Як краще доглядати за суницею садовою, які із сортів найсолодші, найбільші та найвитриваліші — в інтерв’ю «СонцеСаду» розповіла директорка господарства «Фруктовий сад» Анна Домбровська.
⌂ Фото: Анна Домбровська поділилась, які сорти полуниці неодмінно мають бути у вас на ділянці
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
Суниця садова, або полуниця, як часто називають цю рослину в українських селах, — культура, відома городникам. Однак навіть найдосвідченіші з них не знають усіх нюансів вирощування смачних ягід.
— Чи є у вашому господарстві власні секрети? Як вирощуєте суницю садову?
— Коли ми садимо суницю садову на грядках, ми формуємо їх трішки вищими. Над рівнем ґрунту — орієнтовно 10-15 см. Міжряддя встеляємо соломою, щоб ягода не забруднилася. Відстань між кущами — 30 см. Коли закладали плантацію, одразу купили агроплівку з отворами для суниці. Укладали її дворядним способом. Мені здається, що перфорована плівка — це найзручніше, адже не треба робити самостійно отвори, які згодом могли б розлізтися.
Під агроплівкою в нас є дві краплинні стрічки, за допомогою яких поливаємо й підживлюємо суницю садову. Протягом весняного періоду системно застосовуємо засоби захисту проти шкідників та хвороб. Перед плодоношенням бажано використовувати біологічні фунгіциди або й обійтися без них, щоб ягода була більш органічною і безпечною для вживання.
У другій половині вегетації рослини, після квітування, вносимо лише органічні біопрепарати, навіть ті, які сертифіковані Organic standart. Бо ми її самі їмо й продаємо як фермерську ягоду. Тобто намагаємося вирощувати максимально екологічну суницю садову.
⌂ Фото: Полуниця — смачнюща радість для дітей. Це доводять своїми посмішками Яринка, Віталіна та Олександр / фото Наталії Вангородської
— Чи були випадки, коли суниця тріскала?
— Ні! Але останні два роки спостерігається інше явище — нашестя слимаків, яких тепер безліч на плантації! Вони заповзають і з’їдають нашу полуницю. Протистояти їм досить складно.
Є препарат, яким посипають слимаків. Шкідники втікають від нього, бо виділяє певну речовину. Але ж слимаки сидять на ягодах, а там їх уже не посиплеш! Тому боротися з ними треба заздалегідь.
— А що скажете про плантації, на яких висаджено лише один сорт суниці садової?
— Чимало сортів самозапильні, тому можна вирощувати навіть один. Недалеко від нас живе фермер, який має півтора гектара плівкових теплиць і вирощує там у моносорті суницю садову Мурано. Вона самозапильна.
Уже на початку травня наш сусід-фермер має полуницю, яку може реалізовувати на ринку. Плоди цього сорту він збирає аж до кінця листопада. До речі, осіння ягода навіть смачніша, ніж весняна. Отож, у моносорті суниця садова може бути вдалим проєктом.
⌂ Фото: Полуниця Мурано
Мурано — один із найкращих ремонтантних сортів нейтрального дня. Таку суницю садову можна вирощувати в будь— яких умовах, навіть якщо бракує освітлення. Рослина середньоросла, заввишки до 30 см, діаметром 45-50 см. Листя має велике, насичено— зелене. Суниця дає мало вусиків.
Цей сорт може похизуватися не тільки відмінними смаковими властивостями, а й чудовим імунітетом проти бурої і білої плямистості.
Сорт Мурано високопродуктивний, плодоношення одночасне, урожайність тривала — від 0,5 до 1,1 кг із куща, залежно від умов вирощування. Якщо висадите Мурано наприкінці грудня в теплицях, отримаєте високі результати.
— Які ранні сорти суниці садової вирощують у вашому господарстві?
— Квікі — один із найраніших сортів, які ростуть у нас. Він має полуничний смак. Ягода солодка, досить щільна, не дуже водяниста, з красивим блискучим забарвленням. Це відомий промисловий сорт. Але його можна вирощувати й на присадибній ділянці. Квікі краще, ніж інші сорти, підходить для переробки.
⌂ Фото: Полуниця Квікі
Альба також належить до найбільш ранніх сортів суниці садової. Ягоди блискучі, красивої форми, із суничним смаком, чим приваблюють покупців, тому й поширені в Україні. Альба схожа на давні сорти, які мають насичений аромат, неводянисті, стійкі до захворювань та високоврожайні. На мою думку, Альба — з-поміж сортів для відкритого ґрунту, які найпершими з’являються на ринку. Я переконаний, що ця полуниця садова найкраща серед виробників і покупців.
⌂ Фото: Полуниця Альба
Алегро — ранній сорт суниці садової, високоврожайний, ароматний. Ягоди дуже солодкі. Їх залюбки їдять дітлахи. Плоди можна заморожувати. Окрім того, вони доволі великі.
⌂ Фото: Полуниця Алегро
— Назвіть серед ваших сортів той, що може похизуватися найбільшими ягодами.
— Найбільший сорт — суниця садова Азія. Хоча форма ягід не зовсім стандартної конічної форми, але їхній розмір вражає. Такими плодами не можеш насититися. Суниця солодка, ароматна, зі щільним м’якушем, одна з найурожайніших серед наших сортів.
⌂ Фото: Полуниця Азія
Достигає Азія всередині травня, плодоносить до середини червня. Саме цей сорт має найбільший попит серед постійних покупців. Я рекомендую вирощувати її на присадибних ділянках і промислових плантаціях.
(Ця публікація – повна версія статті, у журналі – скорочена).
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Людмила Калита
Рекомендовані товари!