір плоду – ознака недостиглості. Але це стосується не всіх помідорів. Хлорофіл надає плодам зеленого кольору. Такі томати вивели для алергіків. Вони трішки кисліші на смак, багаті на вітамін С. З них виходять смачні консерви на зиму.
Вживаючи зелені томати, поліпшите стан шкіри, роботу кишківника, функції підшлункової та щитоподібної залоз. До зелених томатів належать: середньоранній сорт Зебра зелена; середньостиглі: Маленька зелена груша, Ківі (зелений), Зелений тигр, Смарагдова груша; пізньостиглий – Сибірський малахіт.
⌂ Фото: Зелені томати вивели для алергіків
Ще один цікавий вид томатів – білоплідні. Вони не мають лікопену та антоціану. Як і чорні, білі помідори солодкі. Їх рекомендують використовувати для дитячого харчування та додавати до раціону алергіків. Ці томати використовують для приготування салатів і консервують. Білі помідори можуть їсти хворі з підвищеною кислотністю шлункового соку й розладами нервової системи. Фахівці називають їх плодами спокою.
►До білих помідорів належать: середньоранній сорт Біла вишня; середньостиглі: Волове серце біле, Білий гігант, Великий пломбір.
►Шанувальникам екзотичного в пригоді стане сорт Пустотілий білий, плоди якого мають порожню серединку.
⌂ Фото: Білі помидори рекомендують використовувати для дитячого харчування та додавати до раціону алергіків
Тепер ви знаєте все про кольорові помідори та їхні характеристики. Якщо у вас алергія на червоні томати, тоді їжте білі або чорні. Експериментуйте на своєму городі чи в теплиці, висаджуючи різні сорти помідорів! Насолоджуйтесь палітрою кольорів та смаків свіжих чи законсервованих маленьких плодів-намистинок (20 г) і соковитих велетнів (600–800 г)!
Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 4/2023
Рекомендовані товари!
У наявності
Томат Фіолетовий за 0,1 г (ЕТМ-121)
9грн.
У наявності
Томат Білий гігант за 0,1 г (ЕТМ-157)
9грн.
У наявності
Томат Чорний мавр за 0,1 г (ЕТМ-293)
9грн.
У наявності
Томат Перцевидний рожевий за 0,1 г (ЕТМ-251)
10грн.
У наявності
Томат Перцевидний помаранчевий за 0,1 г (ЕТМ-253)
10грн.
У наявності
Томат Солідо F1 (ЕТМ-639)
28грн.
У наявності
Томат Алка за 25 нас. (ЕТМ-516)
10грн.
У наявності
Томат В десятку за 0,1 г (ЕТМ-536)
10грн.
У наявності
Томат Вашингтон за 0,1 г (ЕТМ-562)
9грн.