Приходить кінець літа — початок осені і нам пора збирати урожай з наших городів. Звичайно багато запасів робимо на зиму консервуємо солимо. Але повноцінною заміною свіжим овочам вони не зможуть бути особливо навесні, коли так хочеться вітамінів.
Плоди томатів використовують для приготування різноманітних страв в сирому і сушеному вигляді. Корисно їх вживати в свіжому вигляді.
Однак в осінньо-зимовий період нам потрібні теплиці, завдяки яким посеред зими можна поласувати свіжі томати. В теплиці можна вирощувати не тільки томати, але різні овочеві культури круглий рік. В закритому ґрунті рослини дають більший урожай, ніж у відкритому, бо там немає різких перепадів температур, заморозків і опадів.
✔ Теплиці бувають різних типів — газові, електричні або повітряні.
Але найбільш економним варіантом є теплиця, яка опалюється дровами.
Вирощування розсади томатів в теплиці — це найбільш доступний спосіб, виростити здорові саджанці. Вирощування овочів із використанням теплиці користується популярністю тому, що там земля швидше нагрівається, урожай з’являється раніше і плоди томату не так піддаються хворобі фітофторозу.
⌂ Фото: Найбільш економним варіантом є теплиця, яка опалюється дровами
Але, на жаль, потрібно знати деякі нюанси. Верхній шар ґрунту треба змінювати регулярно, адже у субстраті можуть зимувати грибкові бактерії і шкідники.
Якщо немає можливості змінювати землю, проводимо дезінфекцію: беремо 50 грам на м2 мідного купоросу або доломітове борошно. Міняти ґрунт варто кожні п’ять років, оскільки за цей час земля дуже виснажується.
Підготовку грядок для посіву готують ще з осені. Добре підходить для вирощування томатів дернова або перегнійна земля. Перед перекопкою грядок вносимо на 1 м2 (1 столова ложка калій магнезії або сульфат калію + 3 столові ложки суперфосфату + 1 чайна ложка натрієвої селітри + 250 грам деревної золи).
Перед висаджуванням розсади томатів, у підготовлений ґрунт для дезінфекції поливаєм рожевим розчином марганцівки (1 грам + 10 літрів води t 60 °С).
Обов’язкові етапи догляду, починаючи з підбору гібридів чи сортів, які мають обмежений ріст, стійкість до захворювань, з формуванням в 1-2 стебла, обробка посівного матеріалу і формування плодів.
✔ Способи знезараження і стимулювання насіння до проростання
— замочування насіння (1 столова ложка перекис водню + 200 грам води) на 2-3 години;
— замочування насіння (перманганат калію 1 % розчин) на 30 хвилин;
— замочування насіння( 0,5 % розчин соди) на добу.
✔ Оптимальні строки посіву насіння на розсаду лютий-березень місяць.
Для кращого зав’язування плодів у вегетаційний період, рослини необхідно злегка струшувати. Як видно ці поради не складні, при їх дотриманні можна буде отримати гарний розвиток саджанців.
✔ Вирощувати розсаду можна у декілька способів: посів в горщики, ящики, в касети, або прямо в ґрунт, на глибину 1 см, відстань між насінинами 5-6 см. Перед посівом проливаємо теплою водою. Після посіву накриваємо плівкою або агроволокном. Ящики, касети встановлюємо на підставки, щоб повітря мало доступ до кореневої системи сходів.
⌂ Фото: Ящики, касети встановлюємо на підставки
Щоб заощадити тепло в теплиці, над посівом встановлюємо маленький плівковий парничок.
Протягом першого тижня слід дотримуватись температурного режиму: вдень — 18 °С, вночі — 15 °С. Підтримуємо такий режим доки не появляться 2-3 листочки.
✔ Полив проводимо всього 2-3 рази. Перший — при появі всіх сходів, другий — через 2 тижні, третій — за декілька годин до пересаджування. Поливають розсаду під корінь, температура води 20 °С. Щоб отримати розсаду із здоровою кореневою системою і не перерослу, її не підживлюють, вона менше переживає стресові умови при пересадці.
При посадці розсади томату в теплицю, важливою умовою є температура ґрунту, якщо температур буде нижче 14 °С, коренева система стає малоактивною і не може забезпечити нормальний ріст. В кореневій системі можуть розвиватися такі захворювання, як коренева гниль, фузаріоз.
Рослини томату висаджуємо в теплицю на постійне місце з густотою на 1 м2 дві-три штуки. Поливи проводимо при потребі, особливо в сонячну погоду. До початку цвітіння 1-2 китиці рясних поливів не проводимо, оскільки низька освітленість змушує рослину раніше зацвісти.
Регулярні поливи проводимо після сходу сонця, щоб наші рослини прогрілися, температура в теплиці повинна бути не нижче 20 °С. Полив припиняємо за 2-3 години до заходу сонця, в сонячний день, в похмурий день за 3-5 годин.
Краще полив томату протягом дня робити в декілька підходів.
⌂ Фото: Правильний режим поливу важливий для гарного росту розсади
✔ Вегетаційне підживлення томатів проводиться після того, як коренева система добре приживеться, приблизно через 20 днів.
— перше підживлення (1 столова ложка нітроамофоски + 0,5 літра коров’яку на 10 літрів води);
— друге підживлення робимо на 10-й день після першого (1 столова ложка сульфату калію або органічного добрива на 10 літрів води)
— третє підживлення через 12 днів після другого (1столова ложка гумат натрію або 2 столові ложки деревної золи на 10 літрів води). Поливати рослини по 5 літрів води на 1 кв. метр.
Після посадки головним завданням є правильно сформувати саму рослину томату. Формуємо в одне стебло видаляючи бокові пасинки залишаючи невеликий пеньочок, для запобігання повторної появи пагона. Це дозволить отримати якісні плоди томату.
Обкручування верхівки проводимо за годинниковою стрілкою в другій половині дня, коли рослина втрачає тургор.
Додатково проводимо профілактику видаляючи зайві листки для кращої освітленості рослини. Найбільш сприятливими умовами для процесу запилення є температура повітря — 20-25 °С, відносна вологість — 65-75 %.
При появі перших плодів, слід стежити за їх видом. Як тільки плоди заблищать, їх необхідно зняти, даючи можливість решті врожаю дозріти. Після того як буде знятий весь урожай з гілки, її необхідно за допомогою секатора видалити, таким чином в теплиці побільшає світла для останніх дозріваючих плодів.
⌂ Фото: Правильно збирати плоди без плодоніжки в технічній стиглості (бурими)
Збір врожаю проводимо кожні 2-3 дні. Правильно збирати плоди без плодоніжки в технічній стиглості (бурими), для того щоб розвантажити кущ і прискорити дозрівання інших плодів. Таким чином, ми збільшуємо врожайність. Плоди томату обережно складаємо в ящики з отворами, щоб провітрювались.
Спеціально для «СонцеСаду» розповіла Єва Тернова, завідуюча лабораторією Сквирської дослідної станції органічного виробництва
Рекомендовані товари!
У наявності
Томат Алий мустанг за 0,1 г (ЕТМ-310)
20грн.
У наявності
Томат Шоколадна амазонка за 0,1 г (ЕТМ-343)
10грн.
У наявності
Томат Майсалун F1 за 10 нас. (ЕТМ-458)
28грн.
У наявності
Томат Малиновий Ожаровський за 0,1 г (ЕТМ-416)
9грн.
У наявності
Томат Мар'юшка за 0,2 г (ЕТМ-104)
9грн.
У наявності
Томат Маркіз за 0,1 г (ЕТМ-232)
9грн.
У наявності
Томат Рожевий чемпіон за 0,1 г (ЕТМ-609)
9грн.
У наявності
Томат Гаргамель за 0,1 г (ЕТМ-537)
9грн.