Ешольція — мерехтливі метелики на клумбі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
27.11.2021

⌂ Квітник з ешольцією, що до пізньої осені радує яскравістю та свіжістю барв

Хто ж не бажає створити на своїй ділянці квітник, що до пізньої осені радує яскравістю та свіжістю барв? Якими квітами його краще оформити? Серед тих, які хотілось би запропонувати — це невимогливі, завжди красиві, довго квітуючі, які викликають радісні почуття, але поки щі мало поширені в наших садах, — це рослини ботанічного роду Ешольція (Eschscholzia Cham.), які у народі називають мак каліфорнійський.

Рід ешольція (Eschscholzia Cham.) належить до родини ма­кових (Papaveraceae), налічує 120 видів, які походять із Північ­ної Америки. Це однорічні й бага­торічні, невимогливі низькорослі трав’янисті рослини, які довго й рясно цвітуть. У квітникарстві ви­користовують три види: ешоль­ція Лобба (Eschscholzia lob bi Greene), ешольція дерниста (Eschscholzia caespitosa Benth.), ешольція каліфорнійська (Eschscholzia californica Cham.).

Ешольція каліфорнійська — одна із найкращих однорічних де­коративних рослин, яку до того ж легко вирощувати. Рослина ком­пактна (висотою 20–55 см). Стеб­ло пряме, тендітне, із численни­ми ребристими, сіро-зеленими пагонами. У них тричі розсічені сизо-зелені, сріблясті з восковим нальотом листки. Яскраві шовко­висті квітки схожі на метелики, що піднімаються над мереживом листків. Квітки прості, напівмахрові або махрові, 5–8 см у діамет­рі. Пелюстки блискучі, гладкі, хвилясті або гофровані. Забарв­лення квіток яскраве: жовте, біле, кремове, жовтогаряче, рожеве, оранжеве, кармінне, пурпурове. Бутони прикриті гострим ковпачком-чашечкою. Розпускаючись вранці, квітка скидає ковпачок-шапочку, ніби вітаючись. Дітям подобається гратись із рослиною, знімаючи ковпачки. Цвіте рясно й тривало (з першої декади червня до пізньої осені). Квітки відкриті тільки в сонячні дні. До цього ви­ду відносяться такі сорти, як «Балерина», «Альба», «Ред Чів».

Ешольція має два піки цвітіння: перший припадає на червень–липень, а другий — на осінь, коли наступає прохолодна волога по­года. Насіння дрібне, округле, темно-коричневе, легко висипа­ється із стручковидних коробо­чок, що розтріскуються. Збирати його доводиться багато разів, як тільки коробочки починають жов­тіти. З однієї рослини можна от­римати 2–3 г насіння. В 1 г місти­ться 650–900 насінин. Насіння зберігає схожість 2–3 роки.

Ешольція каліфорнійська має багато сортів, які відрізняються розмірами, махровістю, структу­рою, забарвленням квіток, періо­дом цвітіння, а також висотою рослин. Усі ці види й сорти Ешольції світлолюбні, дуже зимостійкі й можуть переносити заморозки від -4 до -5°С. Стійкі до ґрун­тової посухи, невимогливі до ґрунтів, добре ростуть навіть на сухих піщаних ґрунтах. Але на ґрунтах, удобрених свіжими органічними добри­вами (гноєм), й при надлиш­ку вологи рослини хворіють.

Рослини не переносять пе­ресадки, тому насіння висіва­ють безпосередньо у відкри­тий ґрунт на постійне місце наприкінці квітня–початку травня Сходи з’являються через 4–7 днів. Посіви обов’язково проріджують, залишаючи відстань між росли­нами 20–25 см. Цвітіння почина­ється через 40–45 днів після посі­ву й триває до заморозків. Рослини дають самосів.

Ешольція —  дуже ніжна росли­на, а завдяки сизо-зеленим мереживним листкам із блакитнува­тим відтінком вона декоративна не тільки в період цвітіння. Це прекрасна грунтопокривна рослина, яка з успіхом застосовується для декорування схилів. Завдяки рясному цвітінню її використову­ють для клумб, рабаток, бордю­рів, мавританських квітучих газонів, оформлення кам’янистих гі­рок, балконів і вікон. Це незамін­на культура, якою заповнюють простір, що пустує під кущами чі в квітнику.

Це невибаглива рос­лина, яка поки ще мало пошире­на, але вона заслуговує на біль­шу увагу.

 

Розповіла ексклюзив для СонцеСад Світлана Машковська, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник відд. квітниково-декоративних рослин НБС ім. М.М. Гришка НАН України

 

Купити насіння Ешольції

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Cухоцвіти. Застиглі барви літа
Пе­ред тим, як дати волю фантазії в хо­лодну пору року, навесні та влітку треба докласти рук до вирощування головних складових флорис­тичних композицій. Досвід пані Валентини
Весняні первоцвіти у вашому саду
Створюємо квітковий рай
Шістсот кілометрів доріг — у чорнобривцях
Ці квіти — символ України. Їх топчуть ногами, їздять по них, а вони всупереч усім негараздам зацвітають.
Квіти-однорічники: як прискорити літо
Вирощування однорічних квітів з розсади

Рекомендовані товари!