Вітекс священний – це духмяний аромат меду та прянощів, замінник перцю, родзинка будь-якого маринаду, надзвичайно декоративна рослина: квітне з літа до жовтня, чудовий осінній медонос
⌂ Фото: Ольга Корабльова біля вітексу священного
Спробуємо уявити чарівність цього середземноморського гостя в саду: пишний кущ до 3 метрів заввишки з оригінальними пальчастими листочками та мільйоном свічок ніжно-лілових суцвіть. Чудо-рослина щедро обдаровує простір навколо своїм духмяним з медовими нотками ароматом екзотичних прянощів та перетворює осінній пейзаж на казку. Жадаєте насолоджуватися такою чудовою прикрасою саду? Старший науковий співробітник відділу, кандидат сільськогосподарських наук Ольга Корабльова розповідає про користь та особливості вітексу.
На батьківщині, в Середземномор’ї вітекс росте як дерево - майже до 30 метрів заввишки. У нас в Україні вперше ми посадили рослини вітексу в 1985 році. Досліджували, пристосовували до життя в нашому кліматі. Рослини щороку підмерзали, від цього надземна частина не має звичайного для дерева стовбура, а росте кущем. Наразі рослини акліматизувалися і пречудово почуваються у нас у будь-якому регіоні країни.
⌂ Фото: Вітекс священний
Вітекс використовується в кулінарії як замінник перцю. При чому можна використовувати всю наземну частину рослини, і листочки, і м’які гілочки, і суцвіття, і навіть насіння. Вся рослина має неповторний екзотичний пряно-медовий аромат. Насінинки вітексу слугують як пряність, імітуючи чорний перець. Листочки і зелень використовуються в овочевих маринадах. Але є один пікантний нюанс: в кислому середовищі листок вітексу чорніє, тому в банках із консервацією завдяки хімічним реакціям листок буде не зелений, а чорний. Також вітекс можна використовувати по-іншому. Висушити зелену масу рослини та зробити сухі пряні суміші. Надзвичайні, багатокомпонентні, дуже ароматні та дуже смачні. Це легко зробити в домашніх умовах. Вирощуємо пряні трави, збираємо, підсушуємо, дрібно перемелюємо та кладемо в банку або щільний пакетик. Використовуємо при приготуванні супів, борщів, котлет, каш, рагу та інших смачних страв. Можна створювати пряні суміші із додаванням різних ароматичних рослин за вашим смаком.
В Україні ця рослина відома також під назвою прутняк, завдяки тому, що культура має довгі пагони, навіть довжелезні. Лозу вітексу зрізають, зачищають, і створюють з неї різноманітні плетені вироби.
Відео: Вітекс: вирощування та корисні властивості
Розповідає старший науковий співробітник відділу культурної флори Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України, кандидат сільськогосподарських наук Ольга Корабльова
Вітекс в агротехніці невибагливий та дуже добре піддається стрижці. Навесні, коли починається ріст пагонів та зелені, кущ можна підстригти, утворюючи будь-яку форму. Можна створити зелений кубик, пірамідку або кульку. А потім тільки підтримувати форму. Рослинка чудово заростає листям. Можна вітекс не стригти, а залишити рости як є. Лише навесні відрізати сухі торішні суцвіття або видалити гілочки, які розростаючись заважають ходити доріжками або підійти до лавочки. А якщо вам необхідно зміцнити схил, то ці рослини для вас просто знахідка!
Вітекс дуже корисна рослина для бджолярів. Він гарний осінній медонос. Адже в серпні, а особливо в вересні та жовтні вже майже нічого не квітне, а прутняк рясно цвіте з серпня по жовтень та має чарівний розкішний аромат, який приваблює бджіл. Його квітки розташовані ярусами, а тоненькі листочки мають пальчасту форму.
В Україні поширені три види вітексу:
⌂ Фото: Вітекс священний є чудовим медоносом
Лікувальні властивості мають пагони, квіти, листя, плоди та кора, оскільки містять ефірну олію, вітаміни, мікроелементи, дубильні речовини, алкалоїди та флавоноїди. Але найбільше цінуються саме плоди вітекса священного, що містять кумарини та органічні кислоти (до 1,3%), зокрема мурашину, оцтову, капронову, масляну, валеріанову та пропіонову.
Відвари, настойки, екстракти, ефірні олії вітекса допомагають однаково успішно регулювати гормональний дисбаланс (естроген – прогестерон) як у чоловіків, так і у жінок.
Завдяки високому вмісту фітоестрогенів вітекс добре відомий у гінекології, його використовують для регулювання місячних циклів, усунення клімактеричних розладів, зупинки післяпологових кровотеч і як засіб для завершення лактації, для лікування кістоутворень.
Олія з насіння допомагає в лікуванні онкологічних захворювань. Плоди вітекса стимулюють роботу шлунково-кишкового тракту, усувають захворювання селезінки й печінки, мають антисептичну, тонізуючу і загальнозміцнюючу дію.
Окрім того, вітекс рятує від депресії, нервових розладів, перепадів настрою.
Посадіть у своєму саду витривалий, декоративний та надзвичайно корисний вітекс, і насолоджуйтесь його казковим ароматом прянощів, неймовірною користю та квітуванням із серпня до самих заморозків,
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Ольга Корабльова
Рекомендовані товари!
У наявності
Амарант Лєра (ЕНК-567)
12грн.
У наявності
Шалфей (шавлія) за 0,3 г (ЕЛП-31)
8грн.
У наявності
Салат Крес-салат (ЕСЛ-45)
9грн.
У наявності
Мікрозелень Сочевиця червона натуральна за 50 г (ЕМК-18)
36грн.
У наявності
Мікрозелень Мангольд Мікс за 10 г (ЕМК-21)
44грн.
У наявності
Мангольд Лукулус зелений за 3 г (ЕМД-4)
14грн.
У наявності
Пастернак Альбіон (ЕПС-2)
10грн.
У наявності
Рукола Пасьянс F1 за 1 г (ЕРР-4)
18грн.
У наявності
Селера Президент (коренева) за 0,5 г (ЕСР-8В)
10грн.
У наявності
Щавель Малахіт (ЕЩВ-5)
9грн.