Близько п’ятнадцяти років Ніна Сінько із селища Іванополя на Житомирщині вирощує біля свого будинку красивий екзот — амарант. Велетенські чудернацькі рослини буяють на її обійсті від кінця весни до пізньої осені.
— Я спершу й гадки не мала про унікальні властивості цієї рідкісної культури, — щиро каже Ніна Іванівна. — Подароване подругою насіння посадила на городі заради цікавості поруч із картоплею. А через кілька місяців тут виріс справжній тропічний ліс. Деякі кущі сягнули заввишки трьох-чотирьох метрів!
— А що ж це за рослина така — амарант? Чим вона цікава?
— Амарант має й іншу назву — щириця. Батьківщиною його є Південна Америка. Цю культуру вирощували ще давні ацтеки та інки. Вони назвали амарант «даром богів». Унікальна рослина була дуже поширена в цих народів. Потім про неї забули на 400 років. І лише наприкінці XX століття амарант знову потрапив до Європи.
Нині відомо понад 100 видів амарантів. Я вирощую два — хвостатий та багряний. Щириця є однорічною рослиною. Але мені не доводиться щороку садити їх знову й знову — цю роботу квіти роблять за мене самі. Наприкінці літа насіння падає у землю, а наступної весни квітуча плантація з’являється на тому самому місці. Пізно восени скошую стебла на городі, загортаю їх у ґрунт, де вони перегнивають узимку. І таким чином як сидерати підживлюють грунт для весняного висаджування іншої городини.
— Отож, доглядати за цим екзотом нескладно?
— Зовсім ні! Він є дуже невибагливим, добре витримує перепад температури, без поливання може обходитися дуже довго. Найкраще для нього підходять освітлені сонцем ділянки городу. А грунт для висаджування краще вибирати живильний, пухкий та легкий. Після садіння слід лишень час від часу прополювати грядки та мульчувати їх скошеною травою, аби рослина не засохла. Якщо є потреба, можна підживити амарант настоєм золи і коров’яку. У період активного росту (травень-червень) бажано обскубувати верхню частину куща, щоб посилити зав’язь плодів. За умов такого нескладного догляду амарант ростиме дуже швидко — по сім-вісім сантиметрів на добу!
— А шкідники цій рослині не докучають?
— Аж ніяк! Амарант зовсім не боїться комах-шкідників і майже не хворіє. Саме через це я посадила його поряд із картопляною ділянкою городу. І після цього картопля стала набагато краще родити. Чому? Бо коріння амаранту живить її киснем, допомагаючи рости. А специфічний аромат відлякує всіх комах-шкідників.
— Як використовувати врожай амаранту в господарстві?
— Ще в період цвітіння ці рослини є мовби оздобою мого городу. Надзвичайно красиві стебла з оксамитовими квітками прикрашають обійстя, милуючи погляд. Але є від щириці не лише естетична, а й практична вигода.
По-перше, це дуже корисна їжа. Амарант містить у складі фосфор та кальцій — поживні мікроелементи. Листя рослини я зриваю восени та використовую під час заквашування огірків. Ще готую чудові салати з амаранту. З висушених листків заварюю смачний чай.
До речі, вживання амаранту запобігає багатьом хворобам. Про це знали ще давні інки й ацтеки. Амарант зупиняє поширення ракових клітин, підвищує імунітет, знижує рівень холестерину в крові, лікує псоріаз, виразку шлунка, опіки, стенокардію та жіночі хвороби.
Отже, амарант на моєму городі виконує одразу кілька функцій: око милує, хвороби лікує, у стравах смакує та картоплю вартує!
Спеціально для СонцеСад матеріал підготував Олександр ЛАРІН
Рекомендовані товари!
У наявності
Лаванда лікарська за 0,1 г (ЕЛП-7)
12грн.
У наявності
Амарант Харківський 1 (ЕНК-566)
12грн.
У наявності
Амарант Лєра (ЕНК-567)
12грн.
У наявності
Лофант анісовий за 0,1 г (ЕЛП-55)
10грн.
У наявності
М’ята перцева за 0,1 г (ЕЛП-2)
12грн.
У наявності
Шалфей (шавлія) за 0,3 г (ЕЛП-31)
8грн.
У наявності
Амарант Ультра (ЕНК-607)
12грн.
У наявності
Цикорій Цезар за 0,25 г (ЕЦК-4)
16грн.
У наявності
Лимонна трава Лемонграс за 0,1 г (ЕЛП-86)
29грн.
У наявності
Мізуна зелена за 0,5 г (ЕЛП-89)
12грн.