Різноманітний аґрус

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
11.01.2022

Північний виноград — саме так називають фахівці аґрус, маючи на увазі величезний лікувальний, смаковий і декоративний потенціал цієї культури. Наразі відомо 1500 сортів аґрусу: «цукеркові», які кольором і смаком нагадують льодяники, сорти з медовим ароматом, десертні, шпалерні й навіть справжні лікувальні. А поведе наших читачів у світ цієї загадкової культури Анна Домбровська, досвідчена фахівчиня в царині рослин ФГ «Фруктовий сад АТ».

Лікувальні властивості аґрусу

Багато сортів аґрусу може вирости до півтора метра та плодоносити десятки років. Але найголовніше — його ягоди мають лікувальні властивості.

— На мою думку, аґрус — недооцінена культура. Найперше йдеться про цінність його плодів, які містять навіть більше аскорбінової кислоти, ніж цитрусові. За вітамінним розмаїттям аґрус поступається лише смородині. Недарма фахівці називають його вітамінною бомбою, адже, крім вітаміну С, ягода багата на провітамін А, вітаміни групи В, дубильні речовини, флавоноїди, різні мінерали та мікроелементи, зокрема містить залізо, фосфор і мідь, — перелічує корисні властивості Анна Домбровська.

У стиглих ягодах є серотонін, так званий гормон щастя і радості, який дуже важливий для роботи мозку, адже він модулює пізнання, навчання, пам’ять і численні фізіологічні процеси. Сто грамів аґрусу задовольняють добову потребу організму в калії та міді, що дуже важливо для осіб, які страждають на серцево-судинні захворювання. Оскільки ці ягоди містять пектин, їх також рекомендують їсти тим, хто має хвороби шлунково-кишкового тракту.

⌂ Фото: Аґрус — дуже корисна рослина

Плоди аґрусу — несправжні ягоди. Але це не заважає їм бути вкрай смачними та мати строкату палітру кольорів Вони можуть бути білими, зеленими, жовтими, рожевими, червоними, фіолетовими й навіть чорного забарвлення.

— Найсолодші — жовтого кольору або жовті з червоним бочком. Ці сорти особливо до вподоби дітям. Червоні мають переважно кисло-солодкий смак, найвишуканіший, — розповідає Анна про власний досвід спостережень за цією культурою.

Унікальність фіолетових плодів у тому, що вони містять особливі речовини: антоціан, ресвератрол, лютеїн і кверцетин, які знижують рівень холестерину в крові та запобігають розвитку хвороби Альцгеймера.

Але не кольором єдиним, як кажуть, цінна рослина. Багато садівників мріє про аґрус із великими соковитими ягодами. Як цього досягти?

 

Як виростити великі ягоди аґрусу

⌂ Фото: Найсолодші сорти аґрусу — жовтого кольору або жовті з червоним бочком

Щоб виростити великі ягоди, треба докласти зусиль, адже аґрус схильний до загущення кущів та перенавантаження, що перешкоджає формуванню плодів великої маси. Тому садівникам, які хочуть отримати справжній бомбоаґрус, раджу вирощувати цю культуру на шпалері. Секрет такого методу полягає в тому, що на зав’язь потрапляє достатньо сонячного світла, а також у суттєвому зменшенні основних пагонів у кущі, — ділиться досвідом Анна Домбровська. — Щоб зібрати більший урожай, практикують літнє укорочення молодих (зелених) пагонів. На кожній гілці залишають тільки від п’яти до семи листочків, а верхню частину зрізають повністю. Завдяки цьому отримують дуже великі ягоди.

Якщо вирощувати аґрус на шпалері, то оптимально залишати 3–5 міцних пагонів, які плодоноситимуть наступні декілька років. Решту (поросль) треба регулярно видаляти раз чи двічі на рік. Шпалеру встановлюють уже другого року росту рослини із трьома чи чотирма натягнутими дротами, до яких прикріпляють основні пагони. Оптимальний варіант — до кожного пагона приставити бамбукову паличку, яка дасть змогу міцно зафіксувати його та втримати під вагою ягід.

Завдяки цьому способу вирощування рослина має досить гарний вигляд, а зривати з неї ягоди — велике задоволення (навіть із колючкових сортів аґрусу їх збирати легко).

 

Лікувальні та профілактичні засоби при вирощуванні аґрусу

— Всі українські сорти аґрусу стійкі до борошнистої роси, але якщо весна дощова та дуже холодна, то хворо ба проявляється на кінчиках листя. Тоді за місяць до збирання урожаю кущі варто обробити препаратом Топсін М або Магнікур Сенсейшн, — розповідає Анна Домбровська.

⌂ Фото: Краще кусти аґрусу підживлювати під корінь

Якщо помітите на кущах кліщів та попелиць, їм можна дати раду, як каже Анна, використовуючи Актару (проти попелиці) та Актофіт (проти кліща). Одна чи дві обробки протягом періоду вегетації — і позбудетеся шкідників. Щоб рослини були стійкіші та продуктивніші, нагадує досвідчена садівниця, їх варто підживлювати.

— Рослини аґрусу прокидаються одними з перших уже в березні. Спершу підживлюємо аміачною селітрою, карбамідом, нітроамофоскою. Це дасть старт для швидкого росту протягом сезону. Також ми рекомендуємо підживлення комплексними препаратами двічі, до початку достигання ягід, — радить Анна. — Із власного досвіду скажу, що краще підживлювати під корінь. Так уникнете передозування. Щоб підживлення по листках було ефективне, проводьте його що десять днів. Цей спосіб застосовують, коли виникають стресові умови для рослини. Якщо затяжна весна або спека, рослина перебуває у стані стресу. Тоді позакореневе підживлення дієвіше.

Це основні агротехнічні заходи, що спроможні розкрити потенціал аґрусу, який багато років тішитиме садівника щедрим та корисним урожаєм.

Спеціально для СонцеСад матеріал підготувала Оксана Богдан

 

Зміст статей журналу СонцеСад №1/2022

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Аронія: корисні властивості та застосування
Аронія — рослина, плоди якої не просто смачні, а й надзвичайно корисні. «СонцеСад» розповість, як застосовувати аронію у правильному харчуванні
Хвороби аґрусу і чорної смородини
Наші експерти допоможуть Вам розпізнати хвороби рослин і навчать лікувати сад
Вирощуємо актинідію
Нюанси вирощування актинідії від фахівця
Знайомтесь — ірга
Рясне цвітіння, декоративні плоди, вишукане осіннє забарвлен­ня листя, невибагливість до ґрунту, посухостійкість, скороплідність, швидкий ріст, зимостійкість, щорічне плодоношення — все це робить іргу дуже цінною рослиною для садівника
Технологічні прийоми вирощування аґрусу
Технологічні прийоми вирощування аґрусу: садіння кущів, догляд за рослинами, зрошення, збирання врожаю. Поради фахівця
Ягідна оздоровниця
Ягоди — унікальний продукт харчування і дивовижні ліки. Які ягоди кому потрібні?
Рецепти з аґрусу на всі смаки
Оригінальні рецепти з аґрусу
Лимонник китайський. Ягоди вічної молодості
Посадка та лікувальні властивості лимонника
Умови для вирощування aґpycу
Як садити, доглядати за саджанцями аґpycу розповість постійний експерт — Шестопал Зінаїда Андріївна

Рекомендовані товари!