Свіжий подих м’яти: застосування м'яти перцевої у народній медицині

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
21.11.2022

Виростили м'яту у себе в саду? А ми поділимося, як застосувати м'яту перцеву при різних хворобах. Читайте рецепти від експерта «СонцеСаду», кандидата біологічних наук Любов Дудченко. 

Корисні властивості м'яти перцевої

М’ята перцева — одна з найулюбленіших рослин українців, хоча «народилася» вона в далекій Англії. Зрештою, ця рослина давно підкорила світ. У Середньовіччі нею натирали столи перед прийомом гостей, щоб настрій у всіх був гарний.Студентам радили носити вінки з м’яти, щоб науки добре вивчали.

В чому ж секрет цієї рослини? Вона містить багато біологічно активних речовин (флавоноїди, органічні кислоти, дубильні речовини, мікроелементи — мідь, марганець, пектинові речовини), серед яких особливу ароматичну привабливість і цінність має ефірна олія, основним компонентом якої є ментол.

Найбільше ефірної олії у квітках, менше — у листі, а найменше — у стеблах. Здавна у народній медицині м’яту використовують при гіпертонічній хворобі, атеросклерозі, захворюванні нирок, ревматизмі, головних болях, мігренях, епілепсії, невралгії, тахікардії, проносах, геморої, жовтусі, застудах.

 

Як застосовувати м'яту перцеву

М’ята — анальгетик. Спочатку охолоджує, звужує судини, потім дарує відчуття тепла, а опісля діє як анестезія. Тому свіже листя прикладають до чола при сильному головному болю. При мігрені можна натирати скроні зім’ятим листям м’яти.

Настойка м’яти на 70% спирті

Настойка на 70% спирті — свіже листя січуть та заливають 70% спиртом у пропорції 1:12, настоюють при кімнатній температурі в темному місці 10 днів. Проціджують та вживають по 20 крапель із чаєм, напоями або змочують скроні при головному болю, крапають на цукор і кладуть під язик при болях у серці та безсонні.

Спати чи не спати? М’ята входить до багатьох заспокійливих зборів, які вживають при нервовому збудженні, безсонні, різних невротичних станах. Однак пам’ятайте, що ввечері не можна пити м’ятні настої — у цей період вони, навпаки, тонізують організм.

М’ятний чай1 ст. л. листя на 1 склянку окропу, пити по півсклянки 4 рази на день. Такий чай підсилює секрецію травних залоз, покращує апетит, прискорює перистальтику шлунково-кишкового тракту, зменшує напади печії, допомагає при спазмах, кольках у шлунку, кишечнику. Знеболює серцеві стенокардичні, невротичні та м’язові болі.

Сік для шкіри зі м’ятиСік для шкіри. Сік зі свіжого листя м’яти використовують для змащування ділянок шкіри, уражених неускладненими грибковими захворюваннями. Зовнішньо настій із листя використовують для полоскання ротової порожнини (свіжий подих гарантовано!), для компресів при сверблячці, нейродерміті та екземі. Для полоскання можна приготувати листя м’яти на червоному вині у пропорції 1:10. Настій для обмивання: 1 ст. л. сировини на 0,5 л окропу, настоюють 1 годину.

Ліки для шлунка і печінки. Препарати з м’яти пригнічують процеси гниття та бродіння в травному каналі. Вони мають вітрогінну дію, посилюють жовчоутворювальну функцію печінки, сприяють виділенню жовчі. Це — відмінний засіб проти нудоти (навіть при токсикозі у вагітних), при катаральних станах травного каналу, нетравленні жирів, гепатиті, холангіті, жовчнокам’яній хворобі. Настій із листя — 5 г або 1/2 ст. л. сировини на 1 склянку окропу, настояти 15-20 хв., пити по півсклянки чи третину склянки 2-3 рази на день за 15 хв. до їжі.

М’ята є одним із найкращих засобів при метеопатії

На зміну погоди. М’ята є одним із найкращих засобів при метеопатії (чутливість до коливань атмосферного тиску, зміни погоди). Пийте чай із м’ятою та потіште себе ваннами — 50 г м’яти на відро води, довести до кипіння, не кип’ятити (або просто залити окропом).

Жіноча магія. При рясних менструаціях п’ють настій із листя м’яти з медом — десертну ложку сирого або чайну ложку сухого листя на склянку окропу, настояти 30 хв., пити по півсклянки 2-3 рази на день за 15 хв. до їжі. З метою омолодження шкіри можна вмиватися настоєм із м’яти, а можна зробити і з запареної біомаси маску на обличчя. В давнину ж узагалі м’яту вважали жіночою травою і не рекомендували вживати її молодим чоловікам, щоб не зменшувалися сексуальні сили.

При наривах, забиттях, опіках накладають (через марлю) запарену біомасу або пом’яте листя м’яти. Настойку із сирого або сухого листя на олії також використовують зовнішньо — при екземі та виразках. Її готують так: подрібнене листя настоюють на 96% спирті у пропорції 1:5 впродовж 5 діб, потім проціджують, змішують в однакових пропорціях із рослинною олією, випаровують на водяній бані.

При грибкових ураженнях шкіри у хворих на цукровий діабет використовують аплікації із соку і кашки м’яти на уражені ділянки.

Купити насіння м’яти

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Стевія, яку намагалися приховати: вирощування та використання
Експерт «СонцеСаду» Василь Тибель із с. Біла Криниця (Рівненська обл.) розповість цікаві факти про дивовижну рослину. Він поділиться досвідом, як виростити стевію, а також розкриє секрети рецептів медової трави
Пастернак під зиму: посів восени 2024 року
Щоб отримати ідеальний врожай, треба сіяти пастернак саме під зиму
Ревінь від ста недугів: корисні властивості та застосування
Якщо шукаєте щось новеньке й екзотичне за смаком, неймовірно корисне, популярне за кордоном і перспективне в Україні — зверніть увагу на ревінь, рекомендує «СонцеСад»
Свіжі прянощі — найкорисніші й найароматніші
Як виростити прянощі на грядці та підвіконні
Рукотворний велетень ЩАВНАТ: з чим його їдять?
Науковці кажуть, що новостворений овоч має неабияке майбутнє. Яке саме, «СонцеСад» запитав вітчизняних учених. Відповідає — Джамал Рахметов (СС. 4/2021)
Городній женьшень проти «корони»? Спробуйте! (журнал СонцеСад №4/2021)
Цілющі властивості культури та секрети фахівця, які полегшать догляд за коренем життя і поліпшать його якість
Диво-лікар — королева Ехінацея
Ехінацея багатофункціональна. Ця чудодійна рослина оздоровлює і омолоджує наш організм, зміц­нює імунітет і виліковує від бага­тьох захворювань, радує око сво­єю красою
Петрушка. І вершки, і корінці — на благо
Це надзвичайно цінна ароматично-смакова та лікарська культура. Крім того, знаючи технологію її вирощування, можна отримати непоганий прибуток
Женьшень — корінь життя
Корисні властивості кореня женьшеню. Розповідає Ігор Бялковський.

Рекомендовані товари!

Саджанець М'ята карамельна
NEW!

У наявності

Саджанець М'ята карамельна (ОКН-3213(0,5-1,5л))

75.65грн.

89грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча, лікарська, пряно-ароматична
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка контейнер
Саджанець М'ята імбирна
NEW!

У наявності

Саджанець М'ята імбирна (ОКН-3212(0,5-1,5л))

84.15грн.

99грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча, лікарська, пряно-ароматична
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони кущовий
Упаковка контейнер
Саджанець М'ята кучерява Кріспа

У наявності

Саджанець М'ята кучерява Кріспа (ОКН-2936(0,5-1,5л))

84.15грн.

99грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча, лікарська, пряно-ароматична
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони кущовий
Упаковка контейнер
Саджанець М'ята шоколадна

У наявності

Саджанець М'ята шоколадна (ОКН-2938(0,5-1,5л))

84.15грн.

99грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча, лікарська, пряно-ароматична
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони кущовий
Упаковка контейнер
Саджанець М'ята полунична

У наявності

Саджанець М'ята полунична (ОКН-2939(0,5-1,5л))

84.15грн.

99грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча, лікарська, пряно-ароматична
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони кущовий
Упаковка контейнер