⌂ Сорт малини Марія — найулюбленіший у Миколи Мотінова, садовода-любителя з Полтавщини
Ось уже 4 роки я займаюся вирощуванням малини. І знайшов, як на мене, найкращий для цього сорт — Марія, його вивели вітчизняні селекціонери Харківщини. Чому найкращий? Бо має цілу низку переваг.
Якщо Вас зацікавив цей сорт, можу поділитися деякими таємницями вирощування — набув їх разом із досвідом.
✔ Стебла малини саджаю восени. Обрізаю їх, залишаючи над землею приблизно 2 см. Кущі малини мають бути на відстані 1–1, 5 м один від одного, міжряддя — 2 метри.
✔ Водночас закопую стовпчики (через кожні 4 метри) і натягую на них дріт, до якого потім підв’язую малину. Це дуже важливо, оскільки пагони цього сорту виростають до 2 метрів заввишки.
⌂ Як правильно підв'язати малину
✔ Навесні наступного року від посадженого стебла відростуть пагони — 1–2, і завдання першого року — їх виростити і доглянути, тобто, не зрізати, підв’язати, відщипнути верхівки пагонів щонайбільше на 10 см (краще це робити пізньої осені, коли немає сокоруху — тоді малина пускає бокові стебла, які дають рясний врожай. На бокових пагонах ягоди навіть більші ніж рослин! Однак врожай дає лише на другий рік після посадки, найщедрішим же він буде починаючи з третього року. Але, повірте, того варто почекати! Тим більше що кожне з посаджених вами стебел може плодоносити на одному місці впродовж 10 років.
✔ Цю малину можна висаджувати і весною (що раніше — то краще, приміром, у квітні). Технологія посадки — та ж сама. І врожай також. Якщо рослини доглядати правильно.
✔ Таким чином з часом на місці обрізаного стебла виростає великий кущ малини з міцними довгими і розлогими стеблами. З них я залишаю 3–4, але найкращі, тоді ягід на них буде набагато більше. Після того як стебло віддало врожай, його потрібно зрізати, а з нових стебел знову сформувати кущ. Дуже важливо не зберігати старі, зрізані пагони поряд з малинником, оскільки паразити, які можуть у них жити, швидко переселяться на молоді пагони.
⌂ Після того як стебло віддало врожай, його потрібно зрізати
✔ Марія — морозостійкий сорт і це ще один її плюс. Як і кожна малина, вона любить полив — віддячує за це ще більшим врожаєм (бачу це з досвіду моїх родичів) і швидше та краще ростуть молоді стебла, однак я особисто не маю змоги поливати всю площу і без того маю добрий врожай. Хоча як кажуть — треба прагнути кращого і наступного року я планую зробити поливну систему.
✔ Обробляти землю між рядами краще осінню або ж дуже рано навесні, коли рослина ще не почала стрімко розвиватися. Міжряддя обробляю сапкою, мотоблоком. Перші два роки особливо нічого не робив. Удобрюю рослини органікою. Взимку по снігу розсипаю добриво між рядами, щоб воно не спалило пагони. Весною теж можна це робити, а от літом не раджу, щоб не псувати смакові якості ягід.
Рекомендовані товари!