Бачити серцем: інтерв'ю з незрячою майстринею

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
16.01.2023
 
Жінка-інвалід із Волині сплела й передала бійцям на Схід України понад дві тисячі пар тактильних рукавиць та заготувала більше як п'ятдесят кілограмів трав'яних чаїв. Рецептами їх приготування вона поділилась із читачами «СонцеСаду», а також розповіла, як доглядає за кімнатними рослинами.

«Я солдатська мати. І хоч маю обмежені можливості, проте займаюсь волонтерством. Сподіваюсь, моя праця не пропала марно, і ці рукавички вам дійсно необхідні. Я їх створювала для вас з молитвою й любов'ю. Зігрійте ними ваші руки та серця. Перемогу здобудьте, забуваючи втому, повертайтесь скоріше всі здорові додому».

Жовто-блакитні листи з таким текстом, вкладені в рукавиці, уже отримали майже 2200 бійців ЗСУ, що перебувають на Сході. Їх зв'язала незряча й донедавна нечуюча (нині їй вживили імплант) волонтерка з Луцька Валентина Мазурик. «Коли почалася війна на Сході, мій син Павло відразу вступив до батальйону Кульчицького, добровольчого підрозділу Нацгвардії, — згадує жінка.— Я спочатку навіть спати не могла від тривоги. Свій біль уночі виливала у віршах. Потім задумалась над тим, чим можу бути корисною бійцям. Вони ж усі чиїсь діти. З дитинства я добре в'язала спицями, тому, порадившись із сином, вирішила плести солдатам спеціальні тактильні рукавиці для стрільби. Павло запевнив, що якраз цього їм і бракує».

Валентина Мазурик

⌂ Фото: Валентина Мазурик

Спочатку, каже вона, виходило погано. Доводилося розпускати пряжу й усе починати знову. Нині одну пару рукавиць пані Валентина в'яже за день. А в перерві між плетивом заготовляє солдатам лікарські трави. «Я завжди цікавилася травами, — розповідає Валентина Мазурик. — Поки не втратила зір, збирала їх, сушила та зберігала вдома про всяк випадок. Своїх дітей, замість пігулок, лікувала травами й сухими ягодами. Тепер збирати їх не можу, тому прошу родичів із села, аби мені передавали сировину. На моє оголошення, надруковане в газеті, відгукнулось кілька охочих».

Як розповідає Валентина Мазурик, для бійців вона заготувала понад пів сотні кілограмів лікарських трав. Загалом, за її словами, такі збори мають бути в кожному домі. «Замість того, щоб бігти в аптеку, підіть до лісу чи на луг і насушіть м'яти, меліси, гілочок із квітами лісових ягід — чорниці, малини, суниці, бузини, — рекомендує жінка. — Їх можна додавати до чорного чаю. Раджу не проґавити цвітіння багна, звіробою, ромашки, календули, волошки. Не забудьте нарвати листя подорожника й зібрати насіння кропу».

Квіти та листя лісових ягід, за словами Валентини Мазурик, можуть слугувати імуностимуляторами. Щіпочку засушеного зілля треба запарити склянкою окропу й настоювати пів години. Так само можна готувати заспокійливий чай із м'яти, меліси, квіток чорнобривців або вересу.

Багно, подорожник та насіння кропу допоможуть при кашлі. Волошка загоїть опіки та порізи. Треба запарити столову ложку квітів. Коли охолоне, намочити ганчірку та прикласти до хворого місця. Настоєм із календули та ромашки жінка радить промивати очі тим, хто багато працює за комп'ютером. Звіробій, за її словами, допоможе при проблемах зі шлунком.

На думку Валентини Мазурик, найкраще збирати лікарські рослини уранці до дев'ятої години. Тоді вони найбільш запашні. Якщо йдеться про сушіння, то варто дотримуватися певних вимог. «Приміщення має бути чистим і провітреним, — пояснює пані Валентина. — Можна сушити трави в кімнаті на підлозі, розклавши їх тонким шаром на простирадлі. Стежте, щоб там був рух повітря і на трави не потрапляло сонце. Зазвичай за 3-7 днів сировина готова. Коли лікарські рослини добре висохли, пересипте в банки або паперові мішечки».

Зелений куточок удома

⌂ Фото: Зелений куточок удома

Зауважую під час розмови, що у квартирі багато гарних вазонів. «Усі кімнатні квіти я виростила сама, — каже незряча жінка. — Зазвичай у лікарнях чи поліклініках, де, на жаль, часто доводиться бувати, прошу людину, яка мене супроводжує, сказати, чи є в коридорах установи вазони. Якщо відповідає ствердно, пробую руками, що це за рослина. Коли сподобається, з дозволу працівників медзакладу відламую маленьку гілочку, забираю додому і ставлю у воду. Після вкорінення саджу в горщик, спочатку маленький, потім пересаджую у великий».

Жінка переконана, що найкраще рослини ростуть за умови, якщо універсальний ґрунт змішати з річковим піском. За її словами, його можна підсипати й під огірки, тоді урожайність суттєво зросте. Пані Валентина виростила у квартирі, де живе із чоловіком, близько трьох десятків кімнатних квітів. «Я на вулицю майже не виходжу. А так хочу побути на природі! Ось тому і створила зелений куточок удома», — зізнається Валентина Мазурик.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Людмила ПРИИМАЧУК

Купити насіння лікарських рослин

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Джамала: "Я дуже хотіла перемогти і сказати зі сцени: «Welcome to Ukraine!»"
Яким був її шлях до тріумфу, і чому так важливо пам'ятати свою історію та шанувати рідне коріння, цим Джамала поділилася з читачами «СонцеСаду»
Весільне дерево: які і як садять за традицією
Що може бути кращим, ніж подарунок цілій планеті — посадка «сімейного дерева» або «дерева ко­хання». Саме про цю давно забуту традицію розповість Щербак Оксана
Живі картини Тетяни Бердник (журнал «СонцеСад» 4/2022)
Її картини живі, бо дихають не фарбами, а живою природою рослин, з яких створені
Врожайні літа Євгена Дударя
«СонцеСад» завітав в гості до саду відомого сатирика і втаємниченого лірика Євгена Дударя. Туди, де його душа знаходить прихисток, а тіло — відпочинок і заряд бадьорості
Українська жінка на Італійській землі
«СонцеСад» вже багато років на сторінках журналу публікує цікаві історії з життя людей, які люблять землю. Сьогодні — розповідь про Валентину Юрченко
Як вирощувати ехінацею і приготувати настоянки з ехінацеї
Вирощують ехінацею не лише для краси, але й для здоров’я
Звіробій у саду (журнал СонцеСад №4/2021)
Збираємо лікарську рослину на полях та узліссях, але на своїх садових ділянках вирощуємо нечасто...
Секрет молодості — чай із хвоща, череди й аїру (журнал СонцеСад №4/2021)
35-річна мешканка Запорізької області продовжує справу бабусі-травниці. Вона ділиться рецептами чаїв, які допомагають зберегти молодість
Женьшень — корінь життя
Корисні властивості кореня женьшеню. Розповідає Ігор Бялковський.

Рекомендовані товари!

Нагідки за 0,5 г

У наявності

Нагідки за 0,5 г (ЕЛП-72)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Культура нагідки, однорічна
Ехінацея пурпурова (лікарська) за 0,5 г

У наявності

Ехінацея пурпурова (лікарська) за 0,5 г (ЕЛП-71)

8грн.
Фасування міні-упаковка
Звіробій лікарський за 0,05 г

У наявності

Звіробій лікарський за 0,05 г (ЕЛП-32)

12грн.
Фасування міні-упаковка
Культура звіробій
Упаковка
Розторопша плямиста за 0,3 г

У наявності

Розторопша плямиста за 0,3 г (ЕЛП-13)

8грн.
Фасування міні-упаковка
Культура розторопша, однорічна
Ромашка лікарська за 0,1 г

У наявності

Ромашка лікарська за 0,1 г (ЕЛП-30)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Культура ромашка
Упаковка
Змієголовник за 0,3 г

У наявності

Змієголовник за 0,3 г (ЕЛП-17)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Культура змієголовник, багаторічна
Пустирник (Собача кропива) за 0,1 г

У наявності

Пустирник (Собача кропива) за 0,1 г (ЕЛП-66)

12грн.
Фасування міні-упаковка
Культура пустирник, багаторічна
Шавлія лікарська за 0,2 г

У наявності

Шавлія лікарська за 0,2 г (ЕЛП-20)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Культура шавлія
Шандра за 0,1 г

У наявності

Шандра за 0,1 г (ЕЛП-69)

8грн.
Фасування міні-упаковка
Культура шандра
Упаковка