Вирощування амаранту

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
01.04.2020

Амарант — культура, яка варта особливої уваги. Тому він має рости на кожному городі. Так вважає добрий господар із села Ямниця на Івано-Франківщині Антон Іваночко. Про цінність амаранту, його агротехніку вирощування та застосування у домашніх умовах — у нашій розмові.

Чоловік вирощує амарант вже понад десять років. А на заняттях клубу «Сільський господар», який Антон Васильович створив при бібліотеці Ямниці, він популяризує цю культуру. Чоловік має два дипломи — агронома та вчителя біології, тому ані фахових знань, ані досвіду в сільському господарстві йому не бракує. Розмінявши дев’ятий десяток, попри поважний вік, на громадських засадах веде програму «Господар» на місцевому телебаченні. І серед інших тем також розповідає глядачам про свій досвід вирощування улюбленої культури прадавніх індіанців.

⌂ Фото: Антон Іваночко

— Антоне Васильовичу, чому ви свого часу зацікавилися амарантом?

— Тоді це була нова культура в Україні, тому і я звернув на неї увагу. Перед тим багато читав про амарант. Потім побачив у газеті оголошення про те, що продають насіння. Я придбав для проби десять насінин сорту Каскад і посіяв на городі. Це високорослий, так званий «хвостатий» сорт, волоть його сягає двох із половиною метрів, аж до землі. Усе насіння успішно зійшло. Рослини амаранту на городі виділялися серед інших культур своєю висотою, ніжно-фіолетовим кольором волоті, салатовим листям. Я хотів назбирати насіння, аби розмножити на наступний рік. Тому найбільше переймався, аби його не з’їли горобці. І таки вберіг від птахів.

Наступного року я посіяв вже більшу грядку, а коли зібрав урожай, то насінням вже зміг поділитися із членами клубу «Сільський господар», який очолюю. А щоб мати змогу розповідати односельцям про амарант, я опрацював чимало інформації про цю культуру, яку знайшов у газетах, журналах, інтернеті. Словом, коли почав популяризувати амарант серед односельців, мав і досвід його вирощування на практиці, і теоретичні знання.

— Чим цінний амарант?

— Про нього можна розповідати годинами. Це унікальна рослина, історія якої сягає тисячі років. У ній використовується все: і листя, і стебло, і корінь, і насіння, і квіти. З амаранту виготовляють різні продукти: борошно, крупу, олію, вирощують вітамінну зелень. Насіння цієї культури багате на білок, до того ж, містить його більше, ніж інші популярні злакові культури. Для прикладу, у кукурудзі його 10-12%, пшениці — 9-14%, амаранті — 15%. Він є джерелом мінералів, зокрема кальцію, заліза та магнію, містить вітаміни А, С, В1, В2.

Високоякісна олія з амаранту підвищує імунітет. У ній міститься рекордна кількість — до 10 відсотків — такої речовини, як сквален, що запобігає онкохворобам, насичує клітини організму киснем, прискорює обмін речовин.

Загалом ця культура має як харчову, так і лікувальну цінність, її використовують як корм для тварин та птиці. Декоративними сортами амаранту можна оздоблювати клумби.

⌂ Фото: Амарант Лєра

— Коли його висівати і як доглядати?

— Ця культура родом із Південної Америки, тому теплолюбна. Її треба пристосувати до наших умов так, щоб вона достигла і не змерзла навесні. Висівати слід тоді, коли ґрунт прогріється до 10-12 градусів, тобто приблизно наприкінці квітня. Насіння амаранту дрібніше за мак — в одній клітинці шкільного зошита вміщається 20-25 насінин. На сотку його треба 80-100 грамів. Ґрунт має бути розпушений, легкий, родючий. Міжряддя роблю 50-60 сантиметрів. Висіваю на глибину півтора-два сантиметри, з таким розрахунком, щоб не загущувати посіви, і легенько притрушую землею.

Через 10-12 днів з’являються сходи. Першу половину місяця амарант росте повільно. Головне — зберегти його в цей період, аби не заглушили бур’яни. Після появи сходів треба їх прорідити, бо в загущених посівах волоті, що формуватимуться, не дадуть належної віддачі. На погонному метрі бажано залишити шість-вісім рослин. Через два-три тижні амарант починає рости швидкими темпами, за добу додаючи п’ять-шість сантиметрів. Листя розростається, і під його густим покровом бур’яни не ростуть. Вегетаційний період амаранту триває приблизно 120 днів.

Збирають урожай тоді, коли пожовкне і почне опадати листя. Аби перевірити, чи достигло насіння, треба вдарити рукою по волоті. Якщо це так, воно почне висипатися.

— Як його збираєте?

— Виходжу на грядку, прив’язую мішок до шиї, в одну руку беру волоті, в іншу — серп або секатор. Зрізую верхню частину рослини. Коли мішок наповнюється, ставлю його на кілька днів у темне місце. Потім на твердій поверхні роблю тік і обмолочую волоті ціпом або палицею. Для збору залишків зерна потім пересіваю полову через решето і провіюю на вітрі. Тоді все насіння просушую. Зазвичай із сотки виходить 15—18 кілограмів насіння.

⌂ Фото: Амарант Харківський

— Що з насіння можна зробити у домашніх умовах?

— Перемелюю на кавомолці й отримую борошно. Роблю з нього кашу, змішуючи в горнятку з вівсяними та гречаними пластівцями. Заливаю суміш окропом, залишаю на 15 хвилин, потім додаю варення. Це дуже смачно і корисно.

Можна смажити зерно на сковорідці, як кукурудзу, на попкорн. Одного року в нашій родині ми спробували замінити мак у різдвяній куті на насіння амаранту. Так само перетерли його в макітрі та додали до святкової страви. Було дуже смачно.

З лікувальною метою я роблю амарантову олію. Порцію зерна змішую із двома порціями льняної або оливкової олії холодного тиснення. Ставлю посудину в тепле темне місце і щодня збовтую, аби цілющі речовини перейшли з амаранту в рідину. Прочитав в одному журналі, що чоловік так вилікував радикуліт. Вирішив і собі спробувати. Довго боліла нога після травми, і лікарі не могли дати ради. Почав натирати хворе місце — і невдовзі забув про свою проблему.

З листя амаранту влітку можна приготувати смачні салати. Якщо його висушити — взимку можна заварювати з нього чай. Щоправда, пити його треба в першій половині дня, бо напій має тонізувальну дію.

— Для чого ще в господарстві можна використати амарант?

— Насінням навесні можна підгодовувати молодняк домашньої птиці. Вітамінну зелену масу з листя і стебел дають дорослим птахам і худобі. Якщо додавати її до раціону, вони швидко ростуть. Сухі стебла і листя взимку можна використовувати як паливо — вони добре горять і швидко напалюють грубку. Тобто навіть з однієї сотки, засадженої амарантом, користь буде неабияка. Тому всім раджу спробувати його виростити.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Вікторія Вишнева

Купити насіння амаранту

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Амарант. І харчі, і окраса садиби
«Амарант на моєму горо­ді виконує одразу кілька функцій: око милує, хвороби лікує, у стравах смакує та картоплю вартує!» — стверджує Ніна Сінько
Амарант: посів насіння, збір та зберігання (журнал «СонцеСад» 4/2023)
Як правильно сіяти та збирати насіння амаранту, розповідає співзасновник екогосподарства Юрій Осадчий
Чому вирощують амарант (журнал СонцеСад №4/2021)
Чому ця рослина стає такою популярною, у чому полягає її споживча цінність і які лікувальні властивості? Як виростити її на городі. Про це — у розмові з Олександром Дудою
Чуфа. Ці горішки земляні — і врожайні, і смачні
Чуфа, або земляний мигдаль найбільше популярна в Єгипті, Судані, Марокко, Італії, Іс­панії. «На чуфі можна добре зароби­ти», — стверджує Роман Шумік, який мешкає в селі Почапах, що на Волині
Арахіс, земляний горіх
Походження, вирощування та корисні властивості арахісу
Як вирощувати амарант. Власний досвід українських землеробів (журнал СонцеСад №4/2020)
Високі лікувальні та харчові властивості амаранту
Амарант: смачно та корисно
Цю рослину ще називають щирицею, півнячим гребенем, лисячим хвостом. Часто вирощують як декоративну і не знають про чимало її корисних властивостей.
Вирощування амаранту
Із сотки городу можна зібрати 15–18 кілограмів насіння амаранту

Рекомендовані товари!

Крес-салат цільнолистий

У наявності

Крес-салат цільнолистий (ЕСЛ-51)

8грн.
Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура крес-салат
Упаковка
Огіркова трава за 0,3 г

У наявності

Огіркова трава за 0,3 г (ЕЛП-22)

12грн.
Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура огіркова трава
Селера Яблунева за 0,2 г

У наявності

Селера Яблунева за 0,2 г (ЕСР-1)

9грн.
Термін дозрівання середньостиглий
Фасування міні-упаковка
Культура селера
Упаковка
Естрагон (Тархун) за 0,1 г

У наявності

Естрагон (Тархун) за 0,1 г (ЕЛП-11)

14грн.
Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура естрагон, багаторічна
Упаковка
Вівсяний корінь за 0,1 г

У наявності

Вівсяний корінь за 0,1 г (ЕЛП-40)

48грн.
Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Упаковка 0,1 г
Амарант Харківський 1

У наявності

Амарант Харківський 1 (ЕНК-566)

12грн.
Термін дозрівання середньостиглий
Фасування міні-упаковка
Культура амарант
Упаковка за 20 г, за 5 г
Амарант Лєра

У наявності

Амарант Лєра (ЕНК-567)

12грн.
Термін дозрівання середньопізній
Фасування міні-упаковка
Культура амарант
Упаковка за 20 г, за 5 г
Мікрозелень «Редька Дайкон» за 10 г

У наявності

Мікрозелень «Редька Дайкон» за 10 г (ЕМК-5)

26грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду овально-приплюснута
Фасування міні-упаковка
Вид Редька
Упаковка
Комплект з 3-х різних сортів амаранта

У наявності

Комплект з 3-х різних сортів амаранта (ЕНК-752)

24грн.
Амарант Ультра

У наявності

Амарант Ультра (ЕНК-607)

12грн.
Термін дозрівання ранньостиглий
Фасування міні-упаковка
Культура амарант
Упаковка за 0,5 г, за 20 г