⌂ Фото: Гортензія метельчаста Skyfall
Навряд чи знайдеться людина, яка не захопиться неповторною красою гортензій. Вражають вони й своєю тривалістю цвітіння — перші пишні суцвіття гортензій з'являються наприкінці липня, останні тримаються до вересня. Суцвіття, залишені не зрізані на зиму також прикрасять ваш сад. Його дизайн передбачає різноманітне використання гортензій: це й поодинокі красуні на тлі газону, і групи рослин навколо дерев.
Ще одна перевага гортензій — їх рідко пошкоджують шкідники. Хіба що в спекотну посушливу погоду можливе ураження павутинним кліщем. Будьте пильні: якщо з нижнього боку листка з'явилася павутинка — це він, шкідник! Якщо дозволите йому «розгулятися», листя гортензії втратять свою красу, засохнуть і обпадуть. Проти павутинного кліща можна провести обприскування Актелліком. Іноді листя і стебла гортензій можуть уражатися несправжньою борошнистої росою та іржею. Для профілактики цих хвороб потрібно обприскувати рослини препаратами, що містять мідь.
Віддає перевагу напівзатіненим ділянкам, однак значно пишніше цвіте при щедрому сонячному освітленні та рясному поливі. Рослина теплолюбна, вимоглива до вологи. Посуха може спричинити крайовий опік листя, загальне пригнічення рослин аж до їх повної загибелі. Найкращі ґрунти для неї — з кислою реакцією, тож посадкову яму краще заповнити сумішшю компосту, піску і верхового торфу, ретельно полити і замульчувати кислим торфом. На важких глинистих ґрунтах рекомендовано закладати дренаж завтовшки 5–10 см. На лужному ґрунті гортензія страждає на хлороз — листки світлішають, жовтіють. Якщо таке трапилося — полийте рослину розчином азотнокислого калію, а через два–три дні — ще й розчином залізного купоросу. Для гортензії використовують мінеральні добрива, які використовують для вересових, рододендронів та азалій або кислі мінеральні добрива (сульфат амонію, сульфат калію). Добрива вносяться тричі впродовж сезону: навесні на початку інтенсивного росту пагонів, у період формування бутонів, під час цвітіння (але не пізніше середини вересня).
Гортензія здатна на сюрпризи, наприклад, рожеві сорти (на відміну від білих та червоних гортензій) змінюють забарвлення суцвіть на блакитний колір, якщо раз у два тижні під час поливання рослин вносити під корінь 15–50 г сульфату алюмінію (залежно від розміру рослини). Підживлюють такі гортензії добривами з малим вмістом фосфору (И:Р:К=25:5:30), оскільки надлишок фосфору зв'язує алюміній в ґрунті і перешкоджає «чарівному перетворенню» суцвіть, тобто зміні їх кольору на блакитний або фіолетовий.
Гортензія садова практично не потребує обрізування: її квітконосні пагони відростають з бруньок торішніх пагонів. Якщо кущ трирічний (і більше), рано навесні слід провести його санітарну обрізку, тобто вирізати лише частину старих стебел та тих, які ушкоджені морозами. Суцвіття, які відцвіли, не слід видаляти — взимку вони не лише додадуть декору саду, а й дещо захищатимуть квіткові бруньки рослини.
Гортензія потребує надійного укриття взимку і захисту від весняних заморозків. Для цього в жовтні з куща (знизу до половини висоти) видаляють листя і підгортають їх на висоту 30–35см. Пагони поступово пригинають до землі, укривають і присипають листям або торфом, зверху можна поставити ящик або каркас для кріплення матеріалу, що не пропускає вологу. Перед цим добре полийте рослину (якщо на вулиці суха погода) — гортензія краще витримує морози, якщо отримала достатньо води восени.
Таку назву рослина отримала за зовнішній вигляд листків — вони овальні, загострені на кінцях, а на краях мають гостренькі кутики, що нагадують пилку. Квітки у суцвіттях також здатні змінювати своє забарвлення — якщо рослина росте на кислому грунті, щітки квіток набувають переважно блакитного або синього кольору, якщо на нейтральному-зеленувато-білі або ніжно-бежеві, на слабо лужному — рожеві або бузкові. Також у період рясного цвітіння (приблизно з липня по вересень) самі квіти на кущі поступово змінюють своє забарвлення.
⌂ Гортензія пильчаста Blue bird
Агротехніка вирощування цієї рослини така ж, як і у гортензії садової.
Укривають ці гортензії в кінці жовтня: видаляють листя в нижній частині, підгортають торфом, пагони обертають нетканим покривним матеріалом або встановлюють каркас для укриття.
Цвіте на верхівкових пагонах минулого року, тому зазвичай використовують два види обрізки. При глибокому обрізанні на пагоні залишають 5–6 бруньок — тоді формуються великі суцвіття, але їх небагато. При неглибокій обрізці видаляють верхню частину пагона з 2–3 парами бруньок — тоді утворюється кущ з великою кількістю дрібних суцвіть. Обрізування необхідно проводити щорічно.
Знову ж таки секрет назви — у листках чагарника. Вони, на відміну від листів інших видів гортензій, не цілісні, а 3–7-лопатеві, схожі на листя дуба. Восени забарвлюються в глибокі бордові і пурпурні відтінки. Суцвіття волотисте, 10–30 см завдовжки, з численними білими плодоносними і стерильними квітками. У міру відцвітання вони змінюють колір з білого на пурпуровий.
Рослина віддає перевагу вологим, легким, родючим ґрунтам, потребує рясного поливу. Любить світло, але росте й у легкій напівтіні. Підживлення рослини проводять двічі: навесні — у період інтенсивного росту і на початку цвітіння. Для цього потрібно скористатися комплексним мінеральним добривом з великим вмістом заліза і магнію. Небажано проводити підживлення пізніше середини серпня.
Укривають ці гортензії в кінці жовтня: підгортають торфом, пагони зв'язують у пучок і підв'язують до опори, потім огортають нетканим покривним матеріалом.
Обрізку проводять навесні до розпускання листя, у рослини видаляють слабкі, пошкоджені гілочки, а потужні пагони вкорочують, залишаючи лише 2-3 пари бруньок. Влітку у рослини видаляють суцвіття, які вже відцвіли, звільняючи місце для наступного «покоління».
Компактний чагарник, що досягає у висоту 1–1,8 м, має округлу крону. Листя трохи опушені (на відміну від всіх інших видів гортензій). Квітки спочатку зелені, а в повному розцвіті — білі або кремові.
⌂ Гортензія деревовидна Candybelle Marshmallow
Гортензія деревоподібна — невибаглива, досить зимостійка рослина. Добре росте на будь-яких пухких ґрунтах, від кислих до нейтральних (до речі, вона краще за інші види витримує лужні ґрунти), як на напівзатінених ділянках, так і на сонячних. Посухостійка, але рясніше цвіте при регулярному поливі. Підживлювати краще один раз впродовж сезону — навесні (органічним або комплексним мінеральним добривом). Зимує без укриття. Хоча однорічні пагони у неї до осені визрівають не повністю і взимку обмерзають, після весняної обрізки кущ швидко відновлюється і пишно зацвітає в цьому ж році на молодих пагонах. Тому щороку навесні рослину потрібно сильно обрізати (залишаємо 3-4 пари бруньок від рівня ґрунту). Суцвіття можна не зрізати на зиму і використовувати як зимову окрасу саду. Якщо ж суцвіття зрізати в період повного розквіту і висушити, їх можна використовувати як сухоцвіти.
Гортензія волотиста — великий чагарник або маленьке деревце заввишки до 2,5–3 м. Квітки, на відміну від інших видів гортензій, зібрані у волоті (до 25 см), звідки і походить її назва. Суцвіття зеленуваті, а потім набувають білого або кремового кольору, до осені вже рожевіють, стають блідо-пурпуровими і знову злегка зеленіють. Колір залежить тільки від особливостей сорту і не піддається коригуванню.
⌂ Гортензія волотиста paniculata Polar Bir
Гортензія волотиста може рости практично на будь-яких ґрунтах, як на сонячних ділянках, так і в тіні, щоправда, в останньому випадку вона зацвітає пізніше і суцвіття дрібніше. Добре витримує умови міста і дуже суворі зими (навіть без укриття), оскільки не є вибагливою рослиною.
Підживлюють кущі один раз впродовж сезону (навесні) органічним або комплексним мінеральним добривом.
Щорічна обрізка — тільки санітарна: треба вирізати на кільце слабкі і пошкоджені пагони. Рекомендується два види обрізування: сильна обрізка дрібних пагонів (залишають 2–3 бруньки) для формування крони та обрізка верхньої частини сильних пагонів для формування пагонів квіткових. Якщо обрізати гортензію рано навесні, залишаючи 2–3 бруньки на кожному пагоні, цвітіння не буде масовим, однак суцвіття будуть більшими. Легкість формування рослини і довговічність її гілок — унікальна можливість створити з неї кущі та деревця незвичних форм у вигляді куль, штамбових дерев та огорож.