⌂ Досвідчений садівник з вирощуваня інжиру Володимир Щиголь
Інжир (смоква, фіга) — тепловимоглива субтропічна рослина з неймовірно соковитими та солодкими плодами. Незважаючи на те, що його батьківщиною вважають Малу Азію, Туреччину й Індію, виростити інжир, екзотичного гостя у помірно континентальному кліматі України цілком можливо.
Досвідчений садівник Володимир Щиголь поділився із читачами журналу «СонцеСад»
Розповідає Володимир Щиголь
Смокву можна вирощувати в контейнерах або відкритому ґрунті. Деякі кущі інжиру Володимир Щиголь вирощує в садку, для південного гостя дуже важливо пережити не звичну для нього холодну зиму. На це впливає чимало факторів, зокрема спосіб висаджування рослини, зауважує садівник.
⌂ Авторська методика висаджування інжиру в траншею
— Моя практика свідчить, що найкраще садити інжир в траншеї. Її оптимальна глибина — 50 см, окрім південних регіонів України (там — 0,8–1 м), довжину вибирайте на власний розсуд. Аби обмежити розростання кореневої системи, стінки канавки обкладіть панелями огородження плиткою чи шифером. Найудаліше місце для посадки саджанців інжиру — те, куди потраплятиме найбільше сонячного проміння. Спершу підготуйте посадкову яму: за тиждень–два до висаджування змішайте землю з перегноєм у траншеї. Висаджують рослину в цю суміш:
Володимир Щиголь ділиться методом вирощування інжиру
До того часу садівник-експериментатор радить зберігати рослину в погребі, гаражі, сараї, де температура не вище +10°С і, зрозуміло, не нижче 0°С.
— Поки рослина перебуває у стані спокою, стежте, щоб земля не стала як камінь, поливайте потрохи. Так збережете ґрунт пухкішим. Після прокидання рослини — набухання бруньок, якщо розмір куща невеликий, його можна занести в добре освітлене місце в будинку, а в травні, коли день похмурий, аби не згоріли листочки від сонця, висадити.
Увага!
Важливий нюанс цього методу — висаджування рослини саме під кутом 45°С для формування кулястої розлогої крони інжиру.
Зверху пагони утеплюють мульчувальними матеріалами, наприклад тирсою, трісками, соломою, шаром завтовшки до 20 см.
Володимир Щиголь наголошує, що горизонтальний кордон як ще один популярний метод висаджування саджанців інжиру не підходить для садів Київщини. Він результативніший на Півдні України, зокрема в Херсонській, Одеській чи Миколаївській областях, де набагато більше теплих днів.
Розповідає Володимир Щиголь
— Також важливо підготувати рослини до зимівлі. Молоді гілки кущів (рукави), які ще завтовшки як палець і легко гнуться, перед настанням постійних морозів (наприкінці листопада) варто пригинати й укривати. Коли гілля виросте завтовшки як лікоть і затвердне, його доведеться обрізати. Рослина, не вкрита на зиму, даватиме листя, пагони, зав’язуватиме зелененькі красиві плоди, які так і не достигнуть, — переконався за багато років Володимир Щиголь. — Аби гілки трималися ґрунту, слід зафіксувати їх скобами, накрити міцним матеріалом — щитами. Використовуйте ДСП, шифер, СІП-панелі, старі піддони. Навесні, на початку травня, інжир відкривають. Пагони самі досить швидко розпрямляться.
⌂ Авторська методика. Облаштування каркаса над траншеєю для посадки саджанців інжиру
Ще одна перевага авторського методу — облаштування каркаса над траншеєю для захисту інжиру від раптових приморозків навесні. Конструкцію роблять з поливальної труби, всередині ставлять арматуру діаметром 8–10 мм, закріплюють і накривають агроволокном щільністю 50 г/м2. Такий лайфхак врятує кущі від незначних морозів (до -4°С). Тільки-но температура стабільно підвищуватиметься — розкривайте рослину. І так хай росте до вересня. У жовтні її знову накривають.
⌂ Майже всі сорти інжиру дають два врожаї. Сорт інжиру Муасон
Правильно посаджений інжир добре родитиме. Із чотирьох кущів, каже Володимир Щиголь, за один день ми збирали до 10 кг плодів. Майже всі сорти смокви дають два врожаї. Перші плоди називають бребами. Вони з’являються восени й достигатимуть наприкінці липня — на початку серпня наступного року. Бреби виростають на здерев’янілих пагонах минулого сезону під новим листям. А другий урожай — фіги, які достигають у пазухах листя на зелених пагонах наприкінці літа — в середині осені.
Це лише початок нашого циклу статей про це субтропічне плодове дерево.
Читайте далі більше ⇒ Інжир: посадка та догляд (журнал «СонцеСад» 2/2023)