На зовнішній вигляд саду та його планування значно впливають, по-перше, кліматичні особливості території, і, по-друге, національні традиції, культурні уподобання, звичаї та ін. У повсякденному вжитку часто можна почути французький стиль саду чи англійській стиль, але ці словосполучення не є коректними, тому що французьким може бути і сад біля палацу з партерами і топіарними формами, і таким же французьким — сільський сад, наприклад, у Провансі, з трояндами, лавандою та квітковими луками. Однак, все ж таки є певні загальноприйняті уявлення, тому ми розглянемо особливості регіональної стилістики садів саме у широкому розумінні.
Англія традиційно вважається родоначальницею пейзажного саду, який на відміну від регулярних садів, є таким, що імітує природні ландшафти, формує багатопланові пейзажні картини, зливається з оточуючим середовищем. Однак, незважаючи на це, типовий англійський сад — це поєднання регулярної частини з ландшафтною. Геометрично правильні доріжки та майданчики створюються так, що вони були максимально зручними та доступними у використанні біля будинку та будівель, а в місцях, призначених лише для відпочинку — звивистими. Для регулярної частини саду характерним є формування «зелених кімнат», де функцію стін виконують формовані живоплоти та живі стіни на фоні яких розташовані розкішні міксбордери та квітники, що ретельно продумані з погляду колористики, послідовності цвітіння та ін., а також класичні англійські газони.
⌂ Фото (Юлії Назарчук): Варіанти англійських садів
Під французьким садом розуміють, перш за все, регулярний сад епохи бароко та класицизму, розташований біля палацу і який створює разом із будівлею єдиний архітектурний ансамбль. Це дуже важливий момент, оскільки регулярні сади завжди повинні розглядатись у комплексі із будівлями, а не відокремлено. Французькі регулярні сади та парки характеризуються регулярністю композиції, основаної на підпорядкуванні природи геометричним формам, лініям. Планування саду будується за законами симетрії, пов'язаної з одвічним бажанням людини організувати і підпорядкувати собі навколишню природу, підкреслити свою перевагу над нею. Рельєф виражений мало, вся композиція має площинний характер, подібні сади вимагають рівних площ. Часто використовуються топіарне мистецтво, візерункові партери (бродері), формовані живоплоти та ін.
⌂ Фото (Віктора Світельского): Французький стиль у «Саду Світельських»
Східні сади можуть бути дуже різноманітними: так є значні відмінності садів Близького Сходу, Південної Азії та Далекого Сходу, які обумовлені кліматичними, культурними, релігійними та іншими відмінностями. Сади Близького Сходу та Південної Азії — регулярні, відносно невеликі, водночас як сади Далекого Сходу — Японії та Китаю орієнтовані на природну красу та значний філософський зміст. Так, майже завжди сади Далекого Сходу містять воду, яка символізує безперервність буття та каміння — втілення життєвої сили космосу. Асортимент рослин строго підібраний, де кожне має своє символічне значення та не випадково розміщене в саду. Але, незважаючи на подібність, все ж таки сади Китаю та Японії відмінні і значно відрізняються одне від одного.
⌂ Фото (Юлії Назарчук): Східний сад, Тадж Махал (Агра, Індія)
⌂ Фото (Юлії Назарчук): Японський сад в парку Гертен дер Вельт (Берлін, Германія)
Стилістика «Гауді» — це сади в стилі модерн, або арт-нуво. Оскільки іспанський архітектор Гауді був творцем найвідомішого парку епохи модерну — парку Ґуеля, то і архітектурні елементи та прийоми, що він використовував, зараз пов’язують з його ім’ям. Принципи планування означених садів такі ж як і в ландшафтних парках Англії: підкреслення всіх мальовничих особливостей ландшафту, звивисті доріжки, дбайливе ставлення до існуючих дерев, але на відміну від усіх інших, в садах означеної стилістики є казковість, фантастичність споруд, МАФів, декоративних елементів, які наповнені природними алюзіями. Так, колони перетворюються на стовбури дерев, які нахилені під непрямими кутами до поверхонь, огорожі — павутиння, а багато елементів, садових меблів та скульптур мають фантастичні та виткі контури і вкриті маленькими шматочками різноколірної кераміки.
⌂ Фото (Віктора Світельского): Стилістика «Гауді» у «Саду Світельських»
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Юлія Назарчук, кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри ботаніки Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова.
Купити декоративні рослини для створення ландшафтного дизайну
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Верба Hakuro nishikie (ОКН-738(5-7,5л))
У наявності
Саджанець Тсуга канадська (ОКН-1812(5-7,5л))
280грн.
У наявності
Саджанець Сосна гірська Mughus (ОКН-748)
380грн.
У наявності
Саджанець Ялина Tompa (ОКН-1801)
320грн.
У наявності
Саджанець Туя західна Голден Таффет (ОКН-1986)
280грн.
У наявності
Саджанець Ялиця Фразера (ОКН-2807(5-7,5л))
560грн.
У наявності
Саджанець Вейгела Вінгс Оф Фаєр (ОКН-2882(2-4л))