Тетяна Счепіцька, к. 6. н. старший науковий співробітник відділу ландшафтного будівництва НБС ім. М.М.Гришка НАНУ
Ця рослина відома кожному з нас з дитинства. Пам’ятаєте, як у суцвіттях шукали незвичні квіточки, щоб загадати на них бажання? Нині розмаїття сортів бузку дарує такі оригінальні шедеври, що перевищують найсміливіші. фантазії і мрії. Головне — правильний догляд за рослиною.
Більше сонця! Бузок любить освітлені ділянки, захищені від сильних вітрів і не переносить застою води, тож не висаджуйте кущ на заболочених чи підтоплюваних ділянках. Бузок стійкий до морозу і засухи та й взагалі невибагливий.
Помірна дієта Бузок добре росте на нейтральних або слабо кислих родючих ґрунтах. У посадкову яму обов'язково додають деревний попіл (200-300 г) і суперфосфат (20-30 г). Підживлюючи кущ, не захоплюйтеся азотними добривами, навіть органічними, - бузок гірше цвістиме і погано переноситиме зиму. Достатньо внести комплексне добриво навесні і калійне з фосфорним - після цвітіння рослини, та й то не щороку.
⌂ Волоті, що відцвіли, обрізають
Модна зачіска Красиву форму і щорічне рясне цвітіння бузку забезпечить систематичне обрізання кущів. У перші 2 роки після висадження на постійне місце бузок росте слабо, тож обрізати його не потрібно. На 3- 4 рік у нього починають формуватися міцні скелетні гілки - основа всього куща. Рано навесні, до пробудження бруньок, у кроні знаходять від 5 до 10 найбільш вдало розташованих гілок, всі інші видаляють, а також усі сухі, пошкоджені гілки, ті, що загущують крону, ростуть усередину, а у щепленої рослини видаляють «дику» поросль.
Розповідає Василь ОСТАП'ЮК, головний садівник Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України.
Волоті, що відцвіли, обрізають, коли починають розвиватися бічні пагони. Не можна виламувати або вищипувати волоті, це послаблює ріст рослини. Якщо запізнитеся з обрізуванням відцвілих суцвіть, насіння, що зав'яжеться на них, забере поживні речовини, і нові квіткові бруньки не утворяться. Зрізуйте відцвілі суцвіття так, щоб не пошкодити бруньки, розташовані поряд - з них у наступному році з'являться квітки. Особливо важлива ця процедура для сортових бузків. Старіючі кущі потрібно омолоджувати, для цього рано навесні на рівні ґрунту випилюють гілки зі слабким приростом. За 2-3 роки поросль формується в молоді пагони заміщення. Однак замінювати старі скелетні гілки потрібно поступово, вирізаючи по 1-2 гілці щороку.
⌂ Бузок рідко потерпає від шкідників і хвороб
Не чекали? Бузок рідко потерпає від шкідників і хвороб. Однак трапляється, що кущі уражає бактеріальна гниль і фітофтороз бруньок. Великої шкоди бузку завдає бузкова міль-пістрянка, бузковий бражник і бузкова пядениця. Як з цим боротися?
• Вчасно обробляти рослину інсектицидами.
• Перекопувати ґрунт під кущами на глибину до 20 см (пізно восени і навесні). При цьому пошкодьте кореневу систему, яка у бузку розташована поверхнево.
• 3нищуйте опале листя, обрізайте і спалюйте уражені частини рослини.
Весняні вигадки У ландшафтному дизайні бузок найчастіше використовують у групах. В саду можна обладнати лавку, а навколо неї півколом висадити кущі бузку різного кольору і форм квіток. У якості партнерів для бузку підійдуть декоративно-листяні чагарники зі строкатими не зеленими листочками (наприклад, барбарис), великі багаторічники (півонії, яскраво квітучі флокси).
Купити саджанці бузку тут
Рекомендовані товари!
У наявності
Півонія Alertie (ОКН-3058(2-4л))
У наявності
Саджанець Барбарис Тунберга Coronita (ОКН-171(5-7,5л))