Вічнозелений тис стане справжньою окрасою кожного саду, якщо його вирощувати і обрізати правильно. Секрети догляду за цією унікальною рослиною знають експерти «СонцеСаду».
Тис — рід вічнозелених хвойних дерев, який налічує до восьми видів, серед яких в Україні випробувано п’ять. З-поміж них лише тис ягідний є важливою декоративною шпильковою рослиною нашої флори. Зовні він нагадує ялицю, однак його хвоїнки знизу не сіруваті, а світло-зелені.
Тис — дводомна рослина, тому тільки на жіночих деревах восени з’являються яскраво-червоні ягідки, які мають такий розмір, як горошинка. Вони цілком їстівні, солодкуваті на смак. Їх дуже люблять пташки.
Тис ягідний має кілька життєвих форм: дерево, деревце та кущі різних форм і розмірів. Серед паркових форм особливо приваблива золотава, вона росте розлогим кущем із жовтуватою хвоєю і не потребує значної стрижки.
З-поміж інших видів слід згадати тис далекосхідний, або гострокінцевий, що росте невеликим деревцем (до 1,5 м) чи розлогим кущем. У міських насадженнях зустрічається дуже рідко. Ще менше відомий тис канадський.
Тис має дуже красиву і напрочуд міцну деревину, що може конкурувати хіба що із залізом (стійка не тільки на повітрі, але й у воді, тому і закріпилася за тисом ягідним назва «негній-дерево»).
⌂ Фото: Тис ягідний Repandens aurea
Цікаво знати!
✔ На початку Середньовіччя мешканці гірських селищ Карпат сплачували тисом данину феодалам. Нині в усіх країнах, де росте тис, він охороняється законом. Це дерево також занесено до Червоної книги України.
Щоб виростити тис, треба знати його забаганки. Тис — дуже тіньовитривала рослина, може виживати і під «наметом» інших дерев, зокрема бука. Росте тис повільно, віддає перевагу ґрунтам карбонатного складу, є справжнім довгожителем — доживає до 3–4 тисяч років.
Усі тиси полюбляють вологий клімат і відносно родючий ґрунт. Однак на кислих ґрунтах, які слід вапнувати (0,7 кг на дерево), тис треба ще й часто поливати.
Землю в посадкових ямах змішують із піском, вапном і перегноєм, можна додати деревного вугілля.
Після висадження рослину треба полити розчином мінеральних добрив, надалі поливати тільки у велику засуху — раз на два тижні, лише увечері й теплою водою (а ще краще зрошувати усю рослину).
Важливо!
✔ Варто враховувати здатність тиса пригнічувати сусідів, тому не розміщуйте інші — дерева та кущі — ближче ніж 6— 7 м від нього.
Бажано підживлювати тис органічними та мінеральними добривами, навесні — компостом чи перегноєм, улітку — розчином коров’яку.
На зиму можна замульчувати пристовбурну ділянку листям або торфом, але лише за умови величезних морозів.
Шкідники і хвороби також обминають міцний тис. Однак на місці висаджування цього дерева не має бути поверхневого залягання ґрунтових вод.
⌂ Фото: Шкідники і хвороби обминають міцний тис
Тис добре витримує фігурне обрізування, тому такий популярний у дизайні ландшафту, зокрема затіненого. З нього створюють живоплоти, добре виглядає у групових і солітерних насадженнях, придатний для моделювання альпійських гірок або озеленення терас і дахів.
Будьте обережні!
✔ Хвоя і кора тиса дуже отруйні! Пам’ятайте це, коли робитимете стрижку: якщо під час обрізування тисів запаморочилося у голові, знудило, то це означає, що до Вашого організму потрапив алкалоїд рослини — таксин.
Також не варто розміщувати ці рослини поряд із місцем відпочинку в саду чи під вікном. Упродовж перших п’яти років кущ росте повільно, тож особливого обрізування не потребує, хоча формувати крону треба вже з перших років життя дерева або куща.
Якщо хочете сформувати густу крону, обрізайте верхівки пагонів, що підсилить розгалуження. Однак водночас треба враховувати особливості кожного сорту.
⌂ Фото: Обрізка верхівки пагонів деяких сортів тиса підсилить розгалуження
Як казали давні лікарі, все — ліки, і все — отрута, залежно від дози. Тому правильно приготовлений настій із хвої тиса народна медицина використовує для лікування хвороб серця та при укусах гадюк.
Ексклюзивно для «СонцеСаду» Янош Шляхта, канд. с/г наук, ст. наук. доц. кафедри лісового і садово-паркового господарства Бережанського агротехнічного інституту.
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Тсуга канадська (ОКН-1812(5-7,5л))
280грн.
У наявності
Саджанець Ялівець лускатий Хетц (ОКН-3039(5-7,5л))
320грн.