⌂ Фото: Гліцинія у саді замку Броутон (Англія)
Вертикальне озеленення у ландшафтному дизайні сьогодні неймовірно популярне. Зазвичай для вертикальних композицій використовують невибагливі, але мальовничі виткі декоративно-листяні та квітучі багаторічники.
Про виткі рослини та секрети догляду за ними «СонцеСаду» розповіла кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри ботаніки Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова Юлія Назарчук.
⌂ Фото: Юлія Назарчук
— Як підібрати рослини для вертикальних композицій, щоб докласти мінімум зусиль для догляду за ними?
— Найкраще підійдуть плющі, декоративний виноград, а серед квітучих ліан — гліцинія та кампсис. Виглядають вони розкішно, ще й невибагливі та стійкі, швидко ростуть.
Головне — посадити їх так, щоб не пошкодили стіни, фундаменти, труби, кабелі, проводи, громовідводи; вчасно підстригати; не дозволяти їм витися в недозволених місцях.
— Гліцинію вважають невибагливою рослиною. Але для багатьох садівників результати її вирощування плачевні. Яких помилок вони припускаються під час вирощування?
— Гліцинія — дуже стійка на Півдні. На Півночі вона часто вимерзає. Треба пам’ятати, що гліцинія — теплолюбна ліана. У Києві вона теж успішно зимує та цвіте. Але її обов’язково вкривають.
✔ Садять гліцинію на сонячному місці, захищеному від вітрів, біля теплої стіни, що прогрівається. Загалом ця рослина потребує багато сонця.
✔ Зазвичай гліцинія росте дуже швидко. Але буває і таке: висадили саджанець, а він розвивається повільно, хоча зовні цілком здоровий. Як це не дивно, але причина в опорі. Гліцинія має таку властивість — відчувати міцну, нерухому опору. Витися по слабкій опорі, що хитається від вітру, може роками, тобто ростиме набагато повільніше. Згодом гілки гліцинії матимуть достатню вагу, тому слід передбачити досить потужну конструкцію.
✔ І ще один важливий нюанс — якість посадкового матеріалу. Часто, бажаючи заощадити, садівники купують сіянці або насіння. Насінини гліцинії добре сходять, сіянці стійкі, але зацвітуть лише через шість або сім років. Щоб зацвіли швидше, купіть живці. Але найкраще — сортовий посадковий матеріал. Сортова гліцинія зацвіте за рік чи навіть наступного року.
✔ Крім того, щоб отримати масове рясне цвітіння гліцинії, обрізайте її що три тижні. Усі молоді пагони, які виростають, треба зрізати до 4–5 бруньок. Ранньовесняне обрізування проводимо дуже коротко — на дві бруньки. Результат такого регулярного обрізування — стабільне цвітіння на Півдні двічі влітку або й тричі на рік, якщо тепла осінь. На Півночі, звичайно, на багаторазове цвітіння не варто сподіватися. Але й у північних регіонах, якщо гліцинія не вимерзла взимку, обрізування сприятиме пишному цвітінню.
Варто знати!
✔ У спекотну посушливу погоду регулярно поливайте гліцинію. Для пишнішого цвітіння можна вносити калійні та фосфорні добрива.
⌂ Фото: Гліцинія китайська у саді Волертон Олд Хол (Англія)
— Як доглядати за кампсисом?
— Вимоги до місця садіння кампсису такі ж, як і для гліцинії, тому що ця ліана — теж теплолюбна південна рослина. Для нормального розвитку та пишного цвітіння потребує багато яскравого сонячного світла.
Використовуйте міцні опори, бо кампсис росте дуже швидко й буквально через два роки перетворюється на потужну й досить важку рослину.
Поверхня опор обов’язково має бути шорстка, тому що кампсис закріплюється на них особливими органами — повітряними корінцями. Оскільки ці корінці досить слабкі, вони іноді не можуть утримати всю масу гілок, листя та квітів, і кампсис відривається від стіни або паркану. Тоді садівникові доводиться кріпити ліану.
У посушливу погоду кампсис потребує регулярного поливання, особливо в період цвітіння (цвіте від липня до серпня). Сортові рослини вимогливіші до зволоженості ґрунту, ніж видові.
Як і гліцинія, кампсис потребує регулярного санітарного і формувального обрізування — вкорочування рано навесні бічних пагонів до двох або трьох бруньок.
⌂ Фото: Вибір сорту кампсіса залежить від вибраної кольорової гами композиції
Важливо знати!
✔ Кампсис нормально розвивається без додаткового підживлення, але для пишнішого цвітіння можна внести калійні та фосфорні добрива.
— Які сорти кампсису краще вибрати?
— Кампсис дуже декоративний, навіть прості видові рослини. Забарвлення квіток видового кампсису — яскраво-помаранчеве, сорту Габор — помаранчево-малинове, темніше, а у Джуді — жовте, світліше. Вибір сорту залежить від вибраної кольорової гами композиції.
— Які рослини підійдуть для вертикального озеленення менш сонячних місць, наприклад північних стін?
— Чудово росте в затінку плющ звичайний. Він витримує навіть повну тінь. Цю рослину здавна застосовують для озеленення стін. Вона досить зимостійка. Їй добре в північних регіонах України. Підмерзає лише в дуже холодні зими.
Плющ Голд Харт декоративніший за плющ звичайний. Забарвлення його листя змінюється від яскраво-жовтого в центрі до зеленого на кінчиках.
⌂ Фото: Виногради та плющи у саду бібліотеки Варшавського Університету
Важливо знати!
✔ Висаджуйте плющ у півтіні або на відкритому сонячному місці. У повному затінку він втрачає ряболистість.
Голд Харт менш зимостійкий, порівняно з плющем звичайним. Йому підходить захищене від вітру місце. Кріпиться до опори повітряними корінцями. Знявши його один раз, наступного року кріпити доведеться самостійно: рослина сама вже не закріпиться на попередньому місці.
Плющ треба хоча б мінімально поливати. Голд Харт вибагливіший до зволоження ґрунту. Але й плющ звичайний у спекотну й посушливу погоду бажано поливати, щоб ґрунт дуже не пересихав, приблизно раз на тиждень, залежно від стану ґрунту.
⌂ Фото: Плющ на арці
— Для яких композицій застосовують декоративний виноград?
— Виноград Вічі використовують для масового закриття поверхонь. Він дуже декоративний і навесні, і влітку, але особливо восени. Листя його розташоване як черепиця, тобто листки так щільно прилягають один до одного, що опорної стіни зазвичай не видно.
Важливо!
✔ Кріпиться виноград Вічі до опори спеціальними присосками, тому потребує шорсткої поверхні опори.
⌂ Фото: Виноград Вічі на будівлі Відомства федерального секретаря Німеччини у Берліні
Виноград Стар Шауерс у композиції відіграє роль акцентної рослини. Сорт ряболистий — забарвлення листя яскраво-зелене з білими плямами. Ця рослина невелика, до опори кріпиться вусиками. Тому сітка в конструкції опори — обов’язковий елемент. Якщо рослина має витися по стіні, закріпіть на ній сітку.
Дівочий виноград і Енгельмана не вибагливі, морозо- та вітростійкі, тіньовитривалі. Не вимерзають на всій території України, ростуть дуже швидко і щільно покривають будь-які поверхні. Легко підіймаються на опори завдяки тому, що кожен їхній вусик закінчується липкою подушечкою, за допомогою якої рослини досить міцно кріпляться на вертикальній поверхні. Ідеально підходять для вертикального озеленення.
Виноград Енгельмана — це сорт дівочого винограду, від видової форми відрізняється дрібнішими листками. Він найгарніший восени, коли листя набуває розкішного яскравого червоно-малинового забарвлення.
Отож, ваш сад буде затишний і мальовничий завдяки невибагливим та ефектним витким рослинам.
Купити саджанці декоративних рослин
✔ Зміст статей журналу СонцеСад 2/2022
Рекомендовані товари!