Хвороби гортензії

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
06.11.2020

⌂  Хвороба – не біда

⌂ Анастасія ГОЛУБЕНКО,
к.б.н., ст. науковий співробітник
ННЦ «Інститут біології та медицини»
Київського нац. Університету ім. Т. Г. Шевченка

Гортензії, хоч і нечасто, можуть уражуватися хворобами. Більшість із них передаються під час розмноження, через розсаду, але розвиваються найчастіше при підвищеній вологості повітря, особливо при сильній густоті насаджень.

⌂  Хлороз виникає внаслідок браку заліза

Хлороз, або пожовтіння, листя гортензій

Виникає через порушення обміну речовин в рослині внаслідок браку заліза. Найчастіше жовтіє листя гортензій, які ростуть на багатих на вапно ґрунтах. Листя жовкне, світлішає, а прожилки залишаються темними. Для профілактики хлорозу гортензії підживлюють залізовмісними добривами (згідно з інструкцією до них). Також не поливайте жорсткою водою. Для прискорення відновлення хворого куща обприскуйте його препаратами, які містять розчинні (хелатні) форми заліза. Дієвий метод лікування хлорозу гортензії – поливання розчином калієвої селітри (40 грамів нітрату калію на відро води), а дещо пізніше – сірчанокислим залізом (залізний купорос) у такій же концентрації. Через кілька днів після двох-трьох підживлень селітрою кущі треба полити розчином сірчанокислого заліза.

Гортензії досить рідко уражаються грибковими захворюваннями. Вважають, що універсальним і ефективним засобом для їх лікування є хлорокис міді.


⌂  Біла гниль гортензії

Біла гниль

Коріння загниває, рослини набувають бурого кольору й гинуть. Пагони й листя молодих рослин темніє, покриваючись м’яким білим ватоподібним нальотом, у якому згодом утворюються чорні вкраплення. Ефективним засобом проти хвороби є обробка рослин фітоспорином чи іншими фунгіцидами.

⌂  Сіра гниль гортензії

Сіра гниль

Тканини рослини стають м’якими і водянистими, у суху погоду відмерлі тканини засихають, викришуються, а в листі та стеблі залишаються дірки. У разі підвищеної вологості грибок поширюється дуже швидко, всі заражені ділянки покриваються «сірою ватою». Сіра гниль властива для багатьох садових рослин, тому під час боротьби з нею треба застосовувати комплексний підхід – видаляти і знищувати ушкоджені грибком частини рослин і проводити обробки фунгіцидами (наприклад, фундазолом).

⌂  Пероноспороз гортензії

Пероноспороз (несправжня борошниста роса)

Проявляється як маслянисті плями на листі, яке згодом темніє, і також активно розвивається за високої вологості й температури – плюс 18–20 С. З лікувальною метою рослини обробляють розчином мильної води й мідного купоросу (на відро води – 15 г купоросу і 150 г мила). Це допоможе на ранніх стадіях захворювання. Можна також обробити гортензію фунгіцидами.

⌂ Справжня борошниста роса

Справжня борошниста роса

Проявляється як жовто-зелені плями на листках, які згодом буріють і набувають чітких форм, а на їхньому нижньому боці утворюється наліт фіолетового або сіруватого кольору. Невдовзі хворе листя опадає. Цей грибок особливо небезпечний для молодих пагонів. Для лікування хвороби гортензію обприскують фунгіцидами (Фітоспорин, Алірин, Топаз, Скор тощо).

⌂  Септоріоз вражає листя гортензії

Септоріоз

Септоріоз можна виявити за такими ознаками: на листі з’являються бурі плями неправильної округлої форми зі світлою серединкою і темною облямівкою. Хвороба вражає листя, але, якщо її занедбати, то може перейти на молоді стебла і черешки. Згодом плями зливаються, листя відмирає. Для боротьби із хворобою рослини обробляють препаратами, які містять мідь – мідний купорос, хлорокис міді.

Серед інших поширених грибкових хвороб гортензій – звичайний рак, трахеомікозне в’янення, некроз кори, філостиктозна й аскохітозна плямистості, які можна лікувати фунгіцидами. Але таких хвороб можна уникнути або позбутися на ранніх стадіях, якщо уважно стежити за станом рослин і дотримуватися правил агротехніки, особливо режиму вологості ґрунту й повітря.

Існують також вірусні захворювання гортензій, зокрема:

⌂   Кільцева плямистість гортензії

кільцева плямистість

 З’являються некротичні кільцеподібні плями; загальне ослаблення рослин, асиметрія листя, слабке цвітіння. На жаль, вірусні хвороби не піддаються лікуванню: рослини треба забрати з ділянки і знищити (найкраще – спалити).

Купити найкращі сорти гортензії можна тут

Купити засоби захисту

Читайте ще:
Фестиваль тюльпанів
Гортензія. Види і характеристики
Тамарикс, казковий кущ

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram