Українці люблять кавуни, але до безнасіннєвих сортів не дуже звикли. Хоча за кордоном вони надзвичайно популярні, настільки, що витіснили своїх «насіннєвих братів» із ринку. Один раз поласувавши ними, ви надалі вибиратимете тільки ці плоди. Бо переваги очевидні, смак відмінний, а вирощування — легке. Про це редакції «СонцеСаду» розповів Юрій Урбанський, харків’янин, який придбав землю на Полтавщині, де вирощує різні овочі, зокрема й безнасіннєві кавуни, під які виділив кілька соток.
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
— Безнасіннєві кавуни я почав вирощувати чотири роки тому, — пригадує своє перше знайомство з дивовижними плодами господар. — Просто спробував за порадою одного агронома. І вже з першим урожаєм зрозумів: за ними — майбутнє.
1. Безнасіннєві кавуни солодші, ніж звичайні.
2. Їхній м’якуш дещо щільніший. Є дуже тверді сорти, але ніхто не змушує вас вирощувати їх, якщо не хочете. Кожна солідна фірма має широкий асортимент насіння різних сортів. Вибір — за вами.
3. Такі кавуни потребують запилювачів.
4. Рекомендовано вирощувати розсадним методом, а не висівати в ґрунт.
5. Ціна безнасіннєвих кавунів на 50% вища, ніж звичайних. Це мінус, якщо ви їх купуєте. А якщо вирощуєте й продаєте — величезний плюс.
За розмірами плодів безнасіннєві кавуни поділяють на дрібні (так звані порційні; наприклад, сорт Бостон, вагою до 2 кг) та великі (у середньому — 6-8 кг, залежно від гібрида). Утім їхній розмір можна регулювати густотою насаджень: рідше — плоди більші, густіше — менші, але врожайність приблизно однакова.
Юрій Урбанський наголошує: «Якщо хочете отримати максимально великі плоди висаджуйте 3-4 тис. рослин на 1 га. Схема садіння залежить від того, як обробляти ділянку. Якщо вручну, зручніше залишити 2 м між рядами, у ряду між рослинами 1,2 м».
⌂ Фото: Поле рясно вкрито смугастиками
На думку пана Юрія, вирощувати безнасіннєві кавуни краще тільки через розсаду:
— Безнасіннєві на початку росту потребують тепла й не витримують надлишку вологи. Ці умови слід контролювати й регулювати, що у відкритому ґрунті зробити нереально. А ось схожість якісного насіння для вирощування розсади — 95%!
Розсаду безнасіннєвих висаджують тоді, коли мине загроза приморозків (у кожному регіоні — по-різному).
— За 30 днів перед запланованим висаджуванням розсади у відкритий ґрунт, — радить досвідчений баштанник, — висівайте насіння в касети на 96 комірок (по насінині в одну ємність).
Через 20 днів після сходження розсаду висадіть у ґрунт. Якщо хочете отримати ранній урожай — висівайте насіння трохи раніше в касети на 96 комірок. Потім зробіть перевалку. У 0,5 л горщику розсада може перебувати 35-40 днів. Якщо є можливість, насінини можна одразу висівати в горщики.
Юрій Урбанський переконався, що безнасіннєвий кавун більш примхливий за звичайний і потребує вищої температури під час вирощування розсади, особливо на етапі схожості: «Одразу після висівання насіння тримайте ємність при температурі плюс 27— 30°С.
Можете придбати спеціальні термокамери, у яких підтримуйте необхідну температуру та вологість. Але це в тому разі, коли маєте багато розсади. У домашніх умовах можна помістити її на теплу підлогу й накрити плівкою. Тільки контролюйте, коли почнуть з’являтися перші паростки. Тоді виносьте ящики з розсадою і знизьте температуру: вночі — до +15°С, вдень — +18-24 (залежно від величини зовнішнього освітлення). Надалі не забувайте загартовувати розсаду за 1-2 тижні перед висадкою у відкритий ґрунт: мусите виносити її на вулицю, зазвичай в перші дні в похмуру погоду.
⌂ Фото: Майбутній красень для застілля
Велику роль у вирощуванні розсади безнасіннєвих кавунів, як зазначає наш співбесідник, відіграє ґрунт:
— Він має бути дуже пухким. А також менш вологомістким, ніж для звичайного кавуна (70-80%). Коли розсада зійшла, поливати треба частіше, але перезволожувати не варто. Якщо касета з розсадою стає легкою — пора поливати. Моє правило: краще недолити, ніж перелити, бо навіть коли рослина прив’яне — її можна врятувати, а коли заведеться грибок — біда.
Щодо висаджування розсади в ґрунт, безнасіннєві кавуни люблять родючі землі, але ростуть на будь-яких. Якщо там росли інші овочі, то і їм буде добре. До речі, підживлювати кавуни впродовж вегетаційного періоду можна тими ж комплексними добривами, що й усі овочі (азот, фосфор, калій), під час кожного поливання дрібними порціями.
— Безнасіннєві кавуни потребують запилювачів. Навіть попри те, що пасіка може бути поряд, — акцентує увагу на важливому нюансі городник. — 70% від загальної кількості сортів — безнасіннєві, 30% — будь-які насіннєві.
Єдине, чим вони мають відрізнятися, — кольором «сорочки». Тож поряд зі смугастими Фасінейшн F1 чи Кідман F1 можна посадити темний запилювач Баронесса F1 чи мікс інших темних сортів. Це не для врожайності, а для розпізнавання, щоб потім не плутати їх під час збирання врожаю й сортування.
Можна висадити три ряди безнасіннєвих, потім — ряд звичайних.
Ще одна хитрість. Безнасіннєві кавуни мають бути «дорослішими», ніж запилювачі, тому раджу висаджувати ці сорти на два тижні раніше. Бо якщо їх рано запилити, то вони ще не зміцніють і заплодоносять, що позначиться на врожаю.
⌂ Фото: Безнасінний гібрид Фасінейшн F1
— Урожайність безнасіннєвих кавунів нижча, ніж звичайних, — говорить і про мінуси Юрій Урбанський. — Якщо останніх я збираю близько 80 т із гектара, то безнасіннєвих — 30-40 т. На стеблі зазвичай зав’язується по два плоди, стільки ж рекомендують залишати під час формування. Але ми так не робимо — кавуни самі формуються, усе зайве відпадає.
Щоб отримати більший урожай, треба вирощувати кавуни на підщепі. Особливо якщо бракує землі й багато сонця. Спочатку таке щеплення здається складною справою, але, ознайомившись із технологією (наприклад, з Інтернету), ви впораєтеся. Я особисто, ще не маючи досвіду, міг провести близько 500 таких процедур щодня.
Врахуйте необхідність сівозміни. Попередниками кавунів не можуть бути гарбузові. Єдиний вихід — вирощувати їх на підщепі.
Якщо висадили кавуни — наступного року дайте цій ділянці перепочити, інакше рослини хворітимуть.
— Найпоширеніші хвороби кавунів — різноманітні в’янення, спричинені грибками, які зберігаються в ґрунті, — розповідає пан Юрій. — Якщо хвороба вже вразила рослини — боротьба за врожай малоефективна. Тому золоте правило профілактики й лікування кавунів — агротехніка (сівозміна, правильне поливання і підживлення).
Надмірно не удобрюйте рослини азотом! Бо тоді вони ще більше хворітимуть і втратять смакові властивості. Якщо хочете мати більший урожай, використайте аміачну селітру. «Перегодовані» азотом рослини полюбляють кліщі й тля. Для боротьби з ними використовуйте інсектициди, наприклад Актару чи Теппекі (як зазначено в інструкції) проти тлі, Вертімек проти кліщів.
⌂ Фото: Сім'я Урбанських проводить дегустацію кавуна
— Якщо вирішили вирощувати безнасіннєві кавуни для себе — не пошкодуєте. Якщо ж для продажу, врахуйте, що це ще дивина для українського споживача, тому не сподівайтеся, що їх миттєво розкуплять, — ділиться досвідом наш співрозмовник. — Краще одразу зверніться до великих торговельних мереж. З ними можна домовитися про те, щоб викупили ваш майбутній урожай. Попит на таку продукцію щороку зростає.
Спеціально для «СонцеСада» матеріал підготувала Світлана Тернова
Рекомендовані товари!