Картопля має велике народно-господарське значення, бо використовується як харчова, кормова культура та як сировина для виробництва різних видів продукції. Вона займає 4 місце за значенням на планеті після таких культур, як рис, пшениця і кукурудза. При переробці картоплі одержують відходи — м’язгу, барду, які використовують на корм тваринам. Картопля є кращим попередником для зернових, бобових та інших культур.
Україна займає 5 місце по валовому виробництві картоплі в світі після таких країн як Китай, Індія, Російська Федерація, США.
Серед інших польових культур картопля займає одне з перших місць за кількістю поживних речовин, які можна одержати з одиниці площі. Щоб забезпечити повну потребу в картоплі для продовольчих і кормових цілей, переробки її на картоплепродукти, в Україні щорічно потрібно вирощувати 18–20 млн. тонн бульб.
Цінність картоплі як продукту харчування визначається багатьма показниками, в тому числі вмісту вітамінів. Особливе значення має вміст вітаміну С. Вважається, що найбільш придатними для харчування є сорти з вмістом вітаміну С — не менше 17%.
ВАЖЛИВО! Проте у складі бульб особливо позеленілих, міститься отруйні речовини (соланін). І хоч вони під час варіння значною мірою розкладаються, все ж при їх вмісті понад 0,01% краще бульби не вживати в їжу, а використовувати для технічних потреб.
У бульбах картоплі міститься близько 26% сухих речовин, із яких 80–85% крохмаль і майже 3% білкові речовини. Картопля є своєрідним регулятором травлення, завдяки якому засвоюються інші продукти. Калорійність картоплі дуже висока: з’ївши 1 кг бульб організм одержує близько 840 калорій.
В Україні зареєстровано понад 180 сортів картоплі. Залежно від напряму використання їх поділяють на 4 групи: столові, кормові, технічні та універсальні.
✔ Столові відзначаються високими смаковими якостями, сприятливим співвідношення білка і крохмалю, як 1:12–1:16, підвищеним вмістом вітамінів. Придатні для механізованого очищення. Мають добру лежкість.
✔ Кормові забезпечують високий вихід кормових одиниць, високоврожайні з вмістом білка 2% і більше. Крохмалистість має становити 17–18%. Вміст сухих речовин високий.
✔ Технічні характеризуються підвищеним (18–25%) вмістом крупнозер- нистого крохмалю і сухих речовин.
✔ Універсальні використовуються на різні цілі. Велике значення мають бульби картоплі як сировина для виробництва крохмалю, клею, цукру, патоки, спирту, декстрину, глюкози тощо. На заводах і фабриках із продуктів переробки картоплі виготовляють лаки, штучний шовк, парфуми, ліки та інші вироби.
Європейська асоціація картоплярства запропонувала для зручності таку класифікацію картоплі для кулінарних цілей:
З тонни картоплі можна одержати 9,5 дкл спирту-сирцю або 140 кг сухого крохмалю чи 100 кг декстрину. З бульб картоплі виготовляють, крім того, сагову крупу, картопляне борошно, сушену картоплю. У останні роки в Україні значно зросло виробництво картоплепродуктів — чіпсів, картоплі-фрі, картопляного пюре, мороженої і консервованої картоплі та інших продуктів.
Впевнено можна сказати, що найсмачнішими сортами картоплі є Світанок київський, Левада, Повінь, Глазурна, Случ, Кіммерія, Мирослава, Спокуса, і особливо Слаута.
Рекомендовані товари!