До Європи дугласія потрапила на початку ХІХ ст, а в Українські Карпати — дещо пізніше, де відзначилася рекордними показниками росту. Нині деякі дев’яносторічні дерева дугласії Мензиса у найкращих лісових насадженнях Карпат сягають заввишки 60 м і діаметром до 1 м.
Інші різновиди цієї культури — сірий та сизий (так звана «блакитна ялинка»), не досягають таких розмірів, хоча дуже популярні в садово-парковому будівництві. Подробиці вирощування та догляду за дугласією знають експерти «СонцеСаду».
Дугласія (псевдотсуга) — невеличкий рід високих хвойних дерев. Їх ще називають ялицями Дугласа. У природі зустрічається на заході Північної Америки від Британської Колумбії (Канада) до Каліфорнії (США). Тому посідає в лісовому господарстві цих великих країн чільне місце.
Дуже привабливим є сизий різновид дугласії, що відзначається кращою зимостійкістю, хоча росте повільніше. Колір хвої цієї рослини дещо нагадує дуже популярні сизі форми ялини колючої та канадської.
Світло-зелена хвоя зеленого різновиду дугласії — м’яка, плоска, розташована на гілках гребінчасто: майже в одній площині, як у тиса (звідси ще одна з її назв — псевдотсуга тисолиста, бо нагадує тсугу, хоча її хвоя удвічі довша). Нижній бік хвоїнки світліший та з двома сріблястими смужками. Її хвоя приємно пахне, особливо під час розтирання. Окрім того, оригінальні шишки звисають, як у смереки.
⌂ Фото: У дугласії декоративні шишки, що звисають
У догляді псевдотсуга (дугласія) невибаглива, однак віддає перевагу добре дренованим і суглинковим ґрунтам. Пісок та важка глина — не для неї.
Перед висаджуванням приготуйте субстрат для цієї рослини: суміш листкової землі, торфу і перегною (3:2:2). Якщо ґрунт на ділянці занадто щільний, покладіть шар дренажу на дно ями. Наприклад, можна використати керамзит і пісок.
Варто знати!
✔ Не висаджуйте дугласію в темних закутках саду — рослина потребує достатнього освітлення, хоча молоді деревця не бажано висаджувати в місцях, де є палючі промені сонця. Краще підібрати ледь затінені ділянки.
⌂ Фото: Молоді деревця не можна висаджувати на відкритій для сонця ділянці
Суворі зими та засухи рослина витримує задовільно, особливо в молодому віці, і має високу здатність відновлюватися. Однак краще приховати молоде деревце від морозів. Наприклад, укрити його стовбур нетканим матеріалом у перший рік після пересаджування. Потім воно зміцниться і не потребуватиме такого укриття.
Тільки на першому році «нового життя» (після висаджування) для цього знадобиться комплексне добриво для хвойних. Також розрихлюйте ґрунт, аби до кореневої системи проникало повітря.
⌂ Фото: На зиму вкривають лише молоде деревце, яке нещодавно пересадили
У перші роки життя дерева бажано проводити обрізування крони — бічні пагони зрізують, тоді форма дерева стає більш привабливою і «пухнастою».
Не забувайте поливати деревце в міру висихання ґрунту (10–12 л води на дерево). Подобається дугласії і дощування, особливо в молодому віці та в засушливі періоди року. Хоча загалом псевдотсуга посухостійка, але помірна волога буде їй лише на користь.
Шкідників і хвороб дугласія не боїться. Отож, Вам легко буде доглянути свою красуню.
Спеціально для «СонцеСаду» Янош Шляхта, канд. с/г наук, ст. наук. доц. кафедри лісового і садово-паркового господарства Бережанського агротехнічного інституту.
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Туя Тедді (ОКН-1964)
280грн.
У наявності
Саджанець Ялина сербська (ОКН-210)
280грн.
У наявності
Саджанець Ялиця Бальзамічна нана (ОКН-215)
280грн.