Квасоля — одна з основ здорового харчування. Як і коли сіяти насіння квасолі? Як доглядати, щоб отримати найкращий урожай? На ці запитання «СонцеСаду» відповіла завідувачка лабораторії селекції сої і зернобобових культур Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН Інна Темченко.
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
«У нас квасолю вирощують механізованим шляхом. Його застосовують і фермери. Також можемо використовувати під час висівання і ручну сівалку.
Для селекції ми використовуємо й ручний спосіб посіву, який поширений при вирощуванні квасолі на дачі, та придатний для дрібнотоварних виробників.
З відеоматеріалу на Ютуб-каналі та у Фейсбуці дізнаєтеся про способи сівби й різноманітні сівалки:
Сіємо ми квасолю широкорядним способом. Ширина міжряддя — 45 см. Що більша площа живлення рослин, то рясніший урожай квасолі відповідно до потенціалу певного сорту.
На погонному метрі висіваємо 20-25 насінин, якщо ширина міжряддя 40— 45 см. Водночас із формуванням габітусу куща відбувається закладання бобів на певній висоті від поверхні землі. Чим густіше розміщені рослини в рядку, тим вище буде висота закладки нижнього бобу на рослині і навпаки. Звісно, можна висівати з міжряддям і завширшки 30 см. Тоді закладаємо квасолинки не через 4-5 см, а через 5-7 см одну від одної в рядочку», — ділиться експертка.
Відео: Сорти квасолі
Завідувачка лабораторії Інна Темченко зазначає: «Терміни висівання квасолі найоптимальніші в нашій кліматичній зоні — це друга декада чи кінець травня. На приватних ділянках можна висівати квасолю і на початку травня, навіть до другої декади червня. 90 діб — середній період вегетації цієї культури.
Щоб мати не повністю достиглі квасолини протягом тривалішого періоду, можете продовжити терміни, висіваючи квасолю повторно через 10-15 діб.
Термін висівання квасолі залежить від певної кліматичної зони. Рекомендовані терміни посіву: для Полісся і Лісостепу приблизно такі самі. У Степу висівають трохи раніше. Строк посіву також залежить від тривалості періоду вегетації певного сорту квасолі, оболонка якої буває білою, темною або різнокольоровою».
⌂ Фото: Сорт квасолі Рось
Сіють квасолю на глибину 3-5 см в залежності від типу ґрунту та вмісту вологи в ньому перед посівом. Обов’язково треба посів загорнути. Квасоля краще переносить посухостійкі умови, ніж перезволоження. Особливого догляду культура не потребує. Лише розпушення ґрунту й виполювання бур’янів. Тоді квасоля добре розвиватиметься», — підсумовує фахівчиня.
Відео: Квасоля: відповіді на найпоширеніші питання
Розповідає Василь Солонинка
Інна Темченко розповіла й про підготовку ґрунту для висівання квасолі.
«Чудові попередники для квасолі — усі культури, окрім бобових. Це можуть бути зернові, трави, овочі (огірки, капуста, помідори). Бобові мають спільних шкідників й однакові хвороби. У такому разі рясного врожаю не дочекаєтеся», — зазначила експертка.
⌂ Фото: Квасоля cорту Галактика
«Після квасолі можна вирощувати овочеві культури, тому що бобові мають властивість накопичувати атмосферний азот. Рослинні рештки квасолі, які залишаються в ґрунті, в результаті біологічних процесів перетворюються на екологічне добриво», — додала фахівчиня.
⌂ Фото: Сорт квасолі Славія
Якими хворобами вражаються посіви квасолі, як із ними боротися та їм запобігти — знає Інна Темченко.
«За досить тривалого вирощування на одному місці стійкість квасолі до хвороб щороку знижується. Особливо якщо на приватних ділянках нема змоги міняти розташування культури на площі. При беззмінному посіві виникає насіннєва інфекція. Квасолинки уражуються грибковими та вірусними хворобами. У період вегетації рослина теж може хворіти. Тому дотримуйтеся сівозміни — змінюйте місце розташування культури», — рекомендує пані Інна.
Квасолю можуть уражувати грибкові, бактеріальні й вірусні хвороби: антракноз, фузаріоз, бактеріоз, кореневі гнилі, септоріоз (біла плямистість), пероноспороз (хибна борошниста роса), бактеріальне в’янення, вірус мозаїки квасолі.
«Раджу дачникам і фермерам обов’язково боротися зі шкідниками. Обробляйте інсектицидом у фазі бутонізації та на початку цвітіння. Це найоптимальніший термін проведення обробки квасолі проти шкідників. Адже боротися біологічним шляхом зі брухусом (бобовою зернівкою) неможливо», — переконує Інна Темченко.
Щоб попередити хвороби, важливо збирати насіння зі здорових рослин, а до посіву ретельно готувати насіннєвий матеріал — проводити очистку і сортування. Дотримуватися сівозміни, повертаючи квасолю на попереднє місце не раніше, ніж через 4-5 років; вчасно видаляти з ділянки хворі рослини. Прибирати і спалювати уражені рослинні залишки, а не залишати їх при збиранні і тим самим сприяти розповсюдженню хвороб.
Фахівчиня зауважує: «Щоб підвищити стійкість квасолі, наприклад, до антракнозу, можна вносити фосфорно-калійні добрива (по 1 кг суперфосфату і хлористого калію на 1 сотку). Для боротьби з вірусними хворобами необхідно ще й розміщувати ділянки квасолі подалі від посівів багаторічних бобових трав, висівати квасолю в оптимально ранні строки, щоб фази цвітіння і утворення насіння не співпали з масовим льотом попелиць, які переносять віруси. При появі попелиць рослини необхідно обробити інсектицидними препаратами».
При масових посівах квасолі на великих площах для боротьби з хворобами використовують рекомендовані від конкретних хвороб хімічні засоби захисту рослин.
Відео: Хвороби квасолі: як боротися
«Коли зібрали насіння — зерно квасолі, для тривалого зберігання обробіть його препаратами, щоб не завдавали шкоди ні амбарні шкідники, ні ті, які встигли уразити квасолю під час її вегетації. Проводять фумігацію зерна таким препаратом, як Фостоксин чи Магтоксин. Важливо враховувати норми дозування для фумігації, залежно від кількості отриманого насіння. Цей захід не може суттєво знизити схожості насіння, а дає більше користі», — запевнила пані Інна.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Світлана Гончаренко
Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 4/2022
Рекомендовані товари!
У наявності
Квасоля спаржева Метро Браун за 10 г (ЕКС-41)
28грн.
У наявності
Квасоля спаржева Королева Некар за 10 г (ЕКС-38)
24грн.
У наявності
Квасоля спаржева Вігна Людмила за 10 г (ЕКС-34Б)
32грн.
У наявності
Квасоля Зодіак за 5 г (ЕКС-35)
8грн.
У наявності
Квасоля спаржева Колібрі за 10 г (ЕКС-37)
28грн.
У наявності
Квасоля спаржева Скуба (ЕКС-42)
28грн.