Обожнюєте суцвіття гортензій, але вагаєтесь, чи садити дивовижні квітучі кущі, та переймаєтесь тим, аби їм підійшов ґрунт на Вашій ділянці? Яке місце вибрати, щоб кущ цвів там протягом усього літа? Cумніви розвіює та розвінчує міфи співробітниця Добропарку, що на Київщині, – Олена Суринець.
Експертка розповість і про способи обрізування рослини для рясного цвітіння. Пані Олена запевняє, що гортензія не вибаглива до ґрунтів і не потребує особливого догляду.
⌂ Фото: Олена Суринець
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
У Добропарку можна побачити різні сорти кущів гортензії з пишними суцвіттями, схожими на голівки маленьких пухнастих овечок. Тут із них створено справжню річку-алею та оригінальні ландшафтні композиції, у яких квітучі кущі поєднуються з іншими видами рослин.
«Гортензію радять садити в напівтіні, – каже експертка, – бо вона вигоряє із сонячного боку. Але це не так. У нашому парку кущі від ранку до вечора на освітленому місці, на якому їм затишно. Уздовж алеї з гортензіями прокладено систему зрошення. Якщо літо посушливе, то застосовуємо її, але рідко».
Є ще одне твердження про те, що гортензію треба садити в кислий ґрунт. Навіть землю для неї підкислюють, укривають корою. «Ми з власного досвіду знаємо, що рослина чудово росте на всіх ґрунтах, з різною кислотністю. У цьому переконалися, вирощуючи гортензії в Добропарку, – розповідає квітникарка й, лагідно всміхаючись, додає: – Можливо, в нас позитивна аура, тому все росте та квітує. Кожна гілочка, де є брунька, випустить пагінець і подарує пишне суцвіття».
Садівники рекомендують на зиму вкривати кущі гортензії, щоб захистити їх від морозів. Проте Олена Суринець запевняє, що працівники Добропарку ніколи цього не роблять.
«Якщо десь узимку температура сягає мінус 30–40 градусів, то з північного боку, де нема снігу, гортензії треба накрити, – каже фахівець. – Ми маємо їх дуже багато, але не вкриваємо. Гортензія добре перезимовує: жоден кущик не пропав навесні».
У Добропарку кущі гортензії обрізують лише восени. Зрізаний пеньочок восени до зими підсихає, а отже, готовий зимувати. Експертка вказує на гілки, обрізані минулої осені, та додає: «Тим, хто боїться, що внаслідок осіннього обрізування пеньочки обмерзнуть, раджу залишати цвіт на зиму й обрізати кущі гортензії навесні – у березні або на початку квітня».
⌂ Фото: Ріка з гортензій у Добропарку красива навіть після відцвітання квітів
Щоб гортензії втішали пишними суцвіттями, треба правильно обрізати кущі. Навіть однорічну рослину, посаджену навесні, обрізають восени. Експертка запевняє, що весняне обрізування нічим не відрізняється від осіннього. «Обрізайте кущі, коли маєте час: якщо не встигнете восени, то зробіть це навесні», – каже пані Олена.
Працівники Добропарку проводять інтенсивне обрізування гортензії раз на три роки, не дозволяючи їй загущуватися. Якщо рослина матиме багато пагонів, то зменшиться кількість квітів.
«Обрізаємо так, – розповідає експертка й демонструє: – Між листочками гілки рахуємо знизу догори три вузлики й ріжемо посередині між бруньками. Також видаляємо всі тоненькі, слабкі, маленькі гілочки. З них не буде жодної користі. Такі гілки заважатимуть одна одній».
⌂ Фото: Відраховуємо три вузлики і відрізаємо між бруньками
У Добропарку можна побачити кущі гортензії не лише з різноманітним забарвленням суцвіть, а й із квітковими голівками різної величини, які називають шапочками. Є два варіанти обрізування рослин, залежно від розміру бутонів.
«Якщо ви хочете, щоб гортензія наступного року зацвіла величезними шапками – діаметром до 30 см, – пояснює фахівчиня, – обрізайте її інтенсивніше, залишаючи на кущі міцні основні пагони – три або чотири. З них виросте 10–15 великих шапок. Щоб отримати багато суцвіть, але менших за розміром, обрізайте кущ не так інтенсивно».
⌂ Фото: Від способу обрізки залежить, яку шапку квіти матимуть наступного сезону – велику чи маленьку
Зрізані суцвіття гортензій теж мають практичне застосування. Для декору їх використовують у квіткових композиціях.
«Листочки зриваємо, шапочки підвішуємо й підсушуємо, – розповідає експертка. – Висушені суцвіття можна обробити лаком або пофарбувати в інший колір». Цією осінньо-зимовою композицією прикрашають оселю. Суцвіття волотистої гортензії використовують для оформлення зали під час підготовки до святкування весілля взимку. «Обрізані бутони – прекрасні декоративні прикраси, які можна продати», – запевняє садівниця.
Аж перехоплює дух від квітучої річки-алеї з гортензій, які простягають свої рожеві, білі, кремові суцвіття до неба в Добропарку й благодатно, як заспокійливий засіб, впливають на відвідувачів. Хочеш заховатися між квітучими кущами, побути наодинці із собою, набратися від цих запашних суцвіть життєдайної сили й душевного спокою, помріяти та просто відпочити після напруженого, непередбачуваного, пронизаного сигналами повітряної тривоги сучасного життя.
«Для мене гортензія – чарівна квітка, яка може рости всюди, – запевняє експертка. – Практикуємо поєднання цієї рослини з іншими культурами в міксбордері, який сьогодні вважають модним варіантом ландшафтного дизайну. Гортензія має гарний вигляд із травами та злаковими рослинами».
Створіть оригінальний куточок релаксу з кущів гортензії біля свого будинку й насолоджуйтесь красою розкішних суцвіть від літа до пізньої осені! Покладіть висушені букетики у вазу на зиму. Хай квіткова краса надихає вас на добрі справи та дарує позитивні думки!
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Іванна Струбіцька