Лікуймося хвойними

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
25.05.2021

Хвойні дерева — не лише перлина дизайну парків і садів, а й жива аптека. Це довели досвід народної медицини і сучасні наукові дослідження. Тож, якщо висадили на присадибній ділянці тую, ялину, ялівець, модрину, кипарисовик тощо, полікуйте душу красою цих рослин, а тіло — їхніми цілющими дарами.

Туя Холмструп

Туя — дерево життя

Препарати з туї використовують при хворобах печінки та нирок, поліартриті, остеохондрозі, циститі, уретриті, хронічному простатиті, аденомі простати; як глистогінний та протипухлинний засіб; для розсмоктування рубців. За даними фітотерапевтів Зубицьких, сік із хвої туї допомагає при печії.

Препарати з туї вживають всередину при псоріазі, алергічних захворюваннях шкіри, вірусних шкірних хворобах, вуграх. Для цього приготуйте чай (настій) із гілок туї західної: чайна ложка подрібненої сировини (сухої або сирої) на склянку окропу, що є добовою дозою, яку треба вжити за 3-4 рази.

Читайте ще:

Застосовують цей настій і зовнішньо при всіх вищезгаданих станах, а також при корості. Настоєм зі свіжих листків туї виводять бородавки, лікують запалення волосяних мішечків шкіри (використовують зовнішньо). Настій для зовнішнього застосування: 2 столові ложки подрібнених гілок на 0,5 л окропу. Можна приготувати горілчану настоянку: дві частини сировини на 10 частин горілки — для промивання (заздалегідь дві столові ложки настоянки розбавити у склянці води).

Ялівець китайський Стрікта

Ялівець-санітар 

Ялівець не лише має чудові декоративні властивості, а є ще й відмінним санітаром. За добу 1 га ялівцю виділяє майже 30 кг фітонцидів, котрих достатньо для очищення усього міста від хвороботворних мікроорганізмів у повітрі. Деревина ялівцю має особливий аромат, її не вражають ні шкідники, ні гниль. Тому в ялівцевій тарі довго зберігаються продукти харчування.

Лікувальні властивості мають стиглі та висушені плоди (шишкоягоди) дикорослого куща ялівцю звичайного.

Препарати з рослини:

Плоди ялівцю — ефективний сечогінний засіб при набряках, пов'язаних із нирковою недостатністю і порушенням кровообігу, а також при хронічних захворюваннях дихальних шляхів (трахеїтах, ларингітах, бронхітах).

Препарати з ялівцю:

Важливо!

Зазвичай їх визначають у складі зборів та лікувальних чаїв, оскільки окреме вживання препаратів ялівцю може спричинити подразнення нирок. Курси лікування такими препаратами не мають бути тривалими.

Здавна плоди ялівцю використовували (внутрішньо і зовнішньо — як настої, відвари, екстракти або порошки) при водянці, туберкульозі, нервових розладах, ревматизмі, подагрі, каменях у нирках та печінці.

Настій можна використовувати для полоскання порожнини рота та інгаляцій при захворюваннях верхніх дихальних шляхів. Свіжі плоди корисні при виразці шлунка та кишечника, для виведення глистів, а також як сечогінний засіб. Та й якщо вдихатимете аромати ялівцю у місцях його насадження, Ваш апетит посилюватиметься і поліпшиться загальний стан.

Ялина — струни для душі

Шишки (заготовлені влітку перед достиганням насіння) і хвою ялини звичайної (смереки) можна використовувати свіжими та висушеними. Кора та хвоя смереки діють як цукрознижувальне. Хвоя та бруньки — чудовий фітонцидний засіб. Ялина теж є чудовим психостимулятором, і хвоя має адаптогенні властивості.

Настій із хвої  при депресії: 30 г хвої залити 0,5 склянки окропу, настояти, процідити. Вживати тричі на день. Настій із хвої також радять вживати, якщо бракує вітаміну С, а також при хворобах нирок і сечовивідних шляхів, хронічних тонзилітах, як відхаркувальний засіб при бронхітах, як знеболювальне при ревматоїдному поліартриті.

Відвар із бруньок помічний при туберкульозі легень. Настоянку з бруньок і шишок вживають при хронічній пневмонії, бронхіальній астмі, тонзиліті, ларингіті, гаймориті. Відвар із бруньок при бронхіті: столову ложку сировини залити склянкою окропу, нагрівати на водяній бані протягом 15-20 хв. Відвар процідити (сировину відтиснути) і вживати по 1/2 склянки 2-3 рази на день після споживання їжі.

Відвар із шишок радять для полоскання горла або закапування в ніс при різних ЛОР-захворюваннях, зокрема гаймориті, і для профілактики дитячих інфекційних захворювань.

Відвар із хвої: 40 г подрібненої сировини залити склянкою окропу, кип'ятити 10 хв, настоювати ще протягом 10 хв, процідити. Вживати по 40 крапель узимку, по 20 — улітку для зміцнення імунітету.

Настій із зелених шишок для зовнішнього застосування: 40 г сировини залити склянкою окропу, настояти. Закапувати у ніс теплим по 3-4 краплі 5-6 разів на день. 

Ванни з верхівок молодих гілок із бруньками вживають при подагрі, ревматичних ураженнях суглобів. Ванни з відвару хвої помічні при радикуліті. Відвар для ванн: 2-3 повні жмені молодих пагонів ялини звичайної варять упродовж 30 хв у 5 літрах води, відціджують, отриманий відвар додають до повної ванни. Такі ванни помічні ще й при нервовому збудженні — приймати двічі на тиждень (температура води 34°С).

Для лікування хворих, які мали мікроінфаркт, страждають на міо- та ревмокардити, рекомендують рано навесні заготовити бруньки ялини (перед розпусканням). Їх тонким шаром закладають у скляний посуд, пересипаючи кожний шар цукром, і настоюють протягом 3-4 тижнів. Отриманий ароматний сироп вживають по чайній ложці три рази на день

⌂ Препарати із сосни мають сечо- та жовчогінну, болезаспокійливу, протизапальну дію

Відео: СОСНА. Секрети вирощування та догляду

Розповідає Ольга ПОХИЛЬЧЕНКО, кандидат біологічних наук, куратор колекції голонасінних у Національному ботанічному саду імені М.М.Гришка.

Сосна: дихайте на здоров'я!

3 лікувальною метою використовують ще не розкриті весняні бруньки (верхівкові пагони) сосни, хвою та живицю. У них містяться ефірна олія, смоли, дубильні речовини, вітаміни С, В1, К, Р, каротин.

Препарати із сосни мають сечо- та жовчогінну, болезаспокійливу, протизапальну дію. Живицю сосни в народі використовують при лікуванні грипу, виразки та раку шлунка. Мазями з неї лікують рани, виразки, фурункули. Живицю прикладають як компреси з будь-яким жиром при тромбофлебітах.

Сосновий дьоготь застосовують зовнішньо для лікування екземи, псоріазу, він входить до складу мазі Вишневського.

Настій із хвої призначають для профілактики та лікування:

Соснові бруньки, завдяки протизапальним та антисептичним властивостям, здатності розріджувати мокротиння і прискорювати його виділення, застосовують при запальних захворюваннях верхніх дихальних шляхів. Їх додають до грудних та інших зборів (чаїв) та інгаляційних сумішей.

Настій із бруньок та хвої сосни використовують для інгаляцій при застудах; настоянку зі свіжих бруньок — при бронхіті та туберкульозі легень, а молодих шишок — при гіперацидному гастриті, виразковій хворобі і захворюваннях органів дихання.

Відвар із бруньок або хвої у народній медицині радять вживати при ревматизмі, подагрі, нирковокам'яній хворобі. Екстракт із хвої рекомендують для лікувальних ванн при неврозах, серцево- судинних захворюваннях, шкірних хворобах і як загально— зміцнювальний засіб.

Відвар із голочок молодої хвої використовують для виведення з організму радіонуклідів, ванни для ніг — при застуді, гарячий відвар шишок додають до заспокійливих ванн. Фітонциди хвої сосни згубно діють на багатьох збудників хвороб, зокрема на туберкульозну паличку, тому гуляти в сосновому бору рекомендують людям із бронхітами, бронхіальною астмою, легеневими захворюваннями.

⌂ Модрину європейську здавна використовують у народній медицині

 

Модрина звгамує біль

Модрину європейську здавна використовують у народній медицині. Настоянку зі свіжої хвої вживають при тривалому кашлі з в'язким мокротинням, а живиці — ще й як глистогінне. Розведена настоянка знадобиться для розтирань при невралгії та застудах, щоб усунути біль.

Настої з молодих свіжих гілок використовують для приготування ванночок при ревматизмі, подагрі, а відвар із гілок у молоці помічний при хронічному бронхіті, респіраторних інфекціях, сечокам'яній хворобі, метеоризмі, закрепах, гельмінтозах.

Настій і відвар із хвої модрини — чудовий антидепресант і водночас надійний антибактеріальний засіб. Смолу (живицю) в тибетській медицині вживають при захворюваннях лімфатичної системи, інтоксикаціях, діареї.

Кора модрини має кровоспинну дію, з неї готують засоби для зміцнення зубів і дезінфікування порожнина рота. Скипидар у компресах прикладають до болючих місць при радикуліті, ішіасі, зубному болі, а скипидарну мазь — при ревматизмі, подагрі, міальгії, невралгії.

 

Ялиця: рецепти на вибір

У народній медицині молоді хвоїнки і бруньки ялиці білої застосовують проти цинги, для лікування ревматизму, а також як сечогінний засіб.

Спеціально для «СонцеСаду» Роман Лисюк, кафедра фармакогнозії і ботаніки Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького

Купити саджанці хвойних тут

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Ялина звичайна: незвичайні секрети посадки, догляду та формування крони
Як виростити пухнасту красуню у себе в саду. Поради та авторський метод формування декоративних кущів із хвойних дерев від фахівця
Ялиця — суперкрасуня
Вічнозелені хвойні дерева з пірамідальною кроною, розкидано-кільчастими гілками і гладенькою сірою корою на молодих деревах, неодмінно прикрасять вашу прибудинкову ділянку
Модрина — хвойний дуб
Крони цих дерев завжди ажурні та пропускають багато світла, а яйцеподібні шишки можуть залишатися на дереві протягом кілька років, хоча достигають у рік цвітіння. Прикрасьте свій сад!
Сосна — чарівна гостя саду
Сосни — одні з найдекоративніших дерев у наших парках і скверах. Навіщо її вирощують в садах?
Вічнозелена краса удома
Види хвойних та основні правила їх догляду
Декоративні хвойники
Як підібрати хвойники та яким має бути догляд за ними
Сосна. Види
Сосна. Види та використання у дизайні
Туя західна, або дерево життя
Туя західна — улюблениця ландшафтних дизайнерів
Ялівець та його види: застосування у ландшафтному дизайні
Експерти «СонцеСаду» розкажуть, як виглядає ялівець різних видів і яким чином ця декоративна рослина зможе прикрасити будь-який куточок біля будинку

Рекомендовані товари!