Гортензії — окраса саду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
20.10.2021

Гортензія Diamond rouge

У природі налічується приблизно 70 видів гортензій, які ростуть пе­реважно в Китаї, Японії, на Саха­ліні, Курилах. Є й американські види рослини. Це — справжня окраса саду, адже гортензія цвіте дуже довго, з кінця липня і до кінця вересня. Та й взимку вона порадує ваш зір своїми суцвіттями, якщо їх залишити на кущі. Суцвіття гор­тензії можуть бути плоскими, напівкулястими, кулястими або пі­рамідальними.

Забарвлення квіток гортензії залежить від її виду. Більшість з них мають білі або кремові квітки, хоча на початку і наприкінці цвітіння вони зелені. У багатьох видів гортензії суцвіття рожевіють в кінці цвітіння, особливо на сонці.

У садовому дизайні використо­вують і поодинокі гортензії на тлі газону, і групові насадження нав­коло дерев.

 

Гортензія serrata — Гортензія пилчаста

Це — рідкісний гість на наших ді­лянках, адже зиму вона пере­носить важко і дуже вибаглива до агротехніки вирощування. Зате вона приваблює величезними шапками суцвіть. Вони змі­нюють відтінки рожево-блакитної гами залежно від кислотності грунту. Зазвичай суцвіття дво­колірні: сині фертильні квітки оточені рожевими стерильними квітками. Цей вид гортензії лю­бить добре дреновані слабокислі або кислі родючі грунти та добре освітлені ділянки, хоча росте в легко затінених місцях, поширенішим сортом пилчастої гортензії є «Blue Bird» із синіми квітками.

⌂ Гортензія serrata Grayswood

 

Гортензія paniculata — Гортензія метельчаста

Цей вид гортензії давно відомий в Україні.

Це — великий чагарник або маленьке деревце, заввиш­ки до 2,5–3 м. Квітки, на відміну від інших видів гортензій, зібрані в широкі пірамідальні волоті до 25 см завдовжки, звідки й походить її назва. У суцвіттях поєднуються фертильні та стерильні квітки спо­чатку зеленого, а потім білого або кремового кольору — до настання осені на сонці вони рожевіють, на­бувають кольору цегли, стають блідо-пурпуровими і знову злегка зе­леніють.

Рослина вибаглива до родючості і вологості грунту. З неї легко фор­мувати кущі та деревця незвичних форм — від кулястих і штамбових дерев до огорож. Це дуже неви­багливий стійкий вид, що витримує без укриття навіть дуже суворі зими.

⌂ Гортензія низькоросла Bobo

 

Гортензія quercifolia — Гортен­зія дуболиста

Чагарник до 2 м заввишки з червоними повстяними пагонами. Дуже цікаві листки рослини — 3–7- лопатеві, схожі на листки дуба, звідки й походить її видова назва. Восени листя гортензії дуболистої набувають насичених бордових і пурпурних відтінків.

 

Як полити і чим підживити

Протягом весняно-літнього періоду кілька разів розпушувати поверхню ґрунту навколо куща на глибину до 5 см. Поливання мож­на поєднати з підживленням, яке вперше проводять наприкінці травня або на почат­ку червня і повторюють щодва-щотри тижні протягом літа, у період інтенсивного росту і цвітіння. У серпні підживлення припиня­ють.

Найкраще використовувати спеціальні комплексні мінеральні добрива для гортен­зій або рододендронів, які можна придбати у магазинах. На початку літа застосовують азотисті добрива, влітку — калійно-фос­форні, восени — фосфорні. Один раз, на початку сезону, можна полити гортензію розчином органічних добрив — гною, куря­чого посліду або сечовини (100 г сухого до­брива на 10 л води), але слід пам’ятати, що надлишок органіки може призвести до «жирування» рослини (розростання вегетатив­ної маси) та втрати здатності до цвітіння.

⌂ Гортен­зія дуболиста

 

Веселка — на замовлення

Цікаво, що забарвлення суцвіть гор­тензій залежить не лише від сорту, а й від складу та кислотності ґрунту. Білі, бежеві або кремові квіти утворюються у гортензій, які ростуть на нейтральному ґрунті, бузкові й рожеві — на ледь підлуженому, а сині — на дуже кислому.

Щоб отримати квіти синього кольору, білоквіткові рослини підживлюють розчи­ном сірчанокислого алюмінію. Збагативши ґрунт сіркою та залізом, можна перетвори­ти рожеву гортензію на блакитну або буз­кову. Якщо внести солі цих речовин нерів­номірно. можна на одному кущі одночасно отримати суцвіття різних кольорів.

Крім безпосереднього внесення цих речовин у ґрунт, можна застосувати й на­родний метод регуляції забарвлення квітів гортензії — закопати під кущ жменю іржавих цвяхів чи іншого брухту, який містить залі­зо або алюміній. Надлишок кислого торфу в ґрунтосуміші для гортензій також може сприяти утворенню синіх суцвіть, однак квіти можуть набути бруднуватого відтінку. Влас­тивість гортензій змінювати забарвлення суцвіть використовують під час створення різнокольорових ландшафтних композицій.

 

Пишні форми — власними руками

Важливою процедурою у догляді за гортензіями є обрізування рослин, яке дає змогу регулювати кількість і розмір суцвіть, висоту і густоту кущів.

Суцвіття, які відцвітають, обрізають протягом усього вегетаційного сезону — у разі потреби. Основне ж обрізування роз­починайте від третього-четвертого року життя рослини і проводьте щороку в бе- резні-квітні, в період набрякання бруньок (видаліть слабкі, пошкоджені морозом або сухі пагони, залишки старих суцвіть).

Якщо на пагоні залишити багато бічних бруньок, майже кожна з них здатна утвори­ти невелике суцвіття. Для отримання мен­шої кількості великих пишних суцвіть варто обрізати пагін коротше. Обрізування пагонів стимулює галуження, що особливо важливо для ліаноподібних гортензій, які призначені для обплітання опор і стінок у саду.

Найраніше обрізують гортензію дере­вовидну, оскільки вона прокидається після зими першою: її можна обрізати досить коротко, залишаючи лише дві–три пари бруньок. Деякі види, наприклад, гортензія великолиста, потребують мінімального об­різування: видаляють лише мертві гілки й дуже старі пагони, які ростуть усередину куща. Торішні пагони гортензії волотистої видаляють лише на третину довжини.

Якщо кущі занадто розростаються і розлягаються під вагою суцвіть, що намокають під дощем, рослини підв’язують. Але не рекомендують занадто активно «триво­жити» суцвіття гортензій, оскільки вони мо­жуть відреагувати передчасним в’яненням квіток. Крім того, листя отруйне, тому тре­ба захищати шкіру рук від контакту з ним і стежити, щоб його не торкалися діти та домашні тварини.

 

Осінній вальс

Осінній догляд за гортензіями поля­гає в утепленні рослин на зиму. Головне завдання — зберегти від промерзання ко­реневу систему та пагони з бруньками, які утворилися і визріли протягом літа, оскіль­ки саме в цих бруньках закладаються май­бутні суцвіття.

Для цього восени, після перших замо­розків, у суху погоду, кущі підсипають ґрун­том і мульчують соломою, листям, тирсою на висоту близько 20-30 см. Кущі тепло­любних видів і сортів можна обгорнути агротекстилем (спанбондом), мішковиною або плівкою чи обгородити дерев’яними чи фанерними планками, чи металевою сіткою, а проміжки між гілками засипати сухим листям. Якщо гілки досить гнучкі, їх можна пригнути, пришпилити до землі та вкрити ялиновими лапами або присипати листям. Холодостійкі гортензії (наприклад, ґрунтопокривна, деревовидна, волотиста), пагони яких до зими дерев’яніють, потре­бують лише мульчування ґрунту навколо рослин. Холодовитривалі гортензії вкрива­ють перші два–три роки, а потім вони вже не потребують утеплення. Рослини, які вирощують у горщиках, на зиму заносять у прохолодне і добре провітрюване примі­щення, можливо, — у підвал, на утеплений неопалюваний балкон або веранду.

Укриття слід прибрати рано навесні, коли мине небезпека сильних заморозків, інакше рослини можуть випріти. Мульчу й зайвий ґрунт забирають, а поверхню землі присипа­ють деревним попелом і розпушують.

 

Автор: Тетяна Счепіцька, к.б.н. старший науковий співробітник відділу ландшафтного будівництва НБС ім. М. М. Гришка НАНУБ

 

Купити саджанці найкращих сортів гортензій

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Неземна краса гортензій
Навряд чи знайдеться людина, яка не захопиться неповторною красою гортензій. Які ще переваги має ця красуня
Зимостійкі гортензії
У цього надзвичайно красивого листопадного куща квіти — крупні зонтики на кінчиках пагонів. Шапки суцвіть бувають найрізноманітніших кольорів. Які гортензії є зимостійкими
Королева літнього цвітіння — гортензія
Вона перетворює кожен напівтінястий куточок саду на чарівну казку. Біологічна опис гортензії та особливості обрізки цього декоративного куща
Гортензія. Королева тінистого раю
Посадка, розмноження та догляд за гортензією
Хвороби гортензії
Способи боротьби з хворобами гортензії.
Гортензія. Види і характеристики
Догляд за різними видами і сортами гортензій може відрізнятися

Рекомендовані товари!