Бузок пониклий: як правильно доглядати за принцом бузкового королівства

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
22.01.2022

 

Бузок знайомий кожному — на­вряд чи знайдеться в Україні бодай одне місто чи селище, в якому б він не розквітав у травні. Водночас, говорячи про бузок, ми найчастіше маємо на увазі лише бузок зви­чайний (Syringa vulgaris L.) та його численні сорти. Насправді ж бота­нічний рід бузок (Syringa) містить близько трьох десятків видів та майже всі вони, на відміну від бузку звичайного, родом не з Балкан, а з далекого Китаю. Пані Зикова В.К., молодший науковий співробіник лабораторії дендрології та квітникарства Нікітського ботанічного саду розповіла читачам «СонцеСаду» про те як і де краще врощувати цю дивовижну рослину.

 

  

 

На межі дев’ят­надцятого й двадцятого сторіч, по­ряд з іншими ботанічними скарбами, китайські види бузку були вперше привезені до Європи. Одним з цих видів став бузок пониклий (Syringa reflexa С. К. Schnei.), виявлений ботаніком Е. Вільсоном у Центральному Китаї, де він ріс на узліссях гірських лісів. Вільсон писав, що цей вид бузку найдужче відрізняється від інших представників роду, тоді як суцвіт­тя на його кущах поникають подіб­но до квітучих китиць гліцинії. Ці пониклі суцвіття й надали підстави для назви нового виду.

БУЗОК. Секрети рясного квітування

Розповідає Василь ОСТАП'ЮК, головний садівник Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України.

Цей вид бузку являє собою кущ, який виростає до 4 м заввишки, з густим гіллям, сіруватою корою та численними сочевичками. Листки в нього анітрохи не подібні до ли­стків бузку звичайного — вони ве­ликі (до 15 см завдовжки та 7 см завширшки) видовжено-яйцеподібні чи широкоовальні, згори темно-зелені, зісподу сіро-зелені з ніжним опушенням по жилках. Суцвіття являють собою волоті, як і в бузку звичайного, але вони не пірамідальної, а майже циліндрич­ної форми. Довжина суцвіть може сягати 25 см. На верхівках прямо­стоячих пагонів у центрі куща суц­віття тримаються прямо, а на біч­них пагонах відхиляються та звисають під власною вагою, надаючи кущу пониклого вигляду.

Важливо знати! Поряд з витонченими поникли­ми суцвіттями, ще однією вагомою перевагою бузку пониклого є пізнє цвітіння. Це один з найбільш пізньоквітучих бузків, що розпочи­нає цвітіння в середньому на два–три тижні пізніше за більшість сор­тів бузку звичайного та квітне бли­зько 20 днів у червні. Завдяки цьо­му, посадивши кущ бузку пони­клого, ви зможете значно продовжити загальний період цвітіння бузку у своєму саду.

Як вирощувати бузок пониклий і де його посадити

Вирощування бузку пониклого не викликає багато труднощів. Він зарекомендував себе в Україні цілком зимостійким видом. Лише в особливо люті зими пагони бузку пониклого можуть незначно ушкоджуватися морозами. Цей вид також порівняно стійкий проти посухи (дарма що поступається з посухостійкістю бузкові звичайому), але для кращого цвітіння потребує поливу в період появ пуп’янків, цвітіння і короткий час після нього.

Запорукою успішного вирощування бузку є слушний добір місця садіння — воно має бути достатньо сонячним, хоча в південних районах цей бузок терпить і невелике затінення. Також дуже важливою умовою, як і для більшості інших бузків є глибоке залягання ґрунтових вод — вимокання практичні одразу ж призводить до загибелі молодого коріння рослини. Посадкова яма повинна мати дренаж бути заповнена родючим неважким нейтральним або слабокислим ґрунтом. З другого-третього року після садіння бузок підгодовують компостом і перепрілим гноєм, а також невеликими дозами мінеральних добрив.

⌂ Фото: Бузок пониклий найкраще виглядає тоді, коли йому дають достатньо простору та вирощують, як солітер

 

Як обрізати кущі бузку пониклого

Для правильного формування куща впродовж перших двох років видаляють усі слабкі й неправильно орієнтовані бічні пагони. Надалі обрізка полягає у видаленні відцвілих суцвіть, а також ушкоджених пагонів. При омолоджувальній весняній обрізці слабкі гілки видаляються до рівня ґрунту, решта — до 30 см від їхньої основи після чого рослини підгодовують.

Американський селекціонер дослідник бузку Джон Фіала назвав бузок пониклий «принцом бузкового королівства».

 

Ексклюзивно для «СонцеСаду» розповіла пані Зикова В.К., м.н.с. лабораторії дендрології та квітникарства Нікітського ботанічного саду

 

Купити саджанці найкращих сортів бузку

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Лаванда — витончена гостя з Провансу (журнал СонцеСад №2/2021)
Поради щодо вирощування лаванди
Рододендрон. Величний цар саду
Як кожний цар, рододендрон потребує особливої уваги. Отож, запам’ятайте головні вимоги догляду цього красеня
Бузкова фантазія
Особливості вирощування бузку та догляд
Бузок — всенародний улюбленець
Посадка та догляд за бузком
Спірея — літня королева
Біологічні особливості спіреї. Як доглядати за цією декоративною рослиною
Будлея Давида догляд
Її називають осіннім бузком через подібність суцвіть. Вона - беззаперечна фаворитка всіх метеликів, завдяки ніжному спокусливому медовому аромату. Вона тендітна та скромна окраса кожного квітника

Рекомендовані товари!