Гортензія у сучасному ландшафтному дизайні (журнал СонцеСад 2/2022)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
22.03.2022

Є багато видів гортензії, але найпоширеніші серед них: деревоподібна, волотиста, великолиста. І хоча деревоподібна найстійкіша й найвідоміша, останнім часом у садах переважає гортензія волотиста. Безумовно, тепер вона фаворит серед гортензій.

Про особливості вирощування гортензій та використання їх у ландшафтному дизайні «СонцеСад» розпитував Юлію Назарчук, кандидатку біологічних наук, доцентку кафедри ботаніки Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова.

Юлія Назарчук

⌂ Фото: Юлія Назарчук

 

Чому озеленювачі віддають перевагу волотистій гортензії

Наразі маємо величезний вибір сортів волотистої гортензії, які можуть сягати заввишки від 50 см до 2,5 м і відрізнятися забарвленням (білі, лаймові, кремові, жовті, яскраво-червоні тощо). Крім того, гортензія — це абсолютно безпроблемна рослина, не вибаглива до ґрунту, режиму зволоження, непогано витримує пряме сонячне проміння.

Одна з найважливіших принад волотистих гортензій — їхня тривала декоративність. Період квітування триває до трьох місяців: починається в липні-серпні (залежно від сортів) і закінчується у вересні-жовтні. За цей час забарвлення квіток поступово змінюється.

Суцвіття волотистих гортензій стабільні, компактні, чудово тримають форму й тоді, коли засушені. Покриті інеєм, вони мають дуже декоративний вигляд у зимовому саду. Тому садівники залишають суцвіття на зиму, а обрізання кущів проводять рано навесні.

Гортензія волотиста Phantom (Фантом)

⌂ Фото: Гортензія волотиста Phantom (Фантом)

 

Гортензії для композицій: на що потрібно звернути увагу

Насамперед треба вирішити: хочете отримати насадження у формі живоплоту чи групову композицію? Якщо композицію, то рослина буде акцентна чи фонова?

Якщо це живопліт, то кущі з яскраво забарвленими та масивними суцвіттями матимуть занадто строкатий вигляд, а ось сорти з невеличкими білими, кремовими, зеленуватими квітками будуть досить декоративні.

Наприклад, милує око в масивах і живоплотах сорт Меджикал Світ Саммер із стійкими розлогими кущами середньої висоти. Суцвіття під час квітування змінюють колір від білого до ніжно-кремового. Кремове забарвлення тримається досить довго, а ближче до осені суцвіття трохи рожевіють.

Гарний на вигляд у масивах і сорт Меджикал Кандел: кущі невисокі, суцвіття спочатку мають лаймовий колір, а потім — жовто-коричневий.

Гортензія волотиста Magical Candle (Меджикал Кандел)

⌂ Фото: Гортензія волотиста Magical Candle (Меджикал Кандел)

Якщо підбираємо рослини для групових композицій, то передусім враховуємо, що плануємо зробити: створити велику ландшафтну композицію чи прикрасити окремий куточок території? У першому випадку нам підійдуть середні й високі кущі (Фантом, Полар Бір тощо), у другому — маленькі компактні контейнерні рослини, наприклад сорту Бобо.

Якщо вибираємо акцентну рослину для композиції, то тут доречний яскраво забарвлений кущ із великими суцвіттями, для фонових — рослини з невеликими білими, блідо-зеленими, кремовими суцвіттями.

Висаджуючи рослини в громадських садах, зважте й на такий чинник, як стійкість, стабільність куща, тобто його здатність утримувати суцвіття, не розпадатися, не лягати на землю. Тому величезні кущі з масивними важкими суцвіттями не використовують, бо кущ не може витримати ваги квітів і втрачає цілісність.

Наприклад, Ваніла Фрейз — чудовий, довговічний, з тривалою декоративністю кущ, але він розпадається. Тож для громадського озеленення не підходить. Ваніла Фрейз потребує підв’язування. Найкраще висаджувати сорт у приватних садах, адже підв’язати два або три кущі — це не проблема. Крім того, рослині добре в півтіні, тому садити її можна не всюди.

Майже позбавлені цих мінусів нові сорти Санді Фрейз та Фрез Мелба. Вони дуже схожі на Ванілу Фрейз, але, на відміну від неї, добре ростуть і на сонячних ділянках, їхні кущі компактні, не потребують підв’язування. Суцвіття також міняють забарвлення від білого до червоного (у Мелби — до пурпурно-малинового). Неперевершені як акцентні рослини в групових композиціях.

Гортензія волотиста Magical Sweet Summer (Меджикал Світ Саммер)

⌂ Фото: Гортензія волотиста Magical Sweet Summer (Меджикал Світ Саммер)

 

Гортензії велетні та карлики

Фантом і Полар Бір (Полярний ведмідь) — справжні велетні серед волотистих гортензій. Фантом виростає заввишки понад два метри, квітує дуже рясно великими білими суцвіттями. Його суцвіття має висоту до 40 см! Вабить погляд у групових композиціях.

Через важкість суцвіть кущ розпадається, тому його доводиться підв’язувати. Попри те, рослина не вибаглива. Навесні потребує інтенсивного формувального обрізування, інакше квіти дрібнішатимуть.

Полар Бір (Полярний ведмідь) на вигляд дуже подібний до сорту Фантом, хоча трохи менший заввишки й компактніший: гілки більш прямостоячі, кущ менше розпадається. Суцвіття величезні, сніжно-білого кольору, схожі на Фантома, але є деякі відмінності в будові квіток. Дуже ефектний сорт, підходить для групових композицій.

Гортензія Polar Bear (Полар Бір)

⌂ Фото: Гортензія Polar Bear (Полар Бір)

Бобо один із найпопулярніших маленьких сортів, сягає до 80 см заввишки, рясно квітне. Суцвіття пишні, щільні, великі, які міняють забарвлення від лаймового до білого, а потім рожевіють. Кущ компактний, стійкий, не розпадається. Сорт заслуговує найвищої оцінки, його вважають фаворитом у контейнерному озелененні.

До речі, нині з’явилося багато нових цікавих сортів для контейнерного озеленення. Найвищої похвали варті Махіто та Скайфол. Кущі невисокі, щільні, гарно квітнуть. Суцвіття Махіто насиченого лаймового кольору, натомість Скайфол міняє забарвлення від зеленого до білого, а потім з’являється кремовий відтінок.

Літл Фрез ще один цікавий контейнерний сорт нової селекції. Його кущі компактні, не розпадаються, суцвіття великі, пишні, до 20 см заввишки. Нерівномірне забарвлення суцвіття оригінальне — лаймове з відблисками білого, блідо-рожевого та яскраво-рожевого кольорів.

Гортензія низькоросла Bobo (Бобо)

⌂ Фото: Гортензія низькоросла Bobo (Бобо)

 

Гортензія — краса в усі пори року

Є сорти гортензії, які привабливі у літніх та осінніх композиціях. Серед таких — сорт Пінк Даймонт. Він має кущі середньої висоти — до двох метрів, з дуже ефектним яскравим темно-червоним забарвленням кори гілок. Кущі чудово поєднуються в осінніх композиціях із сухими злаками. У суцвіттях є великі (безстатеві) і дрібні (які дають насіння) квітки. Улітку квіти білі, наприкінці літа рожевіють.

Дуже цікавий у цьому плані сорт Даймонт Руж. Його кущ середньої висоти, компактний, не розпадається. Гілки коричневого кольору із червоним відтінком. Сорт вирізняється тривалим цвітінням. Протягом циклу суцвіття міняють колір від сніжно-білого до яскраво-рубінового. Суцвіття масивні, до 30 см заввишки. На тлі темно-зеленого листя мають ефектний і незвичайний вигляд. Кущ безпроблемний, підходить для групових композицій, як акцентна рослина.

Мега Мінді сорт із великими кущами, висота — до 1,5–1,8 м. Суцвіття досить великі, забарвлення квіток міняється від сніжно-білого до яскраво-червоного. Гілки яскраво-червоного кольору, восени листя стає пурпурним. Кущ досить компактний і стійкий. Сорт гарний як улітку, так і в осінніх композиціях. Ще один бонус — насичений медовий аромат. Чудовий варіант для приватних садів і громадського озеленення.

Гортензія paniculata Diamond rouge (Даймонт Руж)

Фото: Гортензія paniculata Diamond rouge (Даймонт Руж)

 

Гортензії у вертикальному озелененні

Багато хто навіть не здогадується, що деякі сорти гортензії можна використовувати для вертикального озеленення. Типовий представник витких рослин — гортензія черешкова Петіоляріс. Ця повзуча ліана виростає до десяти метрів заввишки.

Квітне така гортензія великими пишними білими суцвіттями. Для цієї ліани як опора підійде стіна будівлі, спеціальна конструкція або дерево. До опори прикріпляється повітряними корінцями та присосками. Петіоляріс не витримує яскравого сонця, віддає перевагу півтіні, потребує постійного поливання.

Гортензія Аnomala-petilaris (Петіоляріс)

⌂ Фото: Гортензія Аnomala-petilaris (Петіоляріс)

Підсумовуючи, наголосимо, що завдяки видовій і сортовій різноманітності гортензії кожен квітникар та озеленювач зуміє створити дивовижні за різноманітністю і структурою композиції, які стануть прикрасою саду.


Спеціально для СонцеСад матеріал підготувала Олена Березкіна

 

Купити саджанці гортензії

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Гортензії — окраса саду
Це — справжня окраса саду, адже гортензія цвіте дуже довго, з кінця липня і до кінця вересня. Особливості догляду за цією рослиною від фахівця
Неземна краса гортензій
Навряд чи знайдеться людина, яка не захопиться неповторною красою гортензій. Які ще переваги має ця красуня
Зимостійкі гортензії
У цього надзвичайно красивого листопадного куща квіти — крупні зонтики на кінчиках пагонів. Шапки суцвіть бувають найрізноманітніших кольорів. Які гортензії є зимостійкими
Королева літнього цвітіння — гортензія
Вона перетворює кожен напівтінястий куточок саду на чарівну казку. Біологічна опис гортензії та особливості обрізки цього декоративного куща
Гортензія. Королева тінистого раю
Посадка, розмноження та догляд за гортензією
Хвороби гортензії
Способи боротьби з хворобами гортензії.
Гортензія. Види і характеристики
Догляд за різними видами і сортами гортензій може відрізнятися

Рекомендовані товари!