Гортензія. Королева тінистого раю

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
28.05.2021

  В саду вже відцвіли перші троянди, відносячи разом з молодим літом свій незрівнянний аромат. І на арену саду виступає, підхоплюючи естафету краси, королева тінистого саду. Скажіть мені, які ще квіти можуть потішати нас своєю неповторною красою на протязі майже всенького літа, несучи в сад спокійну, зворушливу красу на своїх гордо піднятих голівках? Це ж, звичайно, гордовита гортензія.

  Хоча вона може рости і на сонячних місцях, та цвітіння тут швидкоплинне, пелюстки швидко вигорають і краса блідне. Біла гортензія, як наречена, стоїть посеред саду і освіжає своєю чистотою будь-яку композицію. Квітування її буйне, але квітує не довго, як за мірками для гортензій. Якихось два - три тижні й у вас із білосніжної царівни кущ перетвориться на "мокру курку". Суцвіття побуріли від першого ж дощу і вже не є окрасою вашого райського куточка. Ця гортензія найневередливіша із свого роду, найморозостійкіша. На зиму зрізується вся надземна частина, а на весну кущ повністю відроджується і зацвітає у всій своїй красі. Цвіте вона на цьогорічному прирості, тому всі гілки, які відцвіли минулого літа, вирізуються нещадно. Її ж найближча родичка, можна сказати, сестра - гортензія широколиста, вже надто вередлива пані. Але якщо ви приділили їй вдосталь уваги, вона віддячить вам сповна своїм квітом, як кохана жінка, яку ви обдаруєте подарунками і чарівними словами. Цвіте вона півтора-два місяці, даруючи вам незрівнянну чарівність. Хоча кущ і не високий, до 1 м заввишки, та, в залежності від сорту, суцвіття, зібрані в дивовижні рожеві, червоні і фіолетові кулі, не можуть не зачарувати. Величина цих куль до 25 см в діаметрі, враження, що вони просто висять в повітрі над кущем, вкритим широким зеленим листом. Наша вередуха полюбляє ніжне, не пекуче, розсіяне сонячне світло, легко мириться з напівтінню, росте навіть під кроною грецького горіха. Потребує добре зволоженого, насиченого повітрям слабокислого ґрунту. Та, не дай боже, ви із великої любові переситили рослину органікою - все, на цей рік цвіту не дочекаєтесь. Цвіте наша красуня на минулорічних приростах, як правило, з верхніх бруньок, а вони зазвичай і пошкоджуються морозами. І тому від квітникарів часто можна почути: "Чомусь не цвіте моя гортензія уже який рік".

  А для того, щоб зацвіла, потрібно насамперед збалансоване живлення (краще недогодувати, ніж перегодувати), азот можна вносити тільки на початку вегетації і то в помірних дозах, а далі - тільки калійно-фосфорне підживлення. На зиму обов'язкове укриття, незначне, але щоб обов'язково закрити верхні бруньки. Як правильно вкрити рослину?
По-перше, ніколи не зрізуйте відцвілих суцвіть, навіть якщо вони вам псують дизайн саду, зв'яжіть їх, в крайньому разі, чимось затуліть.
По-друге, перед укриттям легенько товстим м'яким шнурком стягніть усі гілки куща докупи, так їм буде тепліше і вкривати буде легше.
По-трете, тісно обкладіть кущ гілками з ялини або обгорніть агроволокном. Потім забийте трохи віддалік від кореня кілок, вищий на кілька сантиметрів від куща і натягніть великий мішок із-під цукру. Краї присипте ‑ ось і готова домівка для вашої улюблениці на зиму. Для чого кілок? Це, щоб снігові замети не відломили все ті ж, верхні бруньки. От і вся премудрість. А взимку теж не забувайте про свою підопічну, підсипайте якомога більше снігу під неї, якщо є така можливість. Якщо такі операції здадуться декому дуже марудними і клопіткими, то і тут е вихід - посадіть вашу красуню в красивий керамічний горщик (не менше 10 л) і поставте в саду, вона вам віддячить сторицею, тільки не забувайте поливати. А коли почнуться заморозки, віднесіть її в прохолодну кімнату, засклену веранду, балкон чи не зовсім темний підвал. Головне, щоб температура була в межах +5... -5°С. Поливати тепер достатньо раз на місяць. Навесні вона, винесена із зимівника, розквітне набагато раніше і довше радуватиме вас пишними кулями цвіту. Ось така вона примхлива й красива царівна тінистого саду. Не пошкодуйте своєї уваги і зусиль, подаруйте їй свою турботу та любов, і королева гортензія по-царськи віддячить вам своєю красою.

⌂ Кращий вихід - це розмноження зеленими живцями

Розмноження

Розмножують усі види гортензій вегетативно. Найкраще розмножується, звичайно ж, біла гортензія — поділом куща. Відкопав навесні паросток із куща, і ніяких проб- лем. Кущ відроджується дуже швидко. Рожева широколиста не поспішає розростатись ушир, тому ділити кущ завжди проблемно, та й шкода. Приживлюється відсадок із відкопаного куща погано. Кращий вихід - це розмноження зеленими живцями. Але тут уже потрібно пожертвувати рясним цвітінням материнського куща. Не дочекавшись розпускання перших квітів, нарізуємо живці із цьогорічного приросту, обов'язково залишаючи знизу 1-2 бруньки на кущі для подальшого росту. Зрізані живці ставимо в ємкість з водою і несемо до підготовленої теплички. Це кілька дуг із дроту і плівка - тунельне укриття, як під огірки. Тут під дугами ставимо ящики, наповнені субстратом (річковий пісок, торф і дер- нова земля у співвідношенні 1:1:1), який зволожений слабким розчином фунгіциду. Дно ящиків обов'язково повинне мати дренаж. Засипаємо субстрат зверху тонким шаром піску і в цей шар, не глибше, саджаємо живці, вкорочуючи верхні листки на третину. Нижній зріз живця повинен бути косим і на 5-6 см нижче від нижньої бруньки, верхній - прямий на 1-1,5 см вище верхньої бруньки. Зрізи робимо гострим ножем, рівні, не рвані. Відстань між живцями 6-8 см, між рядами 10 см. Зволожуємо з лійки з дрібними отворами і накриваємо плівкою. Знову ж запитання: чому висаджуємо в ящики, а не просто в субстрат, насипаний на ґрунт, як радять багато фахівців? Я теж так робив, поки не обпікся. Облюбував мою тепличку кріт — чи тепла йому захотілось, чи поживу там приглянув. Уявляєте, що було із моїми висадженими живцями. Не вірите? Можете спробувати. Чомусь цей сліпий друг залазить туди, в тепличку, де ростуть ваші найулюбленіші рослини і яких ви найбільше доглядаєте і плекаєте. А потім потішається із вас у себе під землею, поки ви чортихаєтесь і в сотий раз переробляєте, викидаючи посохлі, вириті із землі, вже майже вкорінені живці. Тож, краще використовуйте досвід з набитих мною гуль. Влаштовуйте тепличку під розсіяним світлом від не надто густої крони дерев, або ж притіняйте від надто пекучого полуденного сонця. В ідеалі, якщо є гyманутворююча установка, тоді притінення не потрібне і матимете майже 100% -ве вкорінення. Але не кожен має таку можливість, я, наприклад, пристосував для цього старий обприскувач. Роблю невеличку дірочку в поліетиленовій плівці і прискаю підігрітою на сонці водою, хоча 6 три рази на день, але не довго, щоб тільки змочити листочки. Добрі результати дає обробка нижніх кінців живців перед садінням стимулятором pocту. Якщо хто-небудь докладніше цікавиться технологією зеленого живцювання, можу порадити професійну літературу, методичні посібники.

⌂ Найперше, треба правильно вибрати місце

Садіння

І ось ви отримали, купили, чи виростили самі довгоочікуваного саджанця, тож як краще його посадити і де? Найперше, треба правильно вибрати місце. Наша красуня не любить, як ми дізнались раніше, спекотного сонця, а полюбляє в міру освітлені, добре зволожені місця, злегка затінені сквери, недалеко від декоративної водойми. Тут вже працює ваша фантазія і розуміння красивого, аби рослині і вам було добре. Тепер садимо. Готуємо ямки, як зазвичай, дбайливо - 60х60х50 см. Виймаємо увесь ґрунт пошарово. Верхній, родючий на одну купку, нижній - на іншу. Потім землю міняємо місцями. До родючого додаємо торфу і піску (1:1), ложку суперфосфату і ложку калімагнезії. Все змішуємо і засипаємо в ямку, утворюючи гірку. На вершечок нашої піраміди ставимо саджанець, бажано, щоб коріння було із грудкою землі, і присипаємо залишками приготовленого ґрунту. Легенько притоптуємо. Досипаємо ґрунтом із другої купки і поливаємо. Коли вода всмокталась, замульчовуємо торфом (це, щоб не утворювалась кірка при висиханні).

⌂ Гортензія волотиста Magical Sweet Summer

От і все

Тепер періодично поливатимемо і чекатимемо цвітіння. Як правило, минулорічні вкоріненні саджанці зацвітають в рік садіння. Про догляд Хворобами і шкідниками гортензія майже не уражується. Трохи докучає культурі хлороз, ця хвороба з'являється на карбонатних ґрунтах. Що6 позбутись згаданої напасті, підкислимо ґрунт перепрілою сосновою глицею або старою корою. Можна лікувати слабким розчином залізного купоросу. Я розповів далеко не все про цю чарівну квітку. Не про всі сорти і види, їх безліч. Дуже красиві зарості з в'юнкої гортензії черешкової, чудово квітує видова форма гортензії мітелкової тощо. Та якщо ви посадите і доглянете в своєму саду гортензію, незалежно від виду і сорту, ви ніколи не пошкодуєте, а обов'язково закохаєтесь у цю квітку. А ваші колеги, друзі, сусіди і родичі будуть тільки захоплено споглядати чудові квітучі кулі і ахкати, а іноді казати — я 6 собі таку хотів, або я бачив у моєї Марусі кращу, або в мене така ж, але чомусь не цвіте... Ну це я так, до слова. Бо садимо ж ми для душі, для себе, щоб відпочити, насолодитись і відчути красу квітів та природи, яка їх створила (і подякувати селекціонерам, що їх вдосконалили), щоб подивитись, як із маленького, тендітного росточка народжується така божественна краса. Я казав і продовжуватиму стверджувати, що некрасивих квітів для квітникаря і для людини щирої душі не буває. Той, хто бачить красу в простому, і здавалось би, буденному, той - щаслива людина. А гортензія — це дійсно королівська квітка, хоча й для тінистого саду.

Василь Тибель, с. Біла Криниця, Рівненська обл.

Дім, сад, город» N9

Купити саджанці гортензії тут

Читайте ще:
Азалії та магнолії — неперевершена краса вашого саду
Бузкова фантазія
Вічнозелена краса удома

 

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram