⌂ Фото: Автор статті — Володимир Щиголь
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті
«Найголовніше — купуйте саджанці в перевірених людей і тільки в тому місці, де є стовідсоткова гарантія якості. Саджанці смокви мають бути з дозрілої лози. На розмір кущика не зважайте. Найважливіше, щоб він прижився та пішов у ріст. Лоза повинна мати три або чотири здорові гарні бруньки», — зазначив експерт із вирощування інжиру.
Погляньте, скільки може важити половинка інжиру!
⇓⇓⇓ 79 г!
«Маєте один кущик — найкраще його посадити та накрити, якщо температура повітря нижча за 0. Коли багато кущів — очистіть коріння від землі, занурте в глину й тримайте саджанці у зволоженій суміші піску та тирси», — порадив пан Володимир.
Відео: Інжир: як обрати саджанці та де їх зберігати
«Якщо ви зробите так, що зима буде не страшна для вашої рослини, то садіть її до морозів. Я вдруге й у січні саджаю інжир. Головне — його прикрити. Узимку рослина спить. Коли помітите, що вона майже прокинулася, перенесіть смоківницю в тепле місце. Там почне вегетацію.
У травні матимете вже сформований кущик, зелений, чудовий, красивий. Коли не буде приморозків, виставте кущ інжиру на вулицю. Облаштуйте йому мінітеплицю. Захищайте від сонця та можливих приморозків. Буває таке, що приморожує і наприкінці травня. Треба чекати похмурого дня, щоб сонце не спалило відразу листочки, і тоді висаджувати інжир.
Краще садити на місці, де завжди сяє сонечко. Головне, щоб із півночі кущі були захищені від вітру, а інша сторона — максимально відкрита. Що більше сонця, то краще», — поділився досвідом садівник.
⌂ Фото: Авторський метод — вирощування інжиру в траншеї
Відео: Вирощуємо інжир у траншеї
Володимир Щиголь ділиться методом вирощування інжиру під кутом 45 ° у траншеях
«Якщо кущ інжиру дуже загущений, доброго результату не отримаєте. Вийде щось схоже на ліс. Основне завдання восени — зберегти якнайбільше здорових гілочок. А навесні — оглядати їх і вирішувати, які з них стовідсотково варто зрізати.
Зверніть увагу, що коли видаляємо гілочки, то всередині є біле молочко. Воно досить агресивне. Якщо потрапить на шкіру, передусім у сонячну погоду, може добряче попекти руки. Так само й листочки. Тому раджу обов’язково вдягати рукавички.
Якщо я можу пригнути до землі м’який молодий пагін інжиру, його не обрізаю, а залишаю. Наступного року отримаю море плодів.
Кущ інжиру формую так, щоб середина рослини більше провітрювалася і на неї потрапляло багато сонячного проміння. Коли густий кущ вкривається пишним листям, тоді сонце до плодів дістатися не може», — зауважив експерт.
Відео: Секрети щедрого урожаю інжиру
«Змішати органічне добриво з водою, додати туди кропиви та раз на два тижні давати рослині. І так до середини літа. Далі — ніякого азоту, тільки фосфор і калій, які є у звичайному попелі. Я насипаю його в бочку, настоюю, потім підживлюю рослину. У відкритому ґрунті ще додаю обов’язково таке добриво, як «Біо», яке не дає можливості личинці хруща з’їдати корінці кущів.
⌂ Фото: Щедрий врожай інжиру пана Володимира
На зиму я застосовую вологозарядне поливання смоківниць водою зі ставка, багатою на мікроелементи та інші потрібні рослинам речовини. Вона також має ту саму температуру, що й навколишнє середовище», — розповів про всі нюанси догляду за кущами інжиру пан Володимир.
Як отримувати два врожаї смоківниці на рік — читайте у першій частині циклу, присвяченому вирощуванню інжиру: «Садимо інжир».
⌂ Фото: Так виглядає листок інжиру, коли щось бракує рослині
«Ця рослина закордонна, тому тут, в Україні, вона не має тих захворювань та шкідників, які загрожують їй на батьківщині», — заспокоїв нас досвідчений садівник.
Інжир майже не уражається хворобами. Інколи може на листочках з'явитися іржа, яку викликають несприятливі погодні умови. Щодо шкідників, то плоди здатна проколоти цикадка. Але це трапляється рідко, тому хімічного захисту рослина не потребує.
На відео побачити цикадку, яка зрідка пошкоджує інжир
⇓⇓⇓
Профілактика захворювань інжиру полягає у вчасному обрізуванні хворих гілок, листя чи плодів і помірному поливанні.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Світлана Гончаренко