Цікаво дізнатися про картоплю

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
16.10.2021

Колись ні в Європі, ні в Північній Америці, ні в Азії не знали про існування картоплі. Сьогодні навіть важко уявити, як люди могли без неї обходитися. Картопля є дуже важливим, незамінним та популярним продуктом харчування.

Картопля — це чудовий продукт харчування, з якого готують сотні різних страв і продуктів. Завдяки високому вмісту вуглеводів та крохмалю вона значною мірою задовольняє нашу потребу в калоріях (1 кг картоплі може дати до 850 ккал). Картопля — біологічно цінний продукт, бо має високий вміст мінеральних солей та аскорбінової кислоти. Достатньо в день споживати 300–350 г картоплі, щоб задовольнити половину потреби людини у вітаміні С, забезпечити третю частину заліза і деяких вітамінів групи В.

В історії відомі випадки, коли услід за неврожаєм картоплі спалахували епідемії цинги. Відомий письменник Джек Лондон у повісті «Смок і Малюк» розповів, що в таборі золотошукачів спалахнула епідемія цинги. Лише один золотошукач не захворів, бо таємно вживав сирі бульби картоплі. І ось лише за одну бульбу хворі віддали мішечок золотого піску вартістю одна тисяча доларів. Вони не помилилися: споживши сік сирої картоплі, двоє чоловіків одужало. Відтоді ця культура була на вагу золота, ба й навіть стала ще ціннішою.

Вона є чудовим кормом для тварин і птиці. Встановлено: якщо годувати свиней 100 кг бульб, можна отримати 6 кг м’яса та сала. Слід згадати про те, що картопля є добрим попередником для багатьох польових культур.

Нарешті, велике значення має використання картоплі для технічних цілей. Бульби є цінною сировиною для харчової промисловості під час виробництва крохмалю та спирту, з яких, своєю чергою, виробляють патоку і глюкозу, клей, вітамін С, синтетичний каучук, медикаменти тощо. З 1 т картоплі можна одержати 170 кг крохмалю або 80 кг глюкози чи 112 л етилового спирту.

Картопля є настільки цінною культурою, що про її властивості писали трактати, наукові роботи, створювали сорти (у світі сьогодні їх налічується понад 14 тис.). Сюжети з картоплею використовували художники, є казки про неї, пісні, прислів’я.

У Франції пропагандисту картоплі Пармантьє встановлено два пам’ятники. У бельгійському місті Брюгге відкрито музей картоплі, серед його експонатів – тисячі предметів, що відтворюють її історію − від поштових марок із зображенням картоплі до знаменитих картин Ван Гога. У музеї зібрано тисячі рецептів приготування страв. Другий музей картоплі — у США, де кожний відвідувач отримує ящик картоплі, яку може забрати з собою. У музеї на макетах, відеопрезентаціях та інтерактивних моделях відтворено історію перетворення домогосподарств на величезні картопляні фабрики.

⌂ Музей картоплі у США (Блекфут, штат Айдахо)

Крім музеїв картоплі, встановлено багато пам’ятників. У 2008 р. в Ерфурті споруджено пам’ятник, на якому написано: «Хайхельхаймська світова картопля». У 1990 р. у Німеччині встановили пам’ятник, бронзові фігури якого символізують перші спроби вирощування картоплі в Баварії. У польському місті Бесекеш Кошалінської області також є пам’ятник картоплі.

⌂ Пам’ятник картоплі в Польщі

У Румунії також споруджено пам’ятник – прямісінько в полі неподалік від румунського міста Георгені. У Швеції є пам’ятник селянам із картоплею.

⌂ Пам’ятник селянам у Швеції

В Україні, в селі Немішаєвому, що в Київській області, 2008 р. біля входу до корпусу Інституту картоплярства урочисто було відкрито пам’ятник картоплі. На ньому викарбували картоплини сорту Скарбниця та слова: «Картопля – найкращий скарб людей тутешніх, надія поколінь прийдешніх».

⌂ Пам’ятник картоплі в Україні

Є й інші пам’ятники, пов’язані з цією дивовижною культурою. У міському парку, що в місті Коростені Житомирської області, встановлено пам’ятник національній білоруській страві − дерунам.

⌂ Пам’ятник дерунам в Україні

На березі Азовського моря в курортному місті Бердянську на площі біля центрального ринку споруджено пам’ятник городникам, які активно борються з колорадськими жуками. На пам’ятнику зображено двох дачників під час збирання цих шкідників.

Пам’ятник городникам у Бердянську

 

Автор: А. Г. Тернавський, кандидат сільськогосподарських наук, доцент, кафедра овочівництва, Уманський національний університет садівництва

 

Купити картоплю найкращих сортів на насіння

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Як виростити ранню картоплю: особливості посадки, догляду та підживлення
Навіщо вирощувати ранню картоплю, коли можна споживати бульби зі сховища? Проте бульби під час зберігання втрачає вологу, крохмаль, а більшість вітамінів розкладається, нагадують експерти «СонцеСаду» (СС. 2/2022)
Найкращі сорти картоплі
Ніна Костишина з містечка Любара на Житомирщині вирощує на городі близько сотні сортів картоплі. Які ж сорти найкращі?
Як підготувати ґрунт восени під картоплю
Що треба робити після збирання картоплі, аби наступного року її вродило ще більше? Про це — наша розмова з Григорієм Богачем, завідувачем лабораторії ТОВ «БІО ЦЕНТР».
Нова технологія садіння картоплі
Подружжя фермерів із півдня України садить картоплю для власного споживання та на продаж, тоді як перший урожай на цих територіях починають збирати
Основні хвороби картоплі при зберіганні
Про найпоширеніших шкідників та хвороб, які погрожують суттєвим пошкодження та навіть знищенням всього запасу картоплі в процесі зберігання
Що робити з урожаєм картоплі
Цьогорічний урожай картоплі зібрано. А як правильно зберіга­ти картоплю в зимовий період? І від чого залежить якість збереження? Поради фахівця
Використання картоплі в харчуванні та лікуванні
Справжні картопляні ласуни — жителі пoстрaдянських крaїн, зoкремa українці. Про користь картоплі в харчуванні
Полив картоплі
Для отримання швидких і рівномірних сходів треба садити бульби у вологу землю або зрошувати після висадження. Правила поливу
Все про вирощування картоплі: від вибору кольору до хитрощів зберігання
Від вибору кольору до хитрощів зберігання – все, що треба знати про картоплю
Які міндобрива вносити під картоплю
Мінеральні добрива: коли і в якій кількості вносити під картоплю

Рекомендовані товари!