Колись персики були південною екзотикою в садах українських господарів, а тепер вони ростуть навіть на Півночі. До того ж в Україні щороку зростає кількість персикових садів. Фермери вважають цю рослину доволі перспективною та прибутковою.
⌂ Фото: Любомир Стельмащук тримає супер солодкий персик Вайн голд
Кожен регіон особливий, тому не всі сорти можна успішно вирощувати в різних куточках країни. Про те, які персики найперспективніші на Львівщині, «СонцеСаду» розповів Любомир Стельмащук, відомий помолог та консультант із вирощування кісточкових культур.
— Пане Любомире, раніше персики росли переважно на Півдні України. Чи прижились вони на Львівщині?
— Ми вирощуємо персик ще з 2003 року. Вибрали цю культуру випадково. Поїхали до Польщі, щоб закупити саджанців яблунь і груш. Планували вирощувати їх у садах міста Мостиська. Та один поляк переконав нас: «Краще візьміть плодові, які нечасто садять господарі: персики, абрикоси, черешні». Дослухалися до його поради. Купили саджанців у Польщі аж на пів гектара. Так і почалася в нас персикова Одіссея.
За два роки наш сад щедро заплодоносив. Тоді я зібрав насіння персика й висіяв його. У 2007 році відібрав сорт Мостиський, у 2009-му — Мостиський діамант. Вони ввійшли до Реєстру сортів України через десять років.
Я досі вивчаю сіянці персика. На мою думку, деякі з них мають високу перспективу.
Відео: Розповідь Любомира Стельмащука про персик Мостиський діамант
— Мостиський діамант — промовиста назва, що віщує сорту блискуче майбутнє. Наскільки перспективний він для вирощування?
— Мостиський діамант великий і дуже врожайний! Сорок тонн на гектар — середній показник плодоношення. Наприклад, я міг зібрати з дерева 52 кг персиків сорту Мостиський діамант. Урожайність тут на світовому рівні.
Цей сорт великоплідний: середня вага — 300 г і більше. Родить і півкілограмові персики. Сімдесят відсотків такого плоду — червоного кольору, тридцять — жовтого. Транспортабельність висока.
Мостиський діамант — сорт із жовтим м’якушем. Кісточка невелика, порівнюючи з плодом, легко відділяється, коли персик достиг, а в стані фазі технічної зрілості й сама випадає.
Завдяки чудовим смаковим властивостям сорт використовують для приготування десертів. Можна поласувати плодами у власному соці або варенням із них (шматочками чи кружальцями). Консервовані персики на смак як банани.
⌂ Фото: Мостиський діамант має жовтий м'якуш і неелику кісточку
— Як Мостиський діамант росте в різних регіонах України?
— Сорт поширений в усій Україні. Він росте і в Одесі, і в Харкові. Вирощували Мостиський діамант у Сумській області, але там підмерзає. Його садять і в промислових масштабах.
Мостиський діамант має один недолік — інтенсивний ріст, який, проте, можна регулювати. Не бійтеся обрізати персик щороку! Формувати його треба інтенсивно. Якщо не зменшуватимете висоти дерева, під час обприскування на верхівці персика спостерігатимете ознаки хвороби.
Рекомендую посадити ще й Мостиський. Найголовніша перевага — соковитими персиками ваша родина ласуватиме вже в травні! Він один із найраніших сортів у світі!
Сорт має красивий рум’янець, жовтий солодкий м’якуш, з легкою кислинкою, витримує сильні морози й рідко хворіє. А ось кісточка може один рік легко відділятися, наступний — ні. Не можу назвати причину. З плодів Мостиського вийде чудовий сік та смачне варення.
⌂ Фото: Мостиський діамант — мегавеликий персик і суперврожайний. Можна зібрати до 40 т з 1 га
— Які ще найстійкіші до хвороб сорти персика порадите?
— Наприклад, Фрост. Це чи не єдиний сорт світової селекції з дуже високою стійкістю проти кучерявості. Ця хвороба може підкосити рослину. Але не переймайтеся: перебіг захворювання матиме легку форму! Кучерявість уразить небагато листків.
Щороку Фрост дає рясний урожай. Він так називається (з англійської «frost» — «мороз»), бо витримує низьку температуру взимку й приморозки навесні. Отже, сорт Фрост — один із найстійкіших до холодів.
⌂ Фото: Персик Фрост має високу стійкість проти кучеровості
Цього року в нас були приморозки. Урожайність деяких сортів низька, але Фрост має плоди! У 2006 році було мінус 30 градусів. Але цей стійкий сорт плодоносив. Він не боїться морозів, якщо досить підживлений. Плодоношення залежить від догляду.
Фрост — непромисловий сорт персиків, який вирощують переважно на присадибних ділянках. У промислових цілях його не використовують через надмірну опушеність плодів.
Відео: Розповідь Любомира Стельмащука про персик Сатурн
Щороку врожайність сорту дуже висока. Стандартна маса плодів — 200-220 г, хоча бувають і більші. В умовах Львівської області персики достигають приблизно в середині серпня.
Якщо посадите біля хати десять дерев, то отримаєте стовідсотково по 20 кг із дерева. Фрост — гарантія щорічного врожаю.
⌂ Фото: Фрост посідає друге місце по солодкості серед персиків. На першому — Сатурн
— Якими властивостями відзначається сорт Фрост, окрім високої врожайності?
— М’якуш персиків жовтий, кісточка відділяється, тому сорт, який зберігає форму, годиться для переробки: з плодів приготуєте варення часточками чи законсервуєте їх у власному соці.
Персики смачні й надзвичайно солодкі. Торік цукристість сорту становила до 16%. Це високий показник для плодового дерева. Якщо найсолодшим вважають сорт Сатурн, то Фрост гідно посідає друге місце.
⌂ Фото: Персик All Star достигає у другій половині серпня
Вміст цукру залежить від погоди влітку. Що тепліше й сонячніше, то солодшим буде персик. Підвищити цукристість можна за допомогою обприскування і підживлення, особливо такими мікроелементами, як калій, кальцій і бор. Від цвітіння до збирання обробляйте що десять днів.
Коли персик достиг, я не використовую жодної хімії, лише дозволені препарати. Віддаю перевагу стандартним органічним добривам. Хімічні засоби інтенсивно застосовую тільки рано навесні й до середини червня, щоб запобігти хворобам.
Відео: Розповідь Любомира Стельмащука про персик All Star (Олл Стар)
— Чи можна в домашніх умовах не обробляти сорт, а вирощувати цілком екологічно?
— Так, можна й не обробляти. Фрост усе одно виживе. Але, крім кучерявості, є інші хвороби, які можуть уразити персики. Тому обов’язково треба обприскувати їх мідьвмісними препаратами раз або двічі навесні. Ці заходи спрямовані на подолання кучерявості та клястероспоріозу, а також на профілактику борошнистої роси.
Решту сортів також регулярно й вчасно обприскуйте, інакше будуть низьковрожайними або й зовсім не плодоноситимуть.
⌂ Фото: У Хароу Б’юті переважає кислий смак
— Які сорти персика не розчарують українських садівників?
— Рекомендую Хароу Б’юті (Haro Beauty) — пізній сорт канадської селекції, який вирощують в Україні з 2004 року. Достигає в першій декаді вересня. Маса плоду — 300-350 г. Хто бодай би раз спробував персик, той упевнився, що Хароу Б’юті — один із найкращих. Майже щороку відзначається високими сортовими характеристиками.
Більша частина плоду має рум’янець, якщо дерево росте на сонячному місці. М’якуш жовтий, з кисло-солодким смаком, легко відокремлюється. Сорт придатний для переробки. Плоди заморожують, але їх треба збирати на межі технічної і біологічної зрілості.
⌂ Фото: Олл Стар має ароматну та соковиту м'якоть
Не підведе господарів сорт Олстар (Allstar). Четвертого року після садіння на дереві ростиме 25-30 плодів, середня вага яких 250— 300 г. Тобто з одного дерева отримаєте 15-17 кг, з гектара — приблизно 25 тонн. Можна зібрати й 40-50 тонн із гектара, але персики будуть неоднаковими за розміром і вагою. Краще одразу зібрати всі плоди, ніж чекати, поки частина достигне. Так зекономимо час і докладемо якнайменше зусиль.
Відео: Розповідь Любомира Стельмащука про літнє формування персика
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Людмила Калита
Рекомендовані товари!