Колись ні в Європі, ні в Північній Америці, ні в Азії не знали про існування картоплі. Сьогодні навіть важко уявити, як люди могли без неї обходитися. Картопля є дуже важливим, незамінним та популярним продуктом харчування.
✔ Картопля — це чудовий продукт харчування, з якого готують сотні різних страв і продуктів. Завдяки високому вмісту вуглеводів та крохмалю вона значною мірою задовольняє нашу потребу в калоріях (1 кг картоплі може дати до 850 ккал). Картопля — біологічно цінний продукт, бо має високий вміст мінеральних солей та аскорбінової кислоти. Достатньо в день споживати 300–350 г картоплі, щоб задовольнити половину потреби людини у вітаміні С, забезпечити третю частину заліза і деяких вітамінів групи В.
✔ В історії відомі випадки, коли услід за неврожаєм картоплі спалахували епідемії цинги. Відомий письменник Джек Лондон у повісті «Смок і Малюк» розповів, що в таборі золотошукачів спалахнула епідемія цинги. Лише один золотошукач не захворів, бо таємно вживав сирі бульби картоплі. І ось лише за одну бульбу хворі віддали мішечок золотого піску вартістю одна тисяча доларів. Вони не помилилися: споживши сік сирої картоплі, двоє чоловіків одужало. Відтоді ця культура була на вагу золота, ба й навіть стала ще ціннішою.
✔ Вона є чудовим кормом для тварин і птиці. Встановлено: якщо годувати свиней 100 кг бульб, можна отримати 6 кг м’яса та сала. Слід згадати про те, що картопля є добрим попередником для багатьох польових культур.
✔ Нарешті, велике значення має використання картоплі для технічних цілей. Бульби є цінною сировиною для харчової промисловості під час виробництва крохмалю та спирту, з яких, своєю чергою, виробляють патоку і глюкозу, клей, вітамін С, синтетичний каучук, медикаменти тощо. З 1 т картоплі можна одержати 170 кг крохмалю або 80 кг глюкози чи 112 л етилового спирту.
✔ Картопля є настільки цінною культурою, що про її властивості писали трактати, наукові роботи, створювали сорти (у світі сьогодні їх налічується понад 14 тис.). Сюжети з картоплею використовували художники, є казки про неї, пісні, прислів’я.
✔ У Франції пропагандисту картоплі Пармантьє встановлено два пам’ятники. У бельгійському місті Брюгге відкрито музей картоплі, серед його експонатів – тисячі предметів, що відтворюють її історію − від поштових марок із зображенням картоплі до знаменитих картин Ван Гога. У музеї зібрано тисячі рецептів приготування страв. Другий музей картоплі — у США, де кожний відвідувач отримує ящик картоплі, яку може забрати з собою. У музеї на макетах, відеопрезентаціях та інтерактивних моделях відтворено історію перетворення домогосподарств на величезні картопляні фабрики.
⌂ Музей картоплі у США (Блекфут, штат Айдахо)
Крім музеїв картоплі, встановлено багато пам’ятників. У 2008 р. в Ерфурті споруджено пам’ятник, на якому написано: «Хайхельхаймська світова картопля». У 1990 р. у Німеччині встановили пам’ятник, бронзові фігури якого символізують перші спроби вирощування картоплі в Баварії. У польському місті Бесекеш Кошалінської області також є пам’ятник картоплі.
⌂ Пам’ятник картоплі в Польщі
У Румунії також споруджено пам’ятник – прямісінько в полі неподалік від румунського міста Георгені. У Швеції є пам’ятник селянам із картоплею.
⌂ Пам’ятник селянам у Швеції
В Україні, в селі Немішаєвому, що в Київській області, 2008 р. біля входу до корпусу Інституту картоплярства урочисто було відкрито пам’ятник картоплі. На ньому викарбували картоплини сорту Скарбниця та слова: «Картопля – найкращий скарб людей тутешніх, надія поколінь прийдешніх».
⌂ Пам’ятник картоплі в Україні
Є й інші пам’ятники, пов’язані з цією дивовижною культурою. У міському парку, що в місті Коростені Житомирської області, встановлено пам’ятник національній білоруській страві − дерунам.
⌂ Пам’ятник дерунам в Україні
На березі Азовського моря в курортному місті Бердянську на площі біля центрального ринку споруджено пам’ятник городникам, які активно борються з колорадськими жуками. На пам’ятнику зображено двох дачників під час збирання цих шкідників.
Пам’ятник городникам у Бердянську
Рекомендовані товари!