Бузок знайомий кожному — навряд чи знайдеться в Україні бодай одне місто чи селище, в якому б він не розквітав у травні. Водночас, говорячи про бузок, ми найчастіше маємо на увазі лише бузок звичайний (Syringa vulgaris L.) та його численні сорти. Насправді ж ботанічний рід бузок (Syringa) містить близько трьох десятків видів та майже всі вони, на відміну від бузку звичайного, родом не з Балкан, а з далекого Китаю. Пані Зикова В.К., молодший науковий співробіник лабораторії дендрології та квітникарства Нікітського ботанічного саду розповіла читачам «СонцеСаду» про те як і де краще врощувати цю дивовижну рослину.
На межі дев’ятнадцятого й двадцятого сторіч, поряд з іншими ботанічними скарбами, китайські види бузку були вперше привезені до Європи. Одним з цих видів став бузок пониклий (Syringa reflexa С. К. Schnei.), виявлений ботаніком Е. Вільсоном у Центральному Китаї, де він ріс на узліссях гірських лісів. Вільсон писав, що цей вид бузку найдужче відрізняється від інших представників роду, тоді як суцвіття на його кущах поникають подібно до квітучих китиць гліцинії. Ці пониклі суцвіття й надали підстави для назви нового виду.
Розповідає Василь ОСТАП'ЮК, головний садівник Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України.
✔ Цей вид бузку являє собою кущ, який виростає до 4 м заввишки, з густим гіллям, сіруватою корою та численними сочевичками. Листки в нього анітрохи не подібні до листків бузку звичайного — вони великі (до 15 см завдовжки та 7 см завширшки) видовжено-яйцеподібні чи широкоовальні, згори темно-зелені, зісподу сіро-зелені з ніжним опушенням по жилках. Суцвіття являють собою волоті, як і в бузку звичайного, але вони не пірамідальної, а майже циліндричної форми. Довжина суцвіть може сягати 25 см. На верхівках прямостоячих пагонів у центрі куща суцвіття тримаються прямо, а на бічних пагонах відхиляються та звисають під власною вагою, надаючи кущу пониклого вигляду.
Важливо знати! Поряд з витонченими пониклими суцвіттями, ще однією вагомою перевагою бузку пониклого є пізнє цвітіння. Це один з найбільш пізньоквітучих бузків, що розпочинає цвітіння в середньому на два–три тижні пізніше за більшість сортів бузку звичайного та квітне близько 20 днів у червні. Завдяки цьому, посадивши кущ бузку пониклого, ви зможете значно продовжити загальний період цвітіння бузку у своєму саду.
Вирощування бузку пониклого не викликає багато труднощів. Він зарекомендував себе в Україні цілком зимостійким видом. Лише в особливо люті зими пагони бузку пониклого можуть незначно ушкоджуватися морозами. Цей вид також порівняно стійкий проти посухи (дарма що поступається з посухостійкістю бузкові звичайому), але для кращого цвітіння потребує поливу в період появ пуп’янків, цвітіння і короткий час після нього.
✔ Запорукою успішного вирощування бузку є слушний добір місця садіння — воно має бути достатньо сонячним, хоча в південних районах цей бузок терпить і невелике затінення. Також дуже важливою умовою, як і для більшості інших бузків є глибоке залягання ґрунтових вод — вимокання практичні одразу ж призводить до загибелі молодого коріння рослини. Посадкова яма повинна мати дренаж бути заповнена родючим неважким нейтральним або слабокислим ґрунтом. З другого-третього року після садіння бузок підгодовують компостом і перепрілим гноєм, а також невеликими дозами мінеральних добрив.
⌂ Фото: Бузок пониклий найкраще виглядає тоді, коли йому дають достатньо простору та вирощують, як солітер
Для правильного формування куща впродовж перших двох років видаляють усі слабкі й неправильно орієнтовані бічні пагони. Надалі обрізка полягає у видаленні відцвілих суцвіть, а також ушкоджених пагонів. При омолоджувальній весняній обрізці слабкі гілки видаляються до рівня ґрунту, решта — до 30 см від їхньої основи після чого рослини підгодовують.
✔ Американський селекціонер дослідник бузку Джон Фіала назвав бузок пониклий «принцом бузкового королівства».
Ексклюзивно для «СонцеСаду» розповіла пані Зикова В.К., м.н.с. лабораторії дендрології та квітникарства Нікітського ботанічного саду
Рекомендовані товари!