Бузок: хвороби і шкідники, методи боротьби з ними

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
06.12.2022

Такі крихітні квіточки, немов зірочки, зібрані у свічки, запах яких розлітається так далеко навкруги, що здається саме це і є аромат тепла, сонця и зовсім скорого початку літа. Солодкий, медовий та трішки мускусний. Але крім корисних комах, бузок притягує й шкідливих. А неправильний догляд спричиняє хвороби. Яких саме неприємностей очікувати власникам бузків та як правильно з ними боротися, розповів «СонцеСаду» провідний фахівець старший науковий співробітник Ботанічного саду імені Миколи Гришка НАН України, кандидат біологічних наук Василь Кузьмич Горб.

Василь Кузьмич Горб

⌂ Фото: Василь Кузьмич Горб

Бузок витривалий та дуже не вибагливий. Дорослий кущ або деревце росте майже без поливу та підкормки. Головне, що важливо в догляді за рослиною — це своєчасна обрізка та формування. Та й цю процедуру бузок витримує з легкістю та швидко відновлюється після неї.

 

Хвороби бузку

Бузок витримує навіть найсильніші морози та сильну спеку. Все ж таки є декілька хвороб, які можуть потьмарити його красу. Це пліснява, іржа та борошниста роса. Основна причина виникнення цих хвороб — це погана циркуляція повітря навкруги листочків бузку. Тому своєчасна обрізка та регулярне формування куща дуже важливі.

Як справляються співробітники Ботанічного саду імені Миколи Гришка НАН України з хворобами бузку ми запитали у Василя Горба.

Мучниста роса на листі бузку

⌂ Фото: Борошниста роса на листі бузку

«В наших умовах, в умовах Полісся й Лісостепу України всі види і сорти бузків практично не вражаються якимось хворобами, за винятком однієї,» — заспокоїв нас Василь Кузьмич. ­— Ось, пройшовшись по нашому бузковому саду, ми знайшли лише одну рослину, уражену борошнистою росою. Але був такий період, коли ця хвороба розповсюдилась по всій ділянці. Тоді директор нашого Ботанічного саду імені Миколи Гришка НАН України, доктор біологічних наук, заслужений діяч науки і техніки України Наталія Василівна Заіменко розробила гранульоване органо-мінеральне добриво ОРМІН. У складі добрива основна діюча речовина — це солі кремнію.

І вже після першого внесення цього добрива в ґрунт під кущами бузку, борошниста роса зникла, — із задоволенням ділиться здобутком Ботанічного саду його старший науковий співробітник. — Через 2 роки ми повторно внесли це добриво, і як бачимо зараз знайти на нашій території кущ бузку, вражений борошнистою росою майже не можливо,» — запевнив нас у високій ефективності винайденого засобу боротьби з основною хворобою бузку пан Василь.

 

Шкідники бузку

Також є декілька шкідників, які наважуються покласти око на цього розкішного красеня. Це гусінь, попелиця та щитівка. Через те, що бузок приваблює багато бджіл, боротися за допомогою хімічних препаратів зі шкідниками не бажано.

З якими шкідниками бузку стикаються та як саме з ними борються працівники Ботанічного саду імені Миколи Гришка, розповів нам провідний фахівець садівництва.

За сприятливих умов щитівка швидко розмножується і покриває велику частину гілок бузку

⌂ Фото: За сприятливих умов щитівка швидко розмножується і покриває велику частину гілок бузку

«Щодо шкідників, немає таких серйозних шкідників у бузку. Був колись у нас в Ботанічному саду єдиний кущ, уражений щитівкою. Ми його видалили, і після того жодного разу ми цього шкідника не бачили,» — поділився своїм досвідом експерт колекції бузку Ботанічного саду.

Отож сміливо вирощуйте розкішний та духмяний бузок у своєму саду чи перед вікнами дому. Він гарно почуватиметься й у шумному місті та буде гарно прикрашати ваш двір. Просто дотримуйтесь нескладних порад щодо вирощування бузку, та він буде жити більше 100 років та дарувати радість своїм веселим феєрверком і тішити прекрасним ароматом квітучих пензликів довгі щасливі роки.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Світлана Гончаренко

Купити саджанці бузку

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Лаванда — витончена гостя з Провансу (журнал СонцеСад №2/2021)
Поради щодо вирощування лаванди
Рододендрон. Величний цар саду
Як кожний цар, рододендрон потребує особливої уваги. Отож, запам’ятайте головні вимоги догляду цього красеня
Бузок — всенародний улюбленець
Посадка та догляд за бузком
Спірея — літня королева
Біологічні особливості спіреї. Як доглядати за цією декоративною рослиною
Тюльпанове дерево. Екзотика у вашому саду
Тюльпанове дерево - посідає в зеленому будівництві своє «королівське місце»
Будлея Давида догляд
Її називають осіннім бузком через подібність суцвіть. Вона - беззаперечна фаворитка всіх метеликів, завдяки ніжному спокусливому медовому аромату. Вона тендітна та скромна окраса кожного квітника

Рекомендовані товари!