⌂ Фото: куратор колекційно-експозиційної ділянки Сад бузків кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Василь Кузьмович Горб
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
— У травні сотні тисяч відвідувачів НБС милуються пишним цвітінням наших бузків, проте не кожен з них знає, що насолоджуватися ними, дихати їхнім чудовим ароматом можна і в наступному місяці, — інтригує нас Василь Кузьмович. — Існують деякі особливо рідкісні види роду Бузок, які пишно цвітуть пізніше, після відцвітання більшості сортів бузку звичайного, тобто — наприкінці травня — у першій-другій декадах червня. До таких видів належать бузки:
Бузок Потаніна починає квітувати після відцвітання переважної більшості сортів бузку звичайного, тобто тоді, коли цвітуть тільки найпізніші з них. Квітки цього виду духмяні, мають досить оригінальний, рожевий з кремовим відтінком колір. Його кущі порівняно невисокі: на родючих ґрунтах, до 2,5-3,0 м заввишки, тобто їх можна саджати на невеликих ділянках, насамперед — присадибних, і на передньому плані вищих від них кущових рослин.
З завершенням цвітіння пізніх сортів бузку звичайного, зразу ж розпочинають цвісти рослини бузку Форі, ще за 5-8 днів — бузку амурського, а ще за 3-5, а то й більше днів — бузку пекінського.
Оскільки цвітіння згаданих видів не співпадає з цвітінням сортів бузку звичайного, спонтанна гібридизація між ними неможлива. Отже, при розмноженні насінням цих видів, їхні рослини повністю зберігають материнські морфометричні ознаки. (Саме тому «СонцеСад» і пропонує насіння цих пізніх видів бузку — прим. редакції).
— Щоб насіння бузку дало дружні сходи, необхідно провести його стратифікацію. Для цього треба змішати насіння з чистим крупнозернистим річковим піском й цю суміш зберігати при температурі +3 — +5°С,— зазначив Василь Горб. — Застратифіковане насіння можна помістити в прохолодний погреб чи холодильник. Треба слідкувати, щоб воно не пересихало, а за потреби — вміру зволожувати. Термін стратифікації для бузку звичайного — місяць-два, бузку Потаніна — місяць, амурського — 4-6 місяців. Є такі види, які взагалі не потребують цієї передпосівної підготовки, зокрема це бузок пекінський і Форі.
Під час стратифікації треба спостерігати за фізіологічним станом насінням. Якщо з’явилися раніше, ніж передбачали перші паростки, переміщаємо його в умови нижчих ніж згаданих, температур. Рано навесні, наприкінці березня — на початку квітня, як тільки розстане сніг і протряхне земля, висіваємо його у відкритий ґрунт. До появи сходів грядки треба тримати під щитами з дранки. Якщо маємо мало насіння, його варто висіяти у ящики. Для отримання дружніх сходів, посів треба постійно тримати в умовах вологого ґрунту, але й перезволожувати його не варто. Необхідно стежити, щоб не утворювалася кірка на землі. Коли ж з’явилися сходи, потрібно регулярно рихлити її та видаляти бур’яни.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Світлана Гончаренко
Рекомендовані товари!
У наявності
Бузок Амурський за 10 нас. (ЕНК-743)
У наявності
Бузок Потаніна за 5 нас. (ЕНК-744)
У наявності
Бузок Форі за 10 нас. (ЕНК-746)
У наявності
Бузок Пекінський за 10 нас. (ЕНК-745)
У наявності
Саджанець Бузок Мейера Bloomerang Purple (ОКН-3176(5-7,5л))
У наявності
Саджанець Вейгела Milk and Honey (ОКН-30(2-4л))