Цибуля: королеві поля — ретельний догляд

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
22.04.2020

Цибуля Ексибішен

Цибулю справедливо називають королевою городу. Без неї ані супу не звариш, ані салату не приготуєш. Та й другі страви й соуси без цибулі не смакують. Тому майже на кожній присадибній ділянці господарі садять цей пекучий, але дуже корисний овоч. Хтось більше полюбляє перо, а дехто садить її на ріпку. Секретами агротехніки вирощування цибулі ділиться з нами городниця Іванна Білоус із села Прислуча на Хмельниччині.

– Скільки часу треба, аби з насіння виросла цибуля, готова до вживання?

– Ця сільгоспкультура – багаторічна. Вегетаційний термін цибулі від насіння й до ріпки – два сезони. Навесні одного року висіваємо його у відкритий ґрунт. Коли зійдуть сходи, постійно розпушуємо землю, поливаємо, виполюємо бур’яни. Врожай цибулі-сіянки – цибулинки, що виросли з насіння, вибираємо восени. Листя, що не встигло пожовтіти, обрізаємо. Цибулинки перебираємо, підсушуємо і зберігаємо протягом усієї зими у сухому прохолодному місці, стежачи за температурою. Там має бути не надто тепло і не надто холодно. У першому випадку посадковий матеріал «пострілкує», в другому – підмерзне.

Цибуля — овоч, що любить родючі ґрунти. Що вносите в землю перед висаджуванням її на грядки?

– Навесні під цибулю-сіянку, або, як у родині ще її називаємо, «тиканку», готуємо ґрунт. Найкраще його удобрювати гноєм, щоправда, він в жодному разі не має бути свіжим, бо в ньому можуть бути личинки цибулевої мухи. Захиститися від неї можна народним методом, який використовувала ще моя прабабуся. Для цього треба під час садіння рядки цибулі чергувати з морквою. Ці дві культури — найкращі сусіди. Прополюючи моркву, бадилля бажано кидати під рядки цибулі. Його запах не любить цибулева муха. Своєю чергою, аромат цибулі відлякує шкідників моркви.

– Коли висаджуєте цибулю-сіянку в ґрунт? Яким сортам віддаєте перевагу?

– Найкраще це робити у квітні, коли мине загроза заморозків. Висаджувати сіянку треба рідко, відстань від однієї цибулини до іншої має бути 10–15 сантиметрів, глибина висаджування — не більше п’яти сантиметрів. Протягом усього періоду вегетації постійно розпушуйте ґрунт, виполюйте бур’яни і за потреби поливайте грядку.

Найкраще на наших полях зарекомендували себе такі сорти: Халцедон, Любчик, Ексибішен F1. Наприклад, останній гібрид — салатний, ранній, формує головки вагою 300–500 грамів, а якщо добре поливати — й до кілограма. Ця цибуля на смак не пекуча, а солодка, як яблуко, товстостінна, соковита. Єдиний мінус цього гібрида — він довго не зберігається. Для цього є пізні сорти, наприклад, Халцедон.

– Зазвичай урожай цибулі збирають після того, як виляже і висохне перо. Чи можна якось пришвидшити цей процес?

– За тиждень до збирання урожаю пригинаємо бадилля цибулі й викладаємо головки одна до одної. Так воно швидше висихає. Вибираємо цибулю із землі тільки в сонячний день. У випадку, коли коренева шийка цибулини дуже груба, розрізаємо її начетверо і залишаємо лежати на сонечку. Остаточно досихають головки на горищі або в теплиці. Перед морозами обов’язково їх накриваємо або забираємо в сухе приміщення. Протягом зими постійно їх перебираємо. Коли деякі цибулини починають «стрілкувати», висаджуємо їх у горщики. А як тільки зійде сніг — у відкритий ґрунт. Тому свіжу екологічно чисту цибулю на перо маємо вже рано навесні. 

Людмила ПРИЙМАЧУК

Купити насіння цибулі можна тут

Читати ще:

Вирощуємо ранню картоплю

Як виростити здоровий перець

Спаржева квасоля: вирощуємо не плоди, а «обгортку»

LinkedIn
WhatsApp
Telegram