Фахівці нарахували понад 50 грибкових, бактеріальних і вірусних хвороб малини. Але якщо проводити вчасну й ефективну їх профілактику, це не загрожує врожаю.
Хвороба проявляється на стеблах, бруньках, листках і черешках як пурпурові плями. Навесні на молодих пагонах з'являються невеликі гладенькі пурпурові, з ліловим відтінком розпливчасті плями розміщені переважно нижче від місця прикріплення черешка листка під брунькою. Вони швидко збільшуються, їх добре помітно на корі. Пізніше плями буріють, а всередині світлішають і вкриваються темно-коричневими або чорними крапками.
До осені такі плями покривають до 1/4–1/2 поверхні пагона, зливаючись у ділянки 15–40 см завтовшки, які окільцьовують пагін. Навесні сильно уражені хворобою пагони в'януть, починаючи з верхівки.
Уражена кора світлішає, розтріскується, лущиться. Хворі стебла часто відмирають. На листках хвороба проявляється як великі плями різної форми із пурпуровим відтінком. Уражені листки опадають. На черешках і плодових гілочках також утворюються некротичні плями, які окільцьовують гілочки і спричиняють їх засихання (разом із ягодами). Розвитку хвороби сприяють висаджування малини на північних схилах, на кислих ґрунтах, на ділянках із високим рівнем підґрунтових вод, поливання малини способом дощування, а також загущені, забур'янені насадження, які слабо провітрюються. Хвороба особливо розвивається внаслідок внесення незбалансованих доз мінеральних добрив (коли переважають великі дози азоту).
⌂ На фото пурпурові плями на стеблах і листках малини
Пурпурова плямистість є найшкідливішим захворюванням. Розвиваючись на малині з ранньої весни до пізньої осені, вона уражує однорічні пагони, які відмирають навесні — на початку літа наступного року. У разі сильного ураження хворобою гине понад 80% бруньок малини, до 30% пагонів, смак ягід значно погіршується. Джерелом інфекції є уражені пагони, на яких гриб зберігається у вигляді спор і грибниці.
Вирощування культури на шпалері, прорідження кущів у суху погоду, видалення і знищення уражених пагонів, у разі потреби — обприскування фунгіцидами.
Особливо небезпечна хвороба в районах із достатньою вологістю. Її симптоми проявляються на листках, черешках, пагонах і плодах. На листках плями дрібні, пізніше збільшуються діаметром до 1–3 мм, у центрі — сірувато-білого забарвлення. На межі здорової і ураженої тканини формується фіолетова облямівка. Плями часто зливаються, уражена тканина в суху погоду випадає. Уражені листки залишаються недорозвиненими, часто скручуються, засихають. На черешках і жилках листків плями дрібні, вдавлені як виразки. На зелених ягодах також з'являються буруваті плями з фіолетовою облямівкою. Ягоди буріють, засихають, часто муміфікуються. На молодих пагонах утворюються овальні, вдавлені, фіолетові плями, які часто зливаються і розтріскуються, внаслідок чого виникають глибокі виразки. Навколо них іноді утворюються напливи. Уражені пагони восени і взимку стають сірими. Хворі пагони, а також плодові грона часто відмирають. Джерело інфекції — уражені пагони, в яких зимує грибниця і спори гриба.
⌂ На фото ділянки малини, що уражуються, які уражаються хворобою
Заходи захисту
Ті самі, що й проти пурпурової плямистості, є ефективними і проти антракнозу.
Хвороба проявляється на листках і стеблах малини. На листках утворюються дрібні, численні, округлі, коричнюваті плями діаметром до 3 мм. Пізніше вони світлішають, стають світло-сірими з пурпуровою облямівкою. У центрі плям, з верхнього боку листка, з'являються чорні крапки. У суху погоду уражена тканина випадає і листки стають дірчастими. Часто плями зливаються і охоплюють значну частину листкової пластинки. На стеблах, частіше в їхній нижній частині, з'являються великі, світлі, розпливчасті, гладенькі, ледь помітні плями. Вони частіше розміщуються біля бруньок. Уражена тканина пізніше покривається чорними крапками, розтріскується, утворюючи поздовжні та поперечні тріщини, лущиться. Уражені пагони і стебла відмирають.
⌂ На фото: хвороба проявляється на листках малини
У разі випадання частих рясних дощів і помірної температури в межах 18–22°С, внесення високих доз органічних добрив або незбалансованих за елементами живлення мінеральних добрив розвиток білої плямистості на рослинах підсилюється. Більш інтенсивне ураження рослин хворобою спостерігається в загущених, забур'янених, погано проріджених насадженнях малини. Джерелом інфекції є уражені пагони і опалі уражені листки на яких гриб зберігається у вигляді спор.
Ті самі, що й проти пурпурової плямистості.
Хвороба уражає переважно листки, рідше стебла. Навесні на молодих листках малини з верхнього боку з'являються дрібні, малопомітні, оранжево-коричневі крапки. Вони швидко зникають і замінюються жовтувато-оранжевими подушечками. Можуть з'являтися на черешках і великих жилках із нижнього боку листка. На стеблах у їхній нижній частині з'являються буруваті плями. У певний період плями покриваються липкою плівкою, яка після висихання блищить. Пізніше на плямах утворюються світлі виразки, які зливаються. На стеблах з'являються поздовжні тріщини. У місцях ураження стебла часто надламуються, засихають.
Пагони уражених кущів недорозвинені, часто буріють, деформуються і засихають, що суттєво зменшує урожайність малини. У разі інтенсивного розвитку хвороби недобір урожаю ягід сягає понад 30%, суттєво знижується якість ягід. Джерело інфекції — уражені пагони, на яких гриб зберігається у вигляді грибниці і опалі уражені листки, на яких зимують спори патогену.
⌂ Хвороба уражає переважно листки
Ретельне збирання восени опапого листя і його знищення, вирізання уражених пагонів, у разі потреби — обприскування рослин фунгіцидами.
Найбільш типові діагностичні ознаки захворювання на інфікованих рослинах з'являються навесні на листках бічних паростків як великі зелені пухирці неправильної форми. У разі інтенсивного ураження пухирчасті жовтуваті листки закручуються донизу. Хвороба може проявлятися як сітчастоподібний хлороз навколо жилок, ледь помітна крапчастість, утворення опуклих ділянок тканини листкової пластинки, зменшення товщини листкової пластинки в місцях жовтих плям, слабке скручування листків, пригнічений ріст пагонів та ін. Хворі рослини стають карликовими, пагони — тонкими, ягоди — дрібними, несмачними, містять багато насінин, розсипаються. Основними збудниками мозаїки є ціла група вірусів, які зберігаються у соку уражених пагонів. Під час вегетації віруси передаються різними видами попелиць, Окремі віруси можуть передаватися соком рослин.
⌂ На фото: найбільш типові діагностичні ознаки захворювання
Ознаки хвороби проявляються як формування великої кількості тоненьких, слаборозвинених численних пагонів, їх кількість інколи досягає 200 штук і більше, що призводить до утворення дуже щільного куща. Розвиток бруньок на пагонах затримується. Листки на рослинах недорозвинені, дуже швидко опадають. Цвітіння уражених рослин затримується, квітки набувають неправильних форм, іноді зеленіють. Якщо ягоди і утворюються, то вони дрібні. Уражені рослини гинуть протягом 2-х років. Збудником хвороби є вірус, який уражує також ожину та виноград, поширюється садивним матеріалом, пилком, насінням. Джерело інфекції— уражені пагони, в соку яких зберігається вірус.
⌂ Ознаки хвороби проявляються як формування великої кількості тоненьких, слаборозвинених численних пагонів
Хвороба проявляється на листках малини як яскраво-жовті великі плями округлої або неправильної форми. На інфікованих рослинах помітні слабка кучерявість листків (вони дещо закручені донизу), в'янення окремих пагонів.
Ріст і розвиток уражених рослин уповільнюються, рослини стають карликовими. На деяких кущах відбувається некротизація дворічних пагонів. Збудником хвороби є вірус, який легко передається щепленням, поширюється попелицею. Джерело інфекції — уражені пагони, в соку яких зберігається вірус.
⌂ Хвороба проявляється на листках малини
Проти вірусних хвороб малини ефективними заходами є вирощування стійких сортів, створення здорових маточників і відбір для посадки тільки здорових рослин; за умов виявлення уражених рослин вірусами негайне їх видалення з насаджень та знищення; систематично здійснювати захисні заходи на малині проти попелиць та інших комах — переносників вірусних інфекцій.
Найкращі ліки — дбайливий догляд, який полягає у боротьбі з бур'янами, шкідниками — переносниками вірусів, підтриманні вологості ґрунту в межах 70–100%, щорічному внесенні азотних (навесні) та фосфорно-калійних (восени) добрив, позакореневому підживленні комплексними добривами, що суттєво підвищує стійкість рослин до хвороб.
У разі прогнозу розвитку пурпурової плямистості, сірої гнилі та інших хвороб в розсадниках малини проводять обприскування рослин 0,15%- ною суспензією фунгіциду Фундазол, з.п. (1,5 кг/га). Однак тоді заборонено вживати ягоди. В промислових насадженнях малини профілактичні обприскування рослин препаратом проводять після збирання врожаю.
Для оптимального росту й розвитку рослин, підвищення їхньої стійкості до хвороб систематично розпушують міжряддя завглибшки 5–8 см, а восени — 12–14 см із ретельним загортанням опалих листків у ґрунт. Стебла малини, які відплодоносили, після збирання І врожаю зрізують, виносять за межі ділянки і спалюють. У разі виявлення уражених рослин вірусами їх негайно видаляють із насаджень та знищують, щоб не допустити поширення інфекції.
Проти зимуючої інфекції багатьох збудників хвороб рано навесні за середньодобової температури не вище +5°С (до розпускання бруньок) проводять обприскування рослин і ґрунту препаратами Айрон, з.п. (10–15 кг/га); Косайд 2000, в.г. (2,0 кг/га) або 5% розчином сечовини.
Рекомендовані товари!
У наявності
Актара (УЗЗ-59)
У наявності
Актелік (УЗЗ-66)
У наявності
Світч за 10 г (УЗЗ-265)
У наявності
Хорус за 3 г (УЗЗ-95)
У наявності
Скор (УЗЗ-129)
У наявності
Колоїдна сірка (40 г) (УЗЗ-100)