Живі картини Тетяни Бердник (журнал «СонцеСад» 4/2022)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
27.11.2022

Її креативні ідеї народжуються після легкого дотику до пелюстки квітки, а туристичні валізи ховають у собі не так одяг і сувеніри, як папки з найціннішим скарбом — колекцією гербаризованих квітів та листочків. Її картини живі, бо дихають не фарбами, а живою природою рослин, з яких створені.

Надзвичайно обдарована художниця-флористка Тетяна Бердник пройшла тернистий шлях — від невеличкого стенда на схилах Андріївського узвозу до презентабельних виставок у найкращих галереях України та закордону. Понад 25 років серце майстрині належить цьому дивовижному мистецтву — ошибані — створенню живописних картин із засушених під пресом природних матеріалів.

Тетяна Бердник - майстриня ошібани

⌂ Фото: Тетяна Бердник — майстриня ошібани

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

 

З чого все почалося?

— Народилася ошибана в Японії, де вже понад 600 років зберігається як традиційне мистецтво. Сама назва «ошибана» перекладається як «пресована квітка». На відміну від ікебани («жива квітка»), ця технологія передбачає тривалий процес консервації, або гербаризації, рослин. Усі ми в дитинстві долучалися до нього, але мало хто реалізував себе в цьому напрямі, — розповідає пані Тетяна.

У далеких 1990-х мисткині пощастило зустрітися з дивовижною жінкою — науковою співробітницею Київського ботанічного саду ім. М. Гришка Ніною Мінченко. Мало хто знає, що саме вона була ініціаторкою, засновницею та науковою керівницею проєкту «Сад магнолій» в Україні. Окрім того, Ніна Федорівна мала чудове захоплення — пресовану флористику.

— Пригадую, коли вперше побачила її роботи, я була зачарована цими пейзажами, квітковими композиціями, — розповідає пані Тетяна про свою вчительку. — Тоді мені здавалося, що такого рівня майстерності досягти нереально. На щастя, майстриня погодилася відкрити мені таємниці ошибани, і вже за три-чотири роки я стояла зі своїми першими роботами на Андріївському узвозі, а трохи згодом влаштувала першу персональну виставку. Наше творче спілкування переросло в щиру й довгу творчу співдружність.

Завдяки самоосвіті та природній допитливості сьогодні я володію багатьма техніками й жанрами ошибани. Створюю листівки, ювелірні прикраси, флоровітражі, ялинкові іграшки, флористичні принти й декупажі та, звичайно ж, флорографічні картини, серед яких натюрморти, пейзажі, колажі.

Пані Тетяна з вихованцями, яких навчила своєму ремеслу

⌂ Фото: Пані Тетяна з вихованцями, яких навчила своєму ремеслу

Інколи глядачі не можуть відрізнити мою ошибану від намальованих картин. Коли розповідаю їм, що це абсолютна аплікація з рослин без використання пензля та фарб, — їхній подив не має меж. Завдяки ошибані я маю унікальну можливість презентувати Україну не лише в жанровому розмаїтті своїх робіт, а й показати красу й багатство української флори. Спираючись на потужну школу японських майстрів, не наслідую їхні роботи, а прагну самобутнього, власного почерку. На щастя, маю його — мої роботи впізнавані…

 

Це до снаги кожному

Спілкуючись із пані Тетяною, бажаєш навчитися цього мистецтва, але на заваді стають сумніви: а раптом не вийде? Натомість майстриня впевнена: це мистецтво до снаги кожному, незалежно від віку та професії:

— Протягом останніх 15 років я мала унікальний авторський курс ошибани. Загалом за цей період понад 150 учнів пройшли через мою школу. Озираючись назад, помітила, що з віком людина не втрачає бажання вчитися, опановувати нові знання і техніки. Наймолодшій учениці було чотири рочки (моя онучка), а найстаршій — 85! Аби займатися ошибаною, можна й не мати художнього хисту до малювання, а ось спостережливість, фантазія, посидючість пригодяться. З-поміж моїх талановитих учнів — стоматолог, балерина, бізнесменка, вчителька, медсестра, навіть стюардеса!

Тетяна Бердник проводить майстер-клас

⌂ Фото: Тетяна Бердник проводить майстер-клас

 

Ошибана лікує…

Одним із позитивних ефектів ошибани Тетяна Бердник називає її цілющий вплив на здоров’я людини. Як і будь-яка арттерапія, це мистецтво здатне лікувати. Варто лише кілька хвилин попрацювати з рослинами — зникає втома, головний біль, роздратування, знижується артеріальний тиск, покидають гнітючі думки, на душі стає спокійніше.
— Окрім позитивного впливу на психосоматичний стан людини, ошибана налагоджує стосунки між подружжям, — переконує Тетяна Бердник. — Адже жінка, яка займається ошибаною, буде завжди цікавою для свого чоловіка. Сильна стать хоче бачити в нас не лише домогосподинь або партнерок у бізнесі, а й чарівних, загадкових, не схожих на інших, талановитих особистостей. Ця неординарність завжди притягує, зачаровує. Звідси й комфорт та злагода в стосунках.

Ошібана дарує завжди тільки позитивні емоції

⌂ Фото: Ошібана дарує завжди тільки позитивні емоції

 

Спробуймо розпочати! Ошибана своїми руками

Для того, аби взятися до ошибани, не треба мати багато грошей. Досить піти до лісу, парку, придивитися до місцевих клумб, краще — створити свою під вікном або купити рослину у квітковому магазині.

У власній колекції Тетяна має понад дві з половиною тисячі зразків гербаризованих рослин (квітів, листя, стебел, пелюсток). Цікаво, що завдяки їхньому кольоровому та фактурному різноманіттю можна створювати не лише літні, осінні, а й зимові пейзажі. Для цього пригодяться рослини з біло-сріблястим відтінком (листя тополі, полину, мох сфагнум, сантоліна). Сушити можна навіть шкірку банана, цибулю-порей, лушпиння цибулі, квіти картоплі, огіркові вусики.

Фото робіт Тетяни Бердник

Відразу поринаєш у дитинство і згадуєш рідне село

⌂ Фото: Відразу поринаєш у дитинство і згадуєш рідне село

Важко уявити, що це не написана картина, а зроблена з рослин

⌂ Фото: Важко уявити, що це не написана картина, а зроблена з рослин

З рослин може вийти і зимовий пейзаж

⌂ Фото: З рослин може вийти і зимовий пейзаж

Панночка з пелюстків гортензії

⌂ Фото: Панночка з пелюстків гортензії

Квіткова панночка

⌂ Фото: Квіткова панночка

Казковий пейзаж може спробувати створити кожен у себе вдома

⌂ Фото: Казковий пейзаж може спробувати створити кожен у себе вдома

Перше правило: зірвав рослину — негайно під прес! Це може бути стара товста книга з пожовклими сторінками (такий папір добре вбирає вологу й сприяє швидкому висушуванню рослини). Не використовуйте багато закладок — між рослинами має бути щонайменше 50 сторінок!

Друга умова — обов’язкове джерело тепла (батареї опалення, сонячне підвіконня, балкон, подвір’я).

Третя умова — прес. Книгу треба туго перев’язати мотузками або покласти зверху тягар — цеглину, камінь.

Процес збирання, сушіння та сортування — дуже важливий для подальшого успіху в роботі, оскільки рослини є основним матеріалом для творчості. Аби квіти краще зберігали колір під час засушування — збирайте їх за сухої і теплої погоди. Не варто це робити під час або після дощу. Не сумуйте, якщо ця прикрість сталася.

Надалі вам знадобиться широка палітра відтінків, тому втрачений колір несподівано може стати в пригоді. Для роботи використовуємо клей ПВА, пінцет, картон. Якщо це натюрморт, пейзаж — розробіть ескіз. Якщо квіткова композиція, колаж — дійте спонтанно, інтуїтивно, підбираючи всі деталі згідно з вашим смаком.

Найкраще оправити готові картини в рами зі склом. Як і акварель, батик, вишивку, їх не можна зберігати під прямим сонячним промінням. Найкраще місце — на стіні, куди не потрапляє багато світла.

Команда журналу «СонцеСад» залюбки відвідує арт-заходи та знайомиться із творчими людьми. Зокрема, нещодавно познайомились із художницею, засновницею школи Акварелі та графіки, кураторкою виставки «Незламні квіти» Наталією Купчик. Вона розповіла детальніше про захопливий захід, на якому були представлені картини жінок, які писали їх під час війни. 
Дивіться відео про цю виставку:
 

 

Визнання вдома та за кордоном

Сьогодні Тетяна Бердник — визнана майстриня ошибани в Україні та за її межами. Вона була героїнею сюжетів майже всіх українських телеканалів, має численні публікації в пресі й величезні черги охочих навчитися цього виду мистецтва. Успіх пані Тетяни засвідчують щорічні персональні виставки в найкращих галереях Києва.
До війни Тетяна Бердник була активною учасницею закордонних фестивалів, ярмарків, на яких гідно репрезентувала Україну. Її роботи сьогодні є в мистецьких колекціях у різних куточках світу — від Японії до Канади. Дуже пишаємось тим, що колишній Посол Японії в Україні на одній із виставок високо оцінив роботи пані Тетяни, придбавши картину авторки. На часі — видання та друк книги «Українська ошибана». Сьогодні Тетяна Бердник активно допомагає своїми роботами нашим воїнам, пересилаючи донати від продажу картин на потреби армії.

Майстриня продавала роботи у Німеччині, аби допомогти ЗСУ

⌂ Фото: Майстриня продавала роботи у Німеччині, аби допомогти ЗСУ

Завершуючи нашу розмову, пані Тетяна поділилася таємницями успіху: «Якось прочитала в одній із чудових книг нашого українського письменника Мирослава Дочинця: «Камінь, що не котиться, мохом покривається». Тому рух — основа життя. Як квітка постійно тягнеться до сонця, так і ми, люди, маємо прагнути світла — тягнутися до всього прекрасного, високого. Ошибана, на відміну від інших мистецьких напрямів, наділена цією красою. Адже в природі нема дисгармонії: кожна квітка — довершений витвір Бога. Творіть, не чекайте натхнення! Робота надихає людей і кличе в дорогу… А якщо це ще й улюблена справа, то ви пізнали справжнє щастя, яке неминуче подарує успіх.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Анна Калініченко

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 4/2022

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Врожайні літа Євгена Дударя
«СонцеСад» завітав в гості до саду відомого сатирика і втаємниченого лірика Євгена Дударя. Туди, де його душа знаходить прихисток, а тіло — відпочинок і заряд бадьорості
Як створити оригінальний садовий дизайн із підручних матеріалів: поради від прикарпатської дизайнерки-аматорки (журнал «СонцеСад» 3/2022)
Ландшафтний дизайн для творчих людей не потребує багато коштів, головне — бажання і натхнення, яке дарує нам сама природа. В цьому впевнена майстриня рукотворного, садового дизайну з прикарпатського села Володимирці Жидачівського району Львівської області Марія Гишпіль
Зимовий «Сад Світельських»
«Сад Світельських», який розташувався у селі Нова Буда на Київщині, розкинувся на 0.28 га. Він тішить око не лише господарів ділянки, а й відвідувачів, які частенько заходять у гості. Взимку він виглядає казково красиво
Стилістика у ландшафтному дизайні: англійський, французький, східний та «Гауді» сад
Експертка «СонцеСада» Юлія Назарчук, кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри ботаніки Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова розглядає особливості регіональної стилістики садів
Виткі рослини для вертикального озеленення (журнал «СонцеСад» 3/2022)
Про виткі рослини та секрети догляду за ними «СонцеСаду» розповіла кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри ботаніки Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова Юлія Назарчук
Ландшафтний дизайн — мистецтво, доступне кожному (журнал СонцеСад 2/2022)
Як знайти золоту середину, щоб ваша присадибна ділянка була гармонійна й приваблива, ще й створена власноруч? Допоможе вам у цьому наш експерт Олег Божко, ландшафтний дизайнер

Рекомендовані товари!

Мак суміш Снодійна махрова за 0,2 г

У наявності

Мак суміш Снодійна махрова за 0,2 г (ЕНК-72)

8грн.
Фасування міні-упаковка
Тип мак
Група квітучі, однорічник
Упаковка
Львиний зев високоросла суміш за 0,2 г

У наявності

Львиний зев високоросла суміш за 0,2 г (ЕНК-152)

12грн.
Фасування міні-упаковка
Тип левиний зев
Група квітучі, однорічник
Упаковка
Сальвія за 0,2 г

У наявності

Сальвія за 0,2 г (ЕНК-491)

14грн.
Фасування міні-упаковка
Тип сальвія
Група квітучі, однорічник
Упаковка
Квіткова суміш Декоративні злаки за 0,5 г

У наявності

Квіткова суміш Декоративні злаки за 0,5 г (ЕНК-523)

24грн.
Фасування міні-упаковка
Тип квіткові суміші
Група квітучі, багаторічник
Упаковка
Квіткова суміш сухоцвіти Застигла музика за 0,5 г

У наявності

Квіткова суміш сухоцвіти Застигла музика за 0,5 г (ЕНК-528)

18грн.
Фасування міні-упаковка
Тип квіткові суміші
Група декоративні, квітучі, багаторічник
Упаковка
Сальвія суміш за 0,1 г

У наявності

Сальвія суміш за 0,1 г (ЕНК-557)

12грн.
Фасування міні-упаковка
Тип сальвія
Група квітучі, однорічник
Упаковка
Гайлардія за 0,2 г

У наявності

Гайлардія за 0,2 г (ЕНК-96)

8грн.
Фасування міні-упаковка
Тип гайлардія
Група квітучі, багаторічник
Упаковка
Сафлор фарбувальний за 0,5 г

У наявності

Сафлор фарбувальний за 0,5 г (ЕНК-563)

8грн.
Фасування міні-упаковка
Тип сафлор
Група однорічник
Лаватера Рожева за 0,2 г

У наявності

Лаватера Рожева за 0,2 г (ЕНК-725)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Тип лаватера
Група квітучі, однорічник
Упаковка
Титонія круглолиста (мексиканський соняшник) за 0,2 г

У наявності

Титонія круглолиста (мексиканський соняшник) за 0,2 г (ЕНК-726)

8грн.
Фасування міні-упаковка
Тип титонія
Група квітучі, однорічник