Гортензія у вашому саду (журнал «СонцеСад» 3/2022)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
16.08.2022

Гортензію за красою та пишністю цвітіння порівнюють із королевою квітів — трояндою. У світі існує велике видове та сортове різноманіття гортензії — квітки з красивим жіночим іменем. Найпоширеніші серед гортензій три види: деревоподібна, волотиста, великолиста. Саме їхні розкішні білі, кремові, рожеві, червоні, голубі та темно-фіолетові суцвіття і прикрашають наші сади від липня до жовтня.

Секретами вирощування цих найпоширеніших видів гортензії із читачами «СонцеСаду» поділилася Юлія Назарчук, кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри ботаніки Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова.

Як підібрати місце для зростання гортензії та забезпечити правильний догляд за квіткою ви дізнаєтесь, прослухавши наш аудіозапис:

Як впливає рН ґрунту на квітку

Для волотистої гортензії рН ґрунту — неістотний фактор, що майже не впливає на процеси її життєдіяльності, зокрема на забарвлення квітки. Однак зауважимо, що якщо ґрунт буде лужний, то у волотистої гортензії може виникнути легкий хлороз: листя стане світлим, матиме легкий жовтий відтінок через незначний залізодефіцит. Деревоподібна гортензія теж не вибаглива до рН ґрунту.

Натомість великолистим гортензіям залуження ґрунту може завдати великої шкоди, навіть призвести до загибелі рослин. Оптимальний рН ґрунту для великолистої гортензії — 4,5-5. Зміна забарвлення гортензії з голубого на рожеве — це індикатор, що ваша рослина терміново потребує підкислення ґрунту.

Для волотистої та деревоподібної гортензій бажано раз на два чи три роки проводити підживлення комплексними добривами.

На насичений колір гортензії впливає кислотність ґрунту

⌂ Фото: На насичений колір гортензії впливає кислотність ґрунту

 

Режим поливання гортензій

Великолисті гортензії — найпримхливіші. Вони страждають через брак вологи, потребують регулярного поливання, ростуть у глибокій тіні, не витримують прямого сонячного проміння.

Волотисті — найстійкіші до нестачі вологи. Деревоподібні посідають проміжне місце.

Волотисту гортензію поливаємо набагато рідше, порівняно з великолистою. «Наприклад, якщо великолисту ми поливали торік щодня, то волотисту — раз на тиждень, за сорокаградусної спеки — двічі на тиждень. Деревоподібну теж поливали раз на тиждень. До речі, якщо для великолистої просихання ґрунту шкідливе, то для волотистої навіть корисне», — підкреслила науковиця.

Інтенсивність поливу гортензії залежить від виду

⌂ Фото: Інтенсивність поливу гортензії залежить від виду

 

Готуємося до зими!

Великолисту гортензію на зиму треба обов’язково вкривати.

Вкриваємо кущі гортензії, коли настане стабільна нічна мінусова температура й невисока плюсова вдень. На Півночі України це зазвичай листопад, на Півдні — січень. Не поспішайте укривати, адже якщо зробите це зарано, то кущі підпріватимуть (до речі, таке явище виникає й в інших культур, наприклад у троянд).

Деревоподібні й волотисті гортензії можна не вкривати, бо вони досить зимостійкі, їхні квіткові бруньки формуються на пагонах поточного року, тому якщо гілки трохи підмерзнуть, то кущ все одно рясно квітнутиме.

На зиму вкривають тільки великолисту гортензію

⌂ Фото: На зиму вкривають тільки великолисту гортензію

 

Хтось любить тінь, а хтось — сонечко!

Великолистій гортензії добре в тіні. Але тінь має бути глибока. Пряме сонячне проміння для неї згубне і спричиняє сильні опіки. Деревоподібна гортензія віддає перевагу півтіні, а волотиста росте й на сонячних ділянках, але повноцінно розвивається тільки за умови доброго освітлення. Хоча деякі сорти волотистої гортензії пишно ростуть лише на затінених ділянках. Наприклад, квітки з лаймовим забарвленням під дією прямого сонячного проміння втрачають характерний колір і дуже швидко підсихають.

Зміна кольору притаманна й сорту Ваніла Фрейз: на сонячних ділянках його суцвіття з білих швидко перетворюються на блідо-рожеві, а потім і на коричневі та підсихають. А в півтіні Ваніла Фрейз тішитиме вас тривалим цвітінням, чудовими декоративними властивостями, зміною кольору квітів (від білих до рожевих та яскраво-червоних).

Великолистна гортензія добре росте в глибокій тіні

⌂ Фото: Великолистна гортензія добре росте в глибокій тіні

 

Обрізування гортензії

Формувальне обрізування великолистої гортензії не проводимо, а тільки мінімальне санітарне. Першого року після висаджування зрізають пагони волотистих і деревоподібних зазвичай наполовину. Карликові сорти волотистої гортензії обрізають, залишаючи 30 см від землі, а це приблизно вісім бруньок. Наступними роками всі пагони поточного року обрізають, залишаючи дві або чотири бруньки. Формувальне обрізування проводимо восени або рано навесні.

Деревоподібні гортензії найчастіше зрізують під корінь. Без обрізування її суцвіття дрібніють, кущі втрачають декоративність.

Обрізання різного виду гортензій

⌂ Фото: Обрізання різного виду гортензій

Отже, виростити у своєму саду гортензію, особливо волотисту чи деревоподібну, не так уже й складно. Головне — правильно вибрати місце для садіння і забезпечити їй необхідний догляд, а ця чарівна квітка віддячить вам довготривалим пишним та яскравим цвітінням.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Олена Березкіна

 Купити саджанці гортензії

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Пишна красуня гортензія: правила посадки, поливу та підживлення (журнал СонцеСад 2/2022)
У світі існує велике видове та сортове різноманіття гортензії — квітки з красивим жіночим іменем. Секретами вирощування гортензії із читачами «СонцеСаду» поділилася фахівець Юлія Назарчук
Гортензія у сучасному ландшафтному дизайні (журнал СонцеСад 2/2022)
Про особливості вирощування гортензій та використання їх у ландшафтному дизайні «СонцеСад» розпитував фахівця Юлію Назарчук
Гортензії — окраса саду
Це — справжня окраса саду, адже гортензія цвіте дуже довго, з кінця липня і до кінця вересня. Особливості догляду за цією рослиною від фахівця
Неземна краса гортензій
Навряд чи знайдеться людина, яка не захопиться неповторною красою гортензій. Які ще переваги має ця красуня
Зимостійкі гортензії
У цього надзвичайно красивого листопадного куща квіти — крупні зонтики на кінчиках пагонів. Шапки суцвіть бувають найрізноманітніших кольорів. Які гортензії є зимостійкими
Королева літнього цвітіння — гортензія
Вона перетворює кожен напівтінястий куточок саду на чарівну казку. Біологічна опис гортензії та особливості обрізки цього декоративного куща
Гортензія. Королева тінистого раю
Посадка, розмноження та догляд за гортензією
Хвороби гортензії
Способи боротьби з хворобами гортензії.
Гортензія. Види і характеристики
Догляд за різними видами і сортами гортензій може відрізнятися

Рекомендовані товари!

Саджанець Гортензія волотиста Pastel Gren

У наявності

Саджанець Гортензія волотиста Pastel Gren (ОКН-2804)

280грн.
Тип крони розлогий
Упаковка 2-4 л, контейнер, 5-7,5 л
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри середньорослі
Форма багаторічники
Саджанець Гортензія волотиста (метельчаста) Vanille Fraise

У наявності

Саджанець Гортензія волотиста (метельчаста) Vanille Fraise (ОКН-60)

280грн.
Тип крони розлогий
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри до 2 м
Форма багаторічники
Саджанець Гортензія великолиста Endless Summer

У наявності

Саджанець Гортензія великолиста Endless Summer (ОКН-160)

420грн.
Тип крони розлогий
Упаковка 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Саджанець Гортензія paniculata Wim's Red

У наявності

Саджанець Гортензія paniculata Wim's Red (ОКН-159(2-4л))

280грн.
Тип крони яйцевидний
Упаковка контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри високорослі
Форма багаторічники
Саджанець Гортензія витка Рetiolaris

У наявності

Саджанець Гортензія витка Рetiolaris (ОКН-133(2-4л))

320грн.
Тип крони розлогий
Упаковка контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри ліана
Форма багаторічники