Різноманіття моркви

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
11.12.2024

Різноманіття сортів і видів моркви задовольнить будь-який смак. Вони можуть бути гарні або не дуже, довгі або короткі, смачні, з великим вмістом каротину та інших корисних речовин, ранньої або середньої стиглості, з високою лежкістю і врожайністю.

Ева Тернова3

⌂ Фото: Єва Тернова, зав. лабораторії Сквирської дослідної станції органічного виробництва

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

Морква — культура помірно теплого й вологого клімату. Вона належить до сімейства зонтичних, має дворічний термін вегетації. Першого року отримуємо коренеплід, другого — насіння.

Є багато видів моркви. Сорти — столові й кормові. Коренеплоди столових сортів невеликі, цукристі, ніжні.

Столова морква — це їстівний і корисний коренеплід для людини, який містить вітаміни та мікроелементи, 6-12% вуглеводів, солі калію, магнію, фосфору, заліза. Коренеплоди багаті на каротин і вітаміни В1, В2, В6, РР, С, Н, Е, К. Морква має 85% води, у ній дуже мало крохмалю, тому вона незамінна в дієтичному харчуванні.

Моркві найкраще в зоні помірного клімату на всій території України. Висівають трьома етапами. Перший — навесні (наприкінці березня — на початку квітня), плоди використовують в осінній період. Другий — улітку (травень — червень). Цей період найоптимальніший, щоб отримати коренеплоди для тривалого зберігання. Третій етап — пізно восени (жовтень). Тоді одержимо коренеплоди для вживання влітку.

Найкращі ґрунти для висівання моркви — чорнозем, супіщаний, піщаний, торф’яний, легкий суглинок. Не варто сіяти моркву на важких глинистих ґрунтах. Схема висівання така: відстань між рослинами після проріджування — 5-15 см, глибина посіву у весняно-літній період — 3-4 см, пізно восени — 5 см, відстань між рядками — 30 см. Рясно поливати треба першого місяця вегетації. На пізніх етапах розвитку надмірна кількість вологи призводить до розгалуження і розтріскування плодів. Терміни достигання моркви залежать від сорту — від 60- 120 днів.

Як правильно посіяти моркву

⌂ Фото: Як правильно посіяти моркву

Біла морква — коренеплід, який не має бета-каротину, що надає звичайній моркві помаранчевого забарвлення. Їй притаманний приємний аромат завдяки великому вмісту ефірних олій. Біла морква дуже соковита й солодка, з ніжною тонкою шкіркою коренеплоду. Її краще висівати на нейтральних або слабокислих ґрунтах, легких і пухких.

Коренеплід білої моркви має нижчу калорійність, ніж помаранчевий. Але завдяки корисним компонентам та сполукам вона наділена профілактичними й лікувальними властивостями. Поліпшує процес травлення, очищає кров, долає втому очей, зміцнює імунну систему, підходить для дієтичного харчування.

Застосовують у кулінарії, додають до різних страв, використовують у народній медицині й косметології.

Жовта морква характеризується переважанням у складі каротину. Містить багато вітамінів групи А, В, Е, РР, К, С, Н, а також калій, магній, фосфор, йод, залізо, цинк, фтор. Вміст цукрів у моркві середній — до 7% від загальної маси, у ній багато клітковини й каротинових сполук, що надає коренеплоду жовтого відтінку й солодкого смаку.

Жовта морква має корисні властивості. Сік моркви містить максимальну кількість каротину та ксантофілу, які наповнюють організм корисними речовинами, а також поліпшують стан шкіри. Компоненти моркви мають жовчо- й сечогінну дію. Каротин застосовують як добавку в косметиці.

Важливо вчасно зібрати врожай жовтої моркви, не перетримувати коренеплід у ґрунті, бо він стає гіркуватим і жорстким.

Фіолетова морква має унікальний колір. Цей коренеплід багатий на антоціан — антиоксидантну речовину, яка надає характерного фіолетового кольору.

Фіолетова морква відрізняється від інших нижчою врожайністю. Коренеплоди дрібніші завдовжки й діаметром. Але фіолетова морква має вищу стійкість до хвороб і шкідників. Окрім того, лікувальна: вона зміцнює імунну систему, чудовий засіб профілактики хвороб серцево-судинної системи, знижує рівень холестерину в крові. Коренеплід має багато кальцію, що зміцнює нігті, волосся, кістки в маленьких діточок, вітаміну А, який позитивно впливає на зір. Застосовують у харчовій кулінарії.

Недоліки фіолетової моркви: коли її очищаємо, вона забарвлює все, до чого доторкається; під час варіння віддає свій колір воді. Найкраще фіолетову моркву вживати сирою.

Червона морква має пігмент ліколен, що надає їй насиченого червоного кольору. Коренеплід невеликого розміру — 20-25 см, вага — 130-180 грамів. М’якуш коренеплоду оранжево-червоний, дуже соковитий, ніжний. Морква багата на вітаміни: в одному кілограмі сирої моркви є 125-157 мг каротину, який необхідний для нормального функціонування органів зору. Вітаміну В у червоній моркві міститься більше, ніж у світліших сортах.

Вона також багата на мікроелементи. Має лікувальні властивості: сік із медом застосовують при застуді, запаленні дихальних органів. Відома як легкий сечогінний, проносний засіб. Червона морква — цінний харчовий продукт, її використовують для приготування різних страв, соків, вживають сушеною, застосовують у різних овочевих консервах.

Спеціально для «СонцеСаду» — Єва Тернова, зав. лабораторії Сквирської дослідної станції органічного виробництва

Купити насіння моркви

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 4/2024

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Овочеві культури: що та як сіяти у червні-липні 2024
Усі ми знаємо, що звичайна дачна ділянка не відрізняється великою площею, тому у гарної господині кожен клаптик родючої землі використовується практично та раціонально
Як зберегти врожай у спекотне літо
Як не допустити згубних наслідків спекотного літа для пасльонових, розповість експерт «СонцеСаду» Л. О. Андрійченко
Що посієш — те й пожнеш: як правильно підготувати ґрунт і насіння овочів для посадки навесні та восени
Про підготовку ґрунту для висівання насіння різних овочевих культур, про те, як правильно проростити насіння для дружніх сходів, і, зрештою, про те, як за цими сходами (або розсадою) доглядати, розповідає експерт СонцеСаду
Чорнобривці — друзі не лише квітникарів, а й городників
Вони є тим природним, екологічно чистим засобом, який здатний боротися із шкід­никами і хворобами інших рослин
5 способів підготовки насіння моркви до посіву
Для покращення врожаю моркви столової застосовують передпосівну підготовку її насіння
Як правильно поводитися з насінням для посіву
Як правильно поводитися із посівним матеріалом, розповідає науковець Інституту овочівництва і баштанництва НААН України Євген Духін
Сусідство овочів
Взаємний вплив рослин під час сумісного вирощування
Хвороби моркви та засоби захисту
Характеристика хвороб моркви та способи захисту

Рекомендовані товари!

Морква Цариця полів

У наявності

Морква Цариця полів (ЕМР-31)

9грн.
Термін дозрівання пізній
Форма плоду конусоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид морква
Упаковка за 10 г, за 2 г, за 20 г
Морква Берлікумер

У наявності

Морква Берлікумер (ЕМР-24)

12грн.
Термін дозрівання пізній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид морква
Упаковка за 2 г, за 20 г
Морква Талісман

У наявності

Морква Талісман (ЕМР-93)

14грн.
Термін дозрівання середньопізній
Форма плоду конічна
Фасування міні-упаковка
Вид морква
Упаковка за 10 г, за 2 г
Морква Ласуня

У наявності

Морква Ласуня (ЕМР-16)

10грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид морква
Упаковка за 2 г, за 20 г
Морква Красавка

У наявності

Морква Красавка (ЕМР-86)

9грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду конусоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид морква
Упаковка за 10 г, за 3 г
Морква Червона троянда

У наявності

Морква Червона троянда (ЕМР-87)

10грн.
Термін дозрівання середньопізній
Форма плоду конусоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид морква
Упаковка за 10 г, за 2 г