Пишна красуня гортензія: правила посадки, поливу та підживлення (журнал СонцеСад 2/2022)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
24.03.2022

Гортензію за красою та пишністю цвітіння порівнюють із королевою квітів — трояндою. У світі існує велике видове та сортове різноманіття гортензії — квітки з красивим жіночим іменем.

Секретами вирощування гортензії із читачами «СонцеСаду» поділилася Юлія Назарчук, кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри ботаніки Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова.

Найпоширеніші серед гортензій три види:

Саме їхні розкішні білі, кремові, рожеві, червоні, голубі та темно-фіолетові суцвіття і прикрашають наші сади від липня до жовтня.

Юлія Назарчук

⌂ Фото: Юлія Назарчук

 

Як рН ґрунту впливає на гортензію

Для волотистої гортензії рН ґрунту — неістотний фактор, що майже не впливає на процеси її життєдіяльності, зокрема на забарвлення квітки. Однак, якщо ґрунт буде лужний, то у волотистої гортензії може виникнути легкий хлороз: листя стане світлим, матиме легкий жовтий відтінок через незначний залізодефіцит. Деревоподібна гортензія теж не вибаглива до рН ґрунту.

Натомість великолистим гортензіям залуження ґрунту може завдати великої шкоди, навіть призвести до загибелі рослин. Цей вид потребує кислого ґрунту, адже в природних умовах росте в підлісках, де висока вогкість, кислі ґрунти, у яких не затримуються іони кальцію.

Оптимальний рН ґрунту для великолистої гортензії — 4,5–5. Якщо ґрунт залужується, то рослини не здатні засвоювати мікроелементи. Можете кілограмами давати їм залізо, але якщо не підкисляти ґрунт, то гортензія його не засвоює і гине через брак мікроелементів.

Через підвищення рН ґрунту великолисті гортензії із синьо-фіолетовим забарвленням рожевіють, але це не біда. Найбільша проблема полягає в тому, що голубі, рожеві, білі квіти після залуження не можуть засвоювати мікроелементи, тому хворіють.

Гортензія деревоподібна Анабель

Фото: Гортензія деревоподібна Анабель

Важливо знати!

Зміна забарвлення гортензії з голубого на рожеве — це індикатор, що ваша рослина терміново потребує підкислення ґрунту.

Добрий підкислювач для великолистої гортензії — янтарна кислота. Але оскільки підживлювати треба щодня, а це не завжди виходить, під гортензію можна вносити добрива для лохини раз на місяць.

Ще один варіант для ледачих квітникарів — розмістити великолисту гортензію в місцях, максимально близьких до її природних умов росту — під соснами. Сосновий опад — природний підкислювач ґрунту. Там розростається мікориза, яка максимально підходить гортензії, і підтримується необхідна вогкість, тобто є всі умови для комфортного існування рослини.

Для волотистої та деревоподібної гортензій бажано раз на два чи три роки проводити підживлення комплексними добривами.

 

Режим поливання гортензій

Великолисті гортензії — найпримхливіші. Вони страждають через брак вологи, потребують регулярного поливання, ростуть у глибокій тіні, не витримують прямого сонячного проміння. Волотисті — найстійкіші до нестачі вологи. Деревоподібні посідають проміжне місце.

Поливаємо гортензії періодично, з огляду на стан ґрунту й тургор листя: листки зів’яли, опустилися — пора поливати. Зрозуміло, що волотисту гортензію поливаємо набагато рідше, порівняно з великолистою.

«Наприклад, якщо великолисту ми поливали торік щодня, то волотисту — раз на тиждень, за сорокаградусної спеки — двічі на тиждень. Деревоподібну теж поливали раз на тиждень.

До речі, якщо для великолистої просихання ґрунту шкідливе, то для волотистої навіть корисне», — підкреслила науковиця.

 Гортензія волотиста Fraise-melba

⌂ Фото: Гортензія волотиста Fraise-melba

 

Як підготувати гортензію до зимівлі

Великолисту гортензію на зиму треба обов’язково вкривати. Навіть на Півдні України без укриття вона обмерзає і влітку не квітне. Більшість її сортів закладає квіткові бруньки на торішніх пагонах.

Зазвичай взимку гілки гортензії підмерзають до рівня укриття або землі. І навіть якщо кущ після зими вижив і навесні почали відростати бічні пагони, він не квітнутиме, тому що загинули квіткові бруньки.

Формування квіткових бруньок на пагонах поточного року спостерігається тільки в 10% сортів великолистої гортензії. Тобто, підмерзнувши, рослини квітнутимуть, але інтенсивність цвітіння буде удвічі або й утричі менша. Однак ці сорти через високу вартість не мають у нас попиту.

Вкриваємо кущі гортензії, коли настане стабільна нічна мінусова температура й невисока плюсова вдень. На Півночі України це зазвичай листопад, на Півдні — січень. Не поспішайте укривати, адже якщо зробите це зарано, то кущі підпріватимуть (до речі, таке явище виникає й в інших культур, наприклад у троянд).

Великолисті гортензії хоча й пестуни, але можуть витримувати короткочасне похолодання — мінусову температуру від 5 до 10 градусів. Для укриття використовуємо агроволокно.

Великолисту гортензію на зиму треба обов’язково вкривати

⌂ Фото: Великолисту гортензію на зиму треба обов’язково вкривати

Важливо знати!

Деревоподібні й волотисті гортензії можна не вкривати, бо вони досить зимостійкі, їхні квіткові бруньки формуються на пагонах поточного року, тому якщо гілки трохи підмерзнуть, то кущ все одно рясно квітнутиме.

 

Де краще висаджувати кущі гортензії

Великолистій гортензії добре в тіні. Але тінь має бути глибока. Пряме сонячне проміння для неї згубне і спричиняє сильні опіки. Деревоподібна гортензія віддає перевагу півтіні, а волотиста росте й на сонячних ділянках, але повноцінно розвивається тільки за умови доброго освітлення.

Хоча деякі сорти волотистої гортензії пишно ростуть лише на затінених ділянках. Наприклад, квітки з лаймовим забарвленням під дією прямого сонячного проміння втрачають характерний колір і дуже швидко підсихають.

Зміна кольору притаманна й сорту Ваніла Фрейз (Vanille fraise): на сонячних ділянках його суцвіття з білих швидко перетворюються на блідо-рожеві, а потім і на коричневі та підсихають. А в півтіні Ваніла Фрейз тішитиме вас тривалим цвітінням, чудовими декоративними властивостями, зміною кольору квітів (від білих до рожевих та яскраво-червоних).

Гортензія Vanille-fraise

⌂ Фото: Гортензія Vanille-fraise

Обрізування гортензії

Формувальне обрізування великолистої гортензії не проводимо, а тільки мінімальне санітарне. Першого року після висаджування зрізають пагони волотистих і деревоподібних зазвичай наполовину.

Карликові сорти волотистої гортензії обрізають, залишаючи 30 см від землі, а це приблизно вісім бруньок. Наступними роками всі пагони поточного року обрізають, залишаючи дві або чотири бруньки. Формувальне обрізування проводимо восени або рано навесні.

Важливо знати!

Деревоподібні гортензії найчастіше зрізують під корінь. Без обрізування її суцвіття дрібніють, кущі втрачають декоративність.

 

Виростити у своєму саду гортензію, особливо волотисту чи деревоподібну, не так уже й складно. Головне — правильно вибрати місце для садіння і забезпечити їй необхідний догляд, а ця чарівна квітка віддячить вам довготривалим пишним та яскравим цвітінням.

Спеціально для СонцеСад матеріал підготувала

Олена Березкіна

Купити саджанці гортензії

 

Зміст статей журналу СонцеСад 2/2022

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Гортензії — окраса саду
Це — справжня окраса саду, адже гортензія цвіте дуже довго, з кінця липня і до кінця вересня. Особливості догляду за цією рослиною від фахівця
Неземна краса гортензій
Навряд чи знайдеться людина, яка не захопиться неповторною красою гортензій. Які ще переваги має ця красуня
Зимостійкі гортензії
У цього надзвичайно красивого листопадного куща квіти — крупні зонтики на кінчиках пагонів. Шапки суцвіть бувають найрізноманітніших кольорів. Які гортензії є зимостійкими
Королева літнього цвітіння — гортензія
Вона перетворює кожен напівтінястий куточок саду на чарівну казку. Біологічна опис гортензії та особливості обрізки цього декоративного куща
Гортензія. Королева тінистого раю
Посадка, розмноження та догляд за гортензією
Хвороби гортензії
Способи боротьби з хворобами гортензії.
Гортензія. Види і характеристики
Догляд за різними видами і сортами гортензій може відрізнятися

Рекомендовані товари!

Саджанець Гортензія волотиста Phantom

У наявності

Саджанець Гортензія волотиста Phantom (ОКН-61)

75.65грн.

89грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри 1,2-1,5 м
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, контейнер
Саджанець Гортензія волотиста Bobo

У наявності

Саджанець Гортензія волотиста Bobo (ОКН-2184)

238грн.

280грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони кулеподібний
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Гортензія волотиста (метельчаста) Little Fraise

У наявності

Саджанець Гортензія волотиста (метельчаста) Little Fraise (ОКН-2535)

93.5грн.

110грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри карликові
Форма багаторічники
Тип крони кулеподібний
Упаковка 0,5-1,5л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Гортензія волотиста (метельчаста) Magical Candle

У наявності

Саджанець Гортензія волотиста (метельчаста) Magical Candle (ОКН-2185)

93.5грн.

110грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри середньорослі
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Гортензія волотиста (метельчаста) Magical Sweet Summer

У наявності

Саджанець Гортензія волотиста (метельчаста) Magical Sweet Summer (ОКН-2186)

93.5грн.

110грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри середньорослі
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Гортензія волотиста (метельчаста) Diamond Rouge

У наявності

Саджанець Гортензія волотиста (метельчаста) Diamond Rouge (ОКН-153)

238грн.

280грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри високорослі
Форма багаторічники
Тип крони округлий
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер