Корисні кавун та диня: як використовувати

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
21.08.2021

Багато хто любить ласувати літнім днем солодким соковитим кавуном та ароматною динею. Але мало хто знає, що кавун та диню можна використовувати для лікування та профілактики деяких недуг.

Лікувальні засоби з дині

Історики стверджують, що відомий своїм надмірним апетитом римський імператор Клавдій за сніданком з’їдав до 10 динь. А у гробниці Тутанхамона знайдено насіння дині. На Сході ж вірили, що тріщини на шкірці дні – це письмена-символи, якими Аллах передає людству щорічні пророцтва.

Адже «візерунок» на динях ніколи не повторюється. Народи Сходу кажуть: «Диня робить волосся блискучим, очі – молодими, бажання – сильними, можливості – необмеженими, жінок – прекрасними, а чоловіків – бажаними». Диня чудово тамує спрагу і заспокоює нервову систему, має сечогінну дію.

У ній дуже багато вітаміну В2, солей заліза й калію, вона стимулює процеси кровотворення, тому показана при анемії, а також при серцево-судинних хворобах, захворюваннях печінки та сечового міхура.

 Сечогінну дію має і водний настій насіння дині, який корисний при захворюванні нирок. При нирковокам’яній недузі також рекомендовано регулярно вживати м’якоть дині, у ній містяться компоненти, які сприяють розчиненню каміння. Шкірки з дині не викидайте, висушіть їх і додавайте до м’ясних страв, вони будуть ніжнішими та смачнішими.

«Чоловічі» ліки. Диня ефективна при захворюваннях простати (аденомі простати), а ще вона збільшує чоловічу силу.

 Маски з дині

✔ Подрібнити м’якоть дині й тоненьким шаром нанести на обличчя на 10–15 хв., потім змити, шкіру змастити поживним кремом. Така маска допоможе знищити пігментні плями.

✔ 30–40 г свіжої дині дрібно потерти, додати жовток і 1 ст. л. сметани. Нанести на обличчя та шию. Рекомендовано для сухої шкіри.

✔ Насіння дині просушити, перемолоти, змішати із сметаною. Таким чином отримаєте натуральний ефективний скраб, який м’яко очищає шкіру.

 Дієта з дині для стрункості

Диня — універсальний засіб для схуднення, у ній багато рідини і мало калорій, тому корисно влаштовувати динні розвантажувальні дні. Незважаючи на малокалорійність, диня швидко насичує, а рідина в ній очищає весь організм.

 

Користь споживання дині

Однак не забувайте і про користь споживання динь. Завдяки багатому комплексу мікроелементів і вітамінів, вони мають сечогінні, протисклеротичні, протиревматичні й загальнозміцнювальні властивості.

М’якоть динь нормалізує водно-сольовий баланс, виводить з організму шкідливі речовини, заспокоює нервову систему, добре очищує кишечник. Кремній, що міститься в динях, поліпшує стан волосся та шкіри, посилює працездатність мозку.

Якщо болять суглоби, народна медицина рекомендує з’їдати по три скибочки дині вранці й увечері або випивати по 1/3 склянки соку тричі на день. Біль відступає.

У м’якоті дині міститься речовина, яка сприяє виробленню серотоніну – «гормону щастя». Тому вона корисна тим, хто страждає від депресії, нервового перезбудження.

Рецепти з дині

Мед із дині. Стиглу, ароматну диню почистити, подрібнити (можна через м’ясорубку), вичавити сік і варити до потрібної густоти, періодично знімаючи пінку та помішуючи.

Джем із дині. 1 кг дині нарізати дрібними шматочками, залити 1 склянкою яблучного соку, варити 10 хв., додати цукор і варити до готовності.

Сюрприз із дині. З цілої дині виберіть насіння і частину м’якоті. Додайте в серединку виноград без кісточок та солодкі яблука, а також персики, подрібнені з м’якоттю дині, пересипте все цукровою пудрою, залийте вином. Закрийте «кришечкою» (зрізаною частинкою) диню і потримайте кілька годин у холодильнику.

Увага!

Диня перетравлюється переважно в кишечнику, тому найкраще її вживати окремо — через 2–3 години після споживання їжі. До того ж за раз не можна з’їдати багато дині.

Відео: Карвінг: як вирізати квіти із дині

Неймовірні візерунки, написи, портрети та різноманітні квіти на дині та кавуні може створити майстриня карвінгу Інна Крижня.

 

Корисні властивості кавуна

Кавун — родом з Африки, де й досі трапляються його дикорослі види. М’якоть кавуна має потужну сечогінну дію. В ньому багато клітковини, яка збуджує перистальтику кишечника, сприяє виділенню надлишку холестерину. Це диво природи (кавун – найбільша у світі ягода!) швидко та надійно відновлює антитоксичну функцію печінки, тому корисний тим, хто хворів на гепатит, переніс наркоз. Нема кращої їжі, ніж кавун, для хворих на подагру, артрити, ожиріння, для очищення кишечника.

Пектини в поєднанні з клітковиною в м’якоті кавуна гармонізують мікрофлору кишечника, тому цей продукт корисний для профілактики дисбактеріозу. Кавун також містить легкозасвоюване органічне залізо, тому його радять при різних анеміях, вагітним, матерям-годувальницям. Хворим на цукровий діабет теж можна поласувати цим продуктом, оскільки він містить фруктозу. Його також радять при гіпертонії, подагрі, артритах.

 Розвантажувальний день на кавуні

Для схуднення і виведення шлаків, очищення нирок від солей можна влаштувати розвантажувальні дні – 1 раз на 10 днів. Тобто впродовж дня вживати тільки кавун (1,5–2 кг), розділивши його на 5 порцій. Якщо важко витримуєте голод, можете вживати кавун із чорним хлібом. Кавун підвищує лужність сечі, розчиняє та виводить солі (урати, оксалати). Цей продукт рекомендують при захворюванні сечовивідних шляхів, недокрів’ї, атеросклерозі, атонії кишечника, хворобах печінки.

Шкірка кавуна. Вона не смачна, порівняно з його м’якоттю, тому ми її викидаємо. А даремно! Її висушують, подрібнюють, заливають 1–2 ч. л. склянкою окропу, п’ють замість води, коли хочеться пити, але не менше ніж 3 склянки на день і впродовж тривалого часу як сечогінний засіб. Настій сушених шкірок рекомендують (по півсклянки 4–6 разів на день) при запальних процесах товстого кишечника. Рецепт настою: 80–100 г шкірок заливають 2 склянками окропу, настоюють до охолодження.

Увага!

Кавун варто вживати окремо від іншої їжі, інакше цей «десерт» починає бродити.

Рецепти засобів та страв із кавуна

Глистогінний засіб. 1 частину насіння кавуна (висушити і спорошкувати) змішати з 10-ма частинами молока, впродовж дня випити 2 склянки такої суміші. Цей засіб також показаний при кровотечах, як снодійне, заспокійливе, для відновлення сил.

Кавунова «ванна». Косметологи радять упродовж усієї осені вмиватися соком кавуна, а після цього — прохолодною водою.

Для шкіри корисна й така процедура. 5–6 шарів марлі змочують соком кавуна, накладають на очищене обличчя на 15–20 хв., потім споліскують теплою водою. Рекомендовано для будь-якої шкіри. Соком кавуна радять полоскати горло при ангіні.

Біле варення. Із білої частини кавуна готують смачне і корисне варення. 1 кг сировини нарізаємо квадратиками (1–1,5 см), опускаємо їх у гарячу воду на 7–10 хв., потім варимо у сиропі (1,5 кг цукру на 0,5 л води), доки шматочки не стануть прозорими. Після цього витримайте їх упродовж 8–10 годин, потім знову варіть (3–4 прийоми) з інтервалом 3–4 години. Наприкінці додати ваніль і лимонну кислоту (на кінчику чайної ложки).

Цукати. Все приготувати так, як для варення, і зварити так само — до прозорості. Потім відділити сироп через друшляк, витримати півтори години і просушити сировину впродовж 5–8 годин за температури 40–50 °С. Наприкінці посипати її цукровою пудрою. Сироп, що залишився, можна використати для приготування варення з яблук, слив, груш тощо.

Нардек (мед із кавуна). Вичавлюють сік із кавунів, фільтрують його, а потім упарюють, доки не загусне як мед.

В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла Тетяна Гарник, професор

Купити насіння дині

Купити насіння кавуна

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Карвінг перетворює звичайні фрукти та овочі на мистецтво (журнал «СонцеСад» 4/2022)
Чи знали ви, що подарунки можуть бути їстівними, а привітати людину можна композицією з фруктів, прикрашених різьбленими квітами? Власним шляхом у цьому напрямі поділилася Інна Крижня із Херсонщини
Кукурудза: золота допомога вашому здоров’ю
Дослідники помітили, що у країнах, де страви з кукурудзи є традиційним і основним продуктом харчування (каші, мамалига тощо), набагато менше хворіють на серцево-судинні недуги
Помідор-косметолог
Це — улю­блений продукт мільйонів людей, його широко реко­мендують сучасні дієтологи та косметологи. Рецепти оздоровчих засобів та страв з помідорів
Ягідна оздоровниця
Ягоди — унікальний продукт харчування і дивовижні ліки. Які ягоди кому потрібні?
Екзотичні блюда: рецепти з дині
Спробуйте приготувати такі шедеври з дині
Врожайність кавуна залежить від догляду
Поради щодо врожайності кавуна надає Володимир Лимар
Кавуни на вашому городі
Поради щодо вирощування кавуна у себе на городі
Овочі для шкіри (журнал СонцеСад №4/2020)
Косметика з городу
Кавун: ласуємо і омолоджуємося
У кавуні корисна не лише смачна м'якоть, але і насіння. Цей овоч можна вживати для озроровлення і робити з соку омолоджуючі маски.

Рекомендовані товари!

Диня Канталуп Шаренте за 0,7 г

У наявності

Диня Канталуп Шаренте за 0,7 г (ЕДН-27)

16грн.
Фасування міні-упаковка
Вид диня
Термін дозрівання ультраранній
Форма плоду округла
Диня Бланко F1 за 0,3 г

У наявності

Диня Бланко F1 за 0,3 г (ЕДН-23)

12грн.
Фасування міні-упаковка
Вид диня
Упаковка
Термін дозрівання ранній
Форма плоду овальна
Диня Насолода за 2 г

У наявності

Диня Насолода за 2 г (ЕДН-32)

12грн.
Фасування міні-упаковка
Вид диня
Термін дозрівання ранній
Форма плоду овальна
Диня Інея за 2 г

У наявності

Диня Інея за 2 г (ЕДН-25)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Вид диня
Термін дозрівання середній
Форма плоду овальна
Диня Медовий аромат за 1 г

У наявності

Диня Медовий аромат за 1 г (ЕДН-31)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Вид диня
Упаковка
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду округла
Диня Торпеда за 2 г

У наявності

Диня Торпеда за 2 г (ЕДН-35)

16грн.
Фасування міні-упаковка
Вид диня
Термін дозрівання пізній
Форма плоду овальна
Диня Фантазія за 20 нас.
NEW!

У наявності

Диня Фантазія за 20 нас. (ЕДН-39)

18грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид диня
Кавун Ред Стар за 5 нас.

У наявності

Кавун Ред Стар за 5 нас. (ЕКВ-51)

54грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Упаковка
Кавун Талісман F1 за 2 г

У наявності

Кавун Талісман F1 за 2 г (ЕКВ-52)

24грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Упаковка