В Україні жимолость поки що лише набуває популярності. Але ті, хто вже встигли оцінити смак, красу та лікувальні властивості ягоди, у своєму саду виділяють їй почесне місце. Експерт «СонцеСаду» Людмила Варлащенко, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Уманського національного університету садівництва розповість про переваги жимолості.
⌂ Фото: Людмила Варлащенко, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Уманського національного університету садівництва
Жимолость їстівна — одна з найулюбленіших малопоширених плодових і декоративних рослин відкритого ґрунту. У природних умовах це — невисокий прямостоячий кущ заввишки 0,5-1 м, в умовах культури — 1,5-2 м. Крона — округла, напівкуляста, плоско-округла. У перші роки життя надземна частина рослини розвивається дуже повільно, зате швидко росте коренева система. Максимальних розмірів кущі досягають у віці 7-12 років.
⌂ Фото: Ягоди жимолості
Листки — суцільні, цілокраї, подовжено-овальні (залежно від виду), еліптичні, ланцетні, опушені або майже голі. Квітки — двостатеві зеленуваті, біло-жовті або жовті, найчастіше трубчасто-воронкоподібні, досить декоративні.
В озелененні жимолості можуть виконувати різні функції: формувати архітектурно-художній образ об’єкта; разом з іншими рослинами сприяти біологічній рекультивації земель, поліпшуючи їхню рекреаційну стійкість; захищати від пороху і шуму; регулювати режим вологості й температури тощо.
✔ Зверніть увагу!
Для того, щоб озеленення сповна відповідало різним функціональним потребам, під час добору сортів синьоплідних жимолостей треба враховувати їхні природні властивості: висоту, колір та форму листка як під час вегетації, так і восени; колір квіток, термін та тривалість періодів цвітіння і плодоношення тощо.
Жимолость можна використати для створення низьких і середніх огорож між садовими зонами, закріплення схилів і обривів, для низьких бордюрів, живоплотів, поодиноких і групових насаджень, декорування невеличких водойм.
⌂ Фото: Жимолость — гарна витка рослина
Рослини тіньовитривалі і невибагливі до ґрунту, холодостійкі, швидко ростуть, добре витримують обрізування, а також міські умови.
Відео: Про посадку та вирощування жимолості розповідає досвідчена фахівчиня Анна Домбровська
Жимолость — це не тільки красивий кущ, але і дуже корисна плодово-ягідна рослина. В умовах Правобережного Лісостепу України вона починає вегетувати на 10-15 днів раніше за інші ягідні культури (кінець березня — початок квітня) при середньодобовій температурі +5-7°С. У квітні жимолость вкривається ніжно-зеленим листям, а на початку травня вона вже квітує упродовж 10-15 днів (залежно від погодних умов), вкриваючись блідо-жовтими чи зеленувато-білими парними дзвіночками.
✔ Важливо!
Весняні заморозки, як правило, не призводять до загибелі квіток й суттєвого зниження врожаю.
⌂ Фото: Вже в травні можна ласувати смачною та корисною ягодою
Середньорічний приріст пагонів становить 9-25 см.
Жимолость їстівна — перехреснозапильна рослина. Її плоди — це супліддя різноманітної форми: циліндричної, веретеноподібної, стручкової тощо, які мають синьо-блакитне забарвлення і вкриті восковим нальотом. Стиглі плоди кисло-солодкі або кислі на смак, мають слабкий аромат і досягають маси 0,6-1,5 г.
Розповідає Любов МИХАЦЬ, співвласник журналу «СонцеСад»
У плодах жимолості їстівної міститься 4–8% цукрів (глюкози, фруктози, галактози), 1–3% органічних кислот, 1,1–1,5% пектинових речовин. Вона має вітамін С, Р-активні речовини (рутин, катехін, антоціани та ін.), навіть невелику кількість вітамінів В2, В9, В6, провітаміну А. Ягоди багаті на йод, марганець, залізо, мідь.
У народній медицині плоди жимолості використовують при розладах травлення, хворобах печінки і жовчного міхура, гіпертонії, серцево-судинних захворюваннях, малярії, недокрів’ї, ожирінні, як сечогінний засіб. Ягоди мають бактерицидні властивості. Високо оцінюють і її смакові властивості. Свіжі плоди використовують як десерт, з них готують варення, соки, узвари.
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Жимолость їстівна Восторг (ІЖМ-26)
У наявності
Саджанець Жимолость Бореал Б'юті (Канадська) (ОКН-2093)