Тюльпани — ніжні весняні квіти

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
14.10.2021

Тюльпан — багаторічна ци­булинна рослина з сімейства лілійних. «Батьківщиною» тюльпана вважається Гол­ландія, основний ареал зро­стання знаходиться в посу­шливих районах Середньої Азії. Назва роду в перекладі з перської означає «тюрбан».

Біологічні особливості тюльпанів

Тюльпани — одні з найпопулярніших і широко поширених цибу­линних культур, їх використо­вують для прикраси клумб, квіт­ників, бордюрів і газонів, висад­жують у контейнери, вазони. Це одна з кращих рослин на вигонку.

Стебло рослини прямостояче, циліндричне, з 2–4 сидячими ли­стками. Листя подовжено-ланцетне, забарвлення варіює від салат­но-зеленого до темно-зеленого, з легким сизуватим відтінком, краї гладкі, є невеликий восковий на­літ.

Квіти різноманітної форми — келихоподібні, овальні, чашоподі­бні з різним забарвленням — білі, жовті, рожеві, червоні, бузкові та їх комбінації. Підземний орган веге­тативного розмноження — цибули­на, що складається з 2–5 концентричних замкнутих накопичуваль­них лусок і шкірястої криючої лу­ски.

Цибулини залежно від виду і сорту можуть бути різного розміру і форми — розрізняють плоскі, ок­руглі, подовжені, конусоподібні цибулини. Все існуюче розмаїття садових форм тюльпанів, відпові­дно до міжнародної класифікації, розділене на 15 класів, які об'єднані в 4 групи.

Відео: Тюльпан бахромчастий Labrador

 

Класифікація тюльпана

Група I. Ранньоквітучі тюльпани

Клас 1. Прості ранні — рослини висотою 25–40 см. Квітки в основ­ному жовті або червоні, чашопо­дібної або овальної форми. Дуже ранні терміни цвітіння. Клас 2. По­вні ранні — висота рослин до 30 см. Квітки махрові білого, помаранче­вого, жовтого забарвлення.

⌂ Фото: Тюльпани прості ранні 

Група II. Середньоквітучі тю­льпани

Клас 3. Тріумф-тюльпани — заввишки до 50–60 см. Квіти, келихоподібні, різноманітного ко­мбінованого забарвлення.

Клас 4. Дарвінові гібриди — до 80 см зав­вишки, квітки великі, келихоподі­бної форми. Основне забарвлення квіток — червоне, жовте, кремове.

⌂ Фото: Тріумф-тюльпани

Група III. Пізньоквітучі тюль­пани

Клас 5. Прості пізні — висо­та рослин 60–70 см. Квіти різнома­нітної форми, забарвлення від бі­лого до пурпурового. Клас 6. Ліліє–цвітні — висота рослин 50–60 см. Квітки у вигляді видовженого кели­ха з вузькими, загостреними на кінцях частинами оцвітини. Забар­влення квіток червоне, бузкове, по­маранчеве. Клас 7. Бахромчаті — висота рослин до 40–60 см. Квітки келиховидні або овальні, з ефект­ною бахромою по краю оцвітини. Клас 8. Зеленоквіткові — незви­чайна форма квітки. Середина оцвітини — зелена різної інтенсив­ності. Забарвлення квітки не різно­манітне. Клас 9. Рембрандт тюль­пани —пістряволисті квітки. Клас 10. Папугові — висота рослин до 40-60 см. Квітки різноманітного забарвлення, дуже великі, чашо- видні, з сильно порізаними, хви­лястими або гофрованими краями пелюсток. Клас 11. Повні пізні — висота рослин близько 40–50 см. Квіти піоновидної форми.

⌂ Фото: Рембрандт тюль­пани

Відео: Тюльпан тріумф Washington

Група IV. Види тюльпанів і їх гібриди

Клас 12. Тюльпан Кауфмана, його різновиди та гібри­ди — рослини висотою до 25 см. Квітки великі, чашовидні або зір­часті, забарвлення червоне, роже­ве. Відрізняються ранніми термі­нами цвітіння. Клас 13. Тюльпан Фостера, його різновиди та гібриди — рослини з яскраво-зе­леним листям. Забарвлення кві­ток червоне, зрідка жовте. Клас 14. Тюльпан Грейга, його різно­види та гібриди — рослини від­різняються раннім цвітінням, кра­плистим листям, яскравими квіт­ками з широкою основою. Клас 15. Види, їх різновиди та гібриди — клас об’єднує види, різновиди і сорти, що не увійшли в попередні класи.

⌂ Фото: Тюльпан Грейга

 

Як посадити та доглядати за тюльпанами

Для посадки тюльпанів вибира­ють ділянку, де раніше не росли інші тюльпани щонайменше три роки. Місце для вирощування тю­льпанів має бути добре освітлене і захищено від сильних холодних вітрів. При нестачі сонця стебла тюльпанів витягуються і викрив­ляються, а цибулини стають дріб­ними; ґрунт кращий водо- і повіт­ропроникний, родючий, з нейтра­льною реакцією. Неприпустимий застій води на ділянці.

Бажано що­року викопувати тюльпани, тому що при тривалому вирощуванні на одному місці цибулини дрібніють, йдуть глибоко в грунт, починають хворіти. Викопують цибулини піс­ля того, як листя пожовтіє (зазви­чай в кінці червня), не чекаючи повного його засихання, інакше гніздо розсиплеться і частина ци­булин залишиться в землі. Цибулини вибирають із землі і просу­шують на відкритому повітрі в тіні протягом 3–5 днів, потім очищають від старих лусок і коренів і закла­дають на зберігання в затемнене провітрюване приміщення. Темпе­ратура зберігання в перший мі­сяць повинна бути близько 22°С, потім температуру поступово зни­жують до 15–17°С.

Висаджують цибулини в кінці вересня — на поча­тку жовтня. Глибина посадки 10–20 см залежно від розміру цибу­лин, відстань між цибулинами 5-10 см, дрібні цибулини сіють на глибину 5–7 см (глибину посадки можна визначити як 3 висоти цибулини, а відстань між ними — як 2 діаметра цибулин). При дуже глибокій посадці цибулини дріб­ніють. Ранньоквітучі тюльпани ви­саджують на один–два тижні рані­ше, ніж пізньоквітучі. Коли грунт промерзне на глибину 1–2 см, по­садки мульчують торфом або ком­постом.

Навесні після танення сні­гу укриття знімають, землю рихлять. Для гарного цвітіння і роз­множення необхідно проводити підгодівлю тюльпанів добривами: першу — відразу після сходів (азот­ні — 30 г, калійні — 20 г, фосфорні — 30 г на 1 кв.м), другу — перед цвіті­нням (азотні — 20 г, калійні — 20 г, фо­сфорні — 30 г), третю — після цвіті­ння (фосфорні — 30 г, калійні — 20 г).

Якщо весна посушлива, то посад­ки тюльпанів необхідно поливати, щоб земля не пересихала. При зрізці тюльпана необхідно зали­шати на рослині 2–3 нижніх листка для подальшого нормального хар­чування та розвитку цибулини.

Тюльпани дуже схильні до вірусної інфекції — пістрявопелюстковості. Захворювання проявляється найпомітніше на квітках: однотон­но пелюстки інфікованих тюльпа­нів покриваються не характерни­ми для сорту штрихами, смугами і плямами. На листі також з’явля­ються штрихи і слабо виражені смуги світло-зеленого кольору. Хворі рослини необхідно якомога раніше викопати разом з навко­лишньою землею і видалити з ділянки.

Посадка цибулин тюльпанів восени 2022 року 

⌂ Фото: Посадка цибулин тюльпанів восени 2024 року 

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Ольга Тимченко, старший науковий співробітник НБС ім. М.М. Гришка НАН України

Купити цибулини найкращих сортів тюльпанів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Квітковий сад на підвіконні: як виростити садові квіти вдома (журнал «СонцеСад» 3/2023)
Які садові квіти краще вирощувати вдома взимку на підвіконні та коли саме варто садити цибулинки чи кореневища квітів, щоб подарувати їх рідним чи близьким на весняне свято
Нарциси: вирощування
Досвід вирощування нарцисів від Ольги Тимченко та Наталії Тарасюк
Тюльпани серед зими
На вулиці засніжило, а на підвіконні цвітуть тюльпани! Ну хіба це не диво? Технологія вигонки цибулинних несклад­на й доступна майже кожному любителеві
Пахучі тюльпани на всякий смак та колір
Якими особливостями розвитку вирізняються тюльпани, порівняно з іншими квітами
Як виростити тюльпани
Як правильно вирощувати тюльпани, щоб вони зачаровували своєю красою
Різновиди тюльпанів
Відомо понад 150 видів тюльпанів. Пропонуємо класифікацію тюльпанів
Цибулини тюльпанів. Унікальні сорти з Голландії
Поради від голландського селекціонера Ніко де Віта щодо вирощування тюльпанів

Рекомендовані товари!

Саджанець Гортензія волотиста Bobo

У наявності

Саджанець Гортензія волотиста Bobo (ОКН-2184)

238грн.

280грн.

Тип крони кулеподібний
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Саджанець Аквілегія махрова Black Barlow
Хіт продажу

У наявності

Саджанець Аквілегія махрова Black Barlow (ОКН-3243(2-4л))

126.65грн.

149грн.

Тип крони розлогий
Упаковка контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тюльпан багатоквітковий Outbreak

У наявності

Тюльпан багатоквітковий Outbreak (АТП-193)

32грн.
Висота 40-45 см
Форма квітки келихоподібна
Колір квітки Жовтий. Червоний
Вид Багатоквітковий
Упаковка за 1 шт., за 10 шт., за 5 шт.
Ірис бородатий Давнінг

У наявності

Ірис бородатий Давнінг (ОКН-3535(0,5-1,5л))

84.15грн.

99грн.

Вид Німецький
Діаметр квітки 10-12 см
Тип крони воронкоподібний
Упаковка контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри високорослі
Форма багаторічники
Висота 70-100 см
Форма квітки Махрова
Колір квітки Жовтий