Чому гірчать огірки та як із цим боротися (журнал «СонцеСад» 4/2022)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
26.11.2022

Один із поширених у світі овочів — огірок. Його вирощують увесь рік у парниках, зимових і весняних теплицях, також у відкритому ґрунті. Вирізняється серед інших овочів швидкорослістю.

Єва Тернова

⌂ Фото: Єва Тернова, зав. лабораторії Сквирської дослідної станції органічного виробництва

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

На присадибній ділянці навіть початківець має знати, як забезпечити огіркові насадження необхідними поживними речовинами. Виростивши смачні, хрусткі плоди, іноді нам доводиться збирати огірки з гірким присмаком, які нічим не відрізняються зовні від інших плодів. Гіркі огірки мають і корисні властивості, хоча неприємні на смак. Гіркота поліпшує апетит, стимулює роботу жовчного міхура, має протипухлинну й протизапальну дію.

Огірок належить до сімейства гарбузових. На генетичному рівні в тканинах плода виробляється глікозид кукурбітацину, який міститься в надземній частині рослини — у листі, стеблі, що надає гіркоти огіркам.

До гіркоти можуть призвести стресові фактори, якщо для росту й розвитку огірків не створено сприятливих умов.

Щоб огірочки смакували солодкими, дотримуйтеся порад

⌂ Фото: Щоб огірочки смакували солодкими, дотримуйтеся порад

 

Як ефективно боротися з цією проблемою

1. Обов’язково подбайте про ґрунт, на якому висіватимете огірки. На важких глинистих ґрунтах треба вносити азотно-калійні добрива, оскільки саме ці ґрунти найбільше сприяють виробленню кукурбітацину. Можна використовувати суперфосфат, деревну золу, торф, а також мінеральні добрива.

У період вегетації поливайте огірки настоєм кропиви або кульбаби. Найінтенсивніше підживлюйте в період плодоношення. Огірки полюбляють легкий ґрунт із високим вмістом поживних речовин.

2. Ділянка для висівання огірків має бути захищена від прямого потрапляння сонячного проміння. Рослини люблять розсіяне сонячне світло. Дуже добре себе почувають у тіні кукурудзяних рядів. Не можна висівати огірки поблизу кущів малини, ожини, полуниці. Ці рослини впливають на огірки, відбираючи в них поживні речовини, і витягують вологу.

3. Варто подбати, аби не був загущений посів огірків,  адже це призведе до низької освітленості.

4. Достаток вологи й правильне поливання. Завдяки регулярному прополюванню, розпушуванню міжрядь, мульчуванню збережете вологу. Огірок не любить холодну воду. Температура води не має бути нижчою від температури ґрунту максимум на 2-3°С. На невеликих ділянках огіркові насадження можна поливати водою кімнатної температури. Якщо погода спекотна, зволожуйте вранці й увечері: на кожну рослину — по 10 літрів води. У прохолодну погоду огірки поливаємо раз на два чи три дні. Надлишок води в дощову погоду й низька вологість повітря також призводять до гіркоти.

5. Ще один фактор, про який варто подбати, але, на жаль, неможливо відрегулювати — затяжна холодна погода. Рослини в такому стані якнайшвидше переходять у режим виживання, прагнучи швидко дати насіння. Відростаючи, зеленець дедалі більше накопичує гіркоту. За таких погодних умов огірки обробляють стимуляторами росту, які допомагають рослині пережити цей період. Також можна полити органічними добривами, підживити мінеральними — з калієм та фосфором. Не рекомендовано удобрювати огірки свіжим гноєм, що може спровокувати гіркоту.

6. Правильний вибір насіння. Є різновиди гібридів огірків, які не мають гіркоти, але в наступних поколіннях під час розчеплення вона все ж таки проявляється. Тому насіння гібридів варто поновлювати щороку, хоча більшість якісних характеристик зберігається в другому поколінні. Запам’ятайте: якщо насіння зібране з гірких огірків, то новий урожай також гірчитиме, навіть за умови правильного догляду.

Не варто забувати, що огірок має косметичні властивості.

Є спосіб позбутися гіркоти під час консервування і засолення огірків. Перед засолюванням огірки замочують на 6-10 годин у холодній воді.

                                                                    Спеціально для «СонцеСаду» — Єва Тернова, зав. лабораторії Сквирської дослідної станції органічного виробництва

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 4/2022

Купити насіння огірків

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Лікувальні властивості звичайних огірків
Молоді плоди огірка (зеленці) доволі часто вживають у лікувально-профілактичному харчуванні. Експерти «СонцеСаду» підготували для вас перелік найпоширеніших захворювань, лікувати які допоможуть звичайні огірки
Огірки замість косметичного салону
Огірки — чи не найпопулярніший засіб «народної косметології». Існує безліч рецеп­тів засобів, які омолоджують і гоять шкіру. Пропонуємо найдієвіші з них
В’ялені помідори по-рівненськи (журнал СонцеСад №4/2021)
Завдяки експериментам пані Жанни в арсеналі з’явився і рецепт в’ялених помідорів, які дуже полюбляють італійці
Огірковий повноцвіт (журнал СонцеСад №4/2021)
Якщо ваші огірки квітнуть, а не зав’язують плодів, то це, звичайно, має гарний вигляд, але чи задля краси ви сіяли їх? Розкриваємо секрети високої врожайності огірків
Чому жовтіють огірки
Які причини пожовтіння листя, пагонів, що призводить до загибелі рослин і як з ними боротись
Хвороби огірків
Хвороби вороги огірків. Як захисти огірки від ворогів
Огірки під плівкою
Технологія вирощування огірків у плівковій теплиці
Китайські огірки на вашому городі (журнал СонцеСад №4/2020)
Вирощування китайських огірків
Огірки — зелені красені вашого городу
Рекомендації по вирощуванню та доглядом за огірками

Рекомендовані товари!