Амарант. І харчі, і окраса садиби

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
24.01.2024

«СонцеСад» ділиться порадами від експерта

Близько п’ятнадцяти років Ніна Сінько із селища Іванополя на Житомирщині вирощує біля свого будинку красивий екзот — амарант. Велетенські чудернацькі рослини буяють на її обійсті від кінця весни до пізньої осені.

— Я спершу й гадки не мала про унікальні властивості цієї рідкісної культури, — щиро каже Ніна Іванів­на. — Подароване подругою насін­ня посадила на городі заради ціка­вості поруч із картоплею. А через кілька місяців тут виріс справжній тропічний ліс. Деякі кущі сягнули заввишки трьох-чотирьох метрів!

— А що ж це за рослина така — амарант? Чим вона цікава?

— Амарант має й іншу назву — щириця. Батьківщиною його є Пів­денна Америка. Цю культуру ви­рощували ще давні ацтеки та інки. Вони назвали амарант «даром бо­гів». Унікальна рослина була дуже поширена в цих народів. Потім про неї забули на 400 років. І лише на­прикінці XX століття амарант знову потрапив до Європи.

Нині відомо понад 100 видів амарантів. Я вирощую два — хвос­татий та багряний. Щириця є одно­річною рослиною. Але мені не до­водиться щороку садити їх знову й знову — цю роботу квіти роблять за мене самі. Наприкінці літа насіння падає у землю, а наступної весни квітуча плантація з’являється на тому самому місці. Пізно восени скошую стебла на городі, загортаю їх у ґрунт, де вони перегнивають узимку. І таким чином як сидерати підживлюють грунт для весняного висаджування іншої городини.

— Отож, доглядати за цим екзо­том нескладно?

— Зовсім ні! Він є дуже неви­багливим, добре витримує перепад температури, без поливання може обходитися дуже довго. Найкраще для нього підходять освітлені сон­цем ділянки городу. А грунт для висаджування краще вибирати жи­вильний, пухкий та легкий. Після садіння слід лишень час від часу прополювати грядки та мульчувати їх скошеною травою, аби рослина не засохла. Якщо є потреба, можна підживити амарант настоєм золи і коров’яку. У період активного росту (травень-червень) бажано обску­бувати верхню частину куща, щоб посилити зав’язь плодів. За умов такого нескладного догляду ама­рант ростиме дуже швидко — по сім-вісім сантиметрів на добу!

— А шкідники цій рослині не докучають?

— Аж ніяк! Амарант зовсім не боїться комах-шкідників і майже не хворіє. Саме через це я посадила його поряд із картопляною ділян­кою городу. І після цього карто­пля стала набагато краще родити. Чому? Бо коріння амаранту живить її киснем, допомагаючи рости. А специфічний аромат відлякує всіх комах-шкідників.

— Як використовувати врожай амаранту в господарстві?

— Ще в період цвітіння ці рос­лини є мовби оздобою мого горо­ду. Надзвичайно красиві стебла з оксамитовими квітками прикраша­ють обійстя, милуючи погляд. Але є від щириці не лише естетична, а й практична вигода.

По-перше, це дуже корисна їжа. Амарант містить у складі фосфор та кальцій — поживні мікроелемен­ти. Листя рослини я зриваю восе­ни та використовую під час заква­шування огірків. Ще готую чудові салати з амаранту. З висушених листків заварюю смачний чай.

До речі, вживання амаранту за­побігає багатьом хворобам. Про це знали ще давні інки й ацтеки. Ама­рант зупиняє поширення ракових клітин, підвищує імунітет, знижує рівень холестерину в крові, лікує псоріаз, виразку шлунка, опіки, стенокардію та жіночі хвороби.

Отже, амарант на моєму горо­ді виконує одразу кілька функцій: око милує, хвороби лікує, у стравах смакує та картоплю вартує!

Спеціально для СонцеСад матеріал підготував Олександр ЛАРІН

Купити насіння амаранту

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Люцерна як сидерат і кормова культура
Люцерна як сидерат і кормова культура. Розповідає Василь Бугайов. Поради від СонцеСаду, коли краще сіяти люцерну
Духмяні клумби біля вікна: посів насіння пряних трав під зиму
Для того, щоб мати естетично привабливий куточок з пряними травами можна попрацювати і посіяти насіння на розсаду, а можна зупинитися на варіанті посіву насіння пряних трав в ґрунт під зиму. Так насіння пряних трав взимку загартується і буде сильнішим і розкішнішим
Ревінь як бізнес. З однієї сотки можна зібрати до 6 центнерів ревеню
Про особливості вирощування ревеню, його застосування, ціну та ринки збуту розповіла в ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» Вікторія Трасковська, з Волині — представниця господарства «Трасковський ТМ», яке єдине в державі вирощує на продаж розсаду румбамбару
Жовті, рожеві, червоні та чорні: секрети врожайності томатів (журнал СонцеСад №4/2021)
Десять років тому рожевий і жовтий томати вирощували рідко, на ринку продавали тільки червоний, нині в тренді розмаїття. Як вибудувати ідеальну схему їх вирощування, поради агронома ТОВ «Дедденс Агро» Дмитра Брицова
12 питань про унікальну лімську квасолю
Лімська квасоля — новинка на наших теренах, про неї мало що відомо. Редакція «СонцеСаду» відібрала 12 найпоширеніших питань про цей сорт квасолі, і звернулася до спеціаліста з проханням відповісти на них
Квасоля — дієтичний овоч
Ця овочева культура надзвичайно корисна. Про дієтичні властивості, а також про особливості вирощування квасолі розповідає фахівець
Як вирощувати амарант. Власний досвід українських землеробів (журнал СонцеСад №4/2020)
Високі лікувальні та харчові властивості амаранту
Амарант: смачно та корисно
Цю рослину ще називають щирицею, півнячим гребенем, лисячим хвостом. Часто вирощують як декоративну і не знають про чимало її корисних властивостей.
Вирощування амаранту
Із сотки городу можна зібрати 15–18 кілограмів насіння амаранту

Рекомендовані товари!

Лаванда лікарська за 0,1 г

У наявності

Лаванда лікарська за 0,1 г (ЕЛП-7)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура лаванда
Амарант Харківський 1

У наявності

Амарант Харківський 1 (ЕНК-566)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання середньостиглий
Фасування міні-упаковка
Культура амарант
Упаковка за 20 г, за 5 г
Амарант Лєра

У наявності

Амарант Лєра (ЕНК-567)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання середньопізній
Фасування міні-упаковка
Культура амарант
Упаковка за 20 г, за 5 г
Лофант анісовий за 0,1 г

У наявності

Лофант анісовий за 0,1 г (ЕЛП-55)

8.5грн.

10грн.

Фасування міні-упаковка
Культура лофант
Термін дозрівання середній
М’ята перцева за 0,1 г

У наявності

М’ята перцева за 0,1 г (ЕЛП-2)

10.2грн.

12грн.

Фасування міні-упаковка
Культура багаторічна, м'ята
Термін дозрівання середній
Шалфей (шавлія) за 0,3 г

У наявності

Шалфей (шавлія) за 0,3 г (ЕЛП-31)

6.8грн.

8грн.

Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура шавлія
Амарант Ультра

У наявності

Амарант Ультра (ЕНК-607)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання ранньостиглий
Фасування міні-упаковка
Культура амарант
Упаковка за 0,5 г, за 20 г, за 5 г
Цикорій Цезар за 0,25 г

У наявності

Цикорій Цезар за 0,25 г (ЕЦК-4)

13.6грн.

16грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура цикорій, багаторічна
Лимонна трава Лемонграс за 0,1 г

У наявності

Лимонна трава Лемонграс за 0,1 г (ЕЛП-86)

24.65грн.

29грн.

Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура лимонна трава
Упаковка
Мізуна зелена за 0,5 г

У наявності

Мізуна зелена за 0,5 г (ЕЛП-89)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура мізуна