Залізний тис: правила посадки та догляду за цінним деревом, що не гниє

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
16.02.2022

Вічнозелений тис стане справжньою окрасою кожного саду, якщо його вирощувати і обрізати правильно. Секрети догляду за цією унікальною рослиною знають експерти «СонцеСаду».

Тис, опис рослини

Тис — рід вічнозелених хвойних дерев, який налічує до восьми видів, серед яких в Україні випробувано п’ять. З-поміж них лише тис ягідний є важливою декоративною шпильковою рослиною нашої флори. Зовні він нагадує ялицю, однак його хвоїнки знизу не сіруваті, а світло-зелені.

Тис — дводомна рослина, тому тільки на жіночих деревах восени з’являються яскраво-червоні ягідки, які мають такий розмір, як горошинка. Вони цілком їстівні, солодкуваті на смак. Їх дуже люблять пташки.

Тис ягідний має кілька життєвих форм: дерево, деревце та кущі різних форм і розмірів. Серед паркових форм особливо приваблива золотава, вона росте розлогим кущем із жовтуватою хвоєю і не потребує значної стрижки.

З-поміж інших видів слід згадати тис далекосхідний, або гострокінцевий, що росте невеликим деревцем (до 1,5 м) чи розлогим кущем. У міських насадженнях зустрічається дуже рідко. Ще менше відомий тис канадський.

Тис має дуже красиву і напрочуд міцну деревину, що може конкурувати хіба що із залізом (стійка не тільки на повітрі, але й у воді, тому і закріпилася за тисом ягідним назва «негній-дерево»).

Тис ягідний Repandens aurea

⌂ Фото: Тис ягідний Repandens aurea

Цікаво знати!

На початку Середньовіччя мешканці гірських селищ Карпат сплачували тисом данину феодалам. Нині в усіх країнах, де росте тис, він охороняється законом. Це дерево також занесено до Червоної книги України.

 

Як правильно висаджувати тис і доглядати за ним 

Щоб виростити тис, треба знати його забаганки. Тис — дуже тіньовитривала рослина, може виживати і під «наметом» інших дерев, зокрема бука. Росте тис повільно, віддає перевагу ґрунтам карбонатного складу, є справжнім довгожителем — доживає до 3–4 тисяч років.

Усі тиси полюбляють вологий клімат і відносно родючий ґрунт. Однак на кислих ґрунтах, які слід вапнувати (0,7 кг на дерево), тис треба ще й часто поливати.

Землю в посадкових ямах змішують із піском, вапном і перегноєм, можна додати деревного вугілля.

Після висадження рослину треба полити розчином мінеральних добрив, надалі поливати тільки у велику засуху — раз на два тижні, лише увечері й теплою водою (а ще краще зрошувати усю рослину).

Важливо!

Варто враховувати здатність тиса пригнічувати сусідів, тому не розміщуйте інші — дерева та кущі — ближче ніж 6— 7 м від нього.

 

Підживлення та боротьба з хворобами тису

Бажано підживлювати тис органічними та мінеральними добривами, навесні — компостом чи перегноєм, улітку — розчином коров’яку.

На зиму можна замульчувати пристовбурну ділянку листям або торфом, але лише за умови величезних морозів.

Шкідники і хвороби також обминають міцний тис. Однак на місці висаджування цього дерева не має бути поверхневого залягання ґрунтових вод.

Шкідники і хвороби обминають міцний тис

⌂ Фото: Шкідники і хвороби обминають міцний тис

 

Правила обрізування тису

Тис добре витримує фігурне обрізування, тому такий популярний у дизайні ландшафту, зокрема затіненого. З нього створюють живоплоти, добре виглядає у групових і солітерних насадженнях, придатний для моделювання альпійських гірок або озеленення терас і дахів.

Будьте обережні!

Хвоя і кора тиса дуже отруйні! Пам’ятайте це, коли робитимете стрижку: якщо під час обрізування тисів запаморочилося у голові, знудило, то це означає, що до Вашого організму потрапив алкалоїд рослини — таксин.

Також не варто розміщувати ці рослини поряд із місцем відпочинку в саду чи під вікном. Упродовж перших п’яти років кущ росте повільно, тож особливого обрізування не потребує, хоча формувати крону треба вже з перших років життя дерева або куща.

Якщо хочете сформувати густу крону, обрізайте верхівки пагонів, що підсилить розгалуження. Однак водночас треба враховувати особливості кожного сорту.

Обрізка верхівки пагонів деяких сортів тиса підсилить розгалуження

⌂ Фото: Обрізка верхівки пагонів деяких сортів тиса підсилить розгалуження

 

Лікувальні властивості тису

Як казали давні лікарі, все — ліки, і все — отрута, залежно від дози. Тому правильно приготовлений настій із хвої тиса народна медицина використовує для лікування хвороб серця та при укусах гадюк.

Ексклюзивно для «СонцеСаду» Янош Шляхта, канд. с/г наук, ст. наук. доц. кафедри лісового і садово-паркового господарства Бережанського агротехнічного інституту.

 

Купити саджанці тису

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Як і де висаджувати дугласію, поради з догляду та обрізки
Ця рослина дуже популярна в садово-парковому будівництві. Подробиці вирощування та догляду за дугласією знають експерти «СонцеСаду»
Ялина звичайна: незвичайні секрети посадки, догляду та формування крони
Як виростити пухнасту красуню у себе в саду. Поради та авторський метод формування декоративних кущів із хвойних дерев від фахівця
Ялиця — суперкрасуня
Вічнозелені хвойні дерева з пірамідальною кроною, розкидано-кільчастими гілками і гладенькою сірою корою на молодих деревах, неодмінно прикрасять вашу прибудинкову ділянку
Модрина — хвойний дуб
Крони цих дерев завжди ажурні та пропускають багато світла, а яйцеподібні шишки можуть залишатися на дереві протягом кілька років, хоча достигають у рік цвітіння. Прикрасьте свій сад!
Сосна — чарівна гостя саду
Сосни — одні з найдекоративніших дерев у наших парках і скверах. Навіщо її вирощують в садах?
Вічнозелена краса удома
Види хвойних та основні правила їх догляду
Декоративні хвойники
Як підібрати хвойники та яким має бути догляд за ними
Сосна. Види
Сосна. Види та використання у дизайні
Туя західна, або дерево життя
Туя західна — улюблениця ландшафтних дизайнерів
Ялівець та його види: застосування у ландшафтному дизайні
Експерти «СонцеСаду» розкажуть, як виглядає ялівець різних видів і яким чином ця декоративна рослина зможе прикрасити будь-який куточок біля будинку

Рекомендовані товари!