Навесні, як тільки-но сходить сніг, прокидається чарівна еріка. Як створити найкращі умови у вашому палісаднику для цієї красуні, добре знає та ділиться з нами Анастасія Голубенко, кандидат біологічних наук, науковий співробітник Навчально-наукового центру «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
Ця квітка з рясним раннім цвітінням налічує близько 800 видів, що відрізняються зовнішнім виглядом, формою, забарвленням квітів і листя, яке може змінювати свій колір на зиму. Еріка навесні є чудовим медоносом, а після відцвітання її гілочки стають елементом зимових сухих букетів.
Еріки часто плутають із їхнім близьким родичем – вересом, проте ці рослини належать до різних родів, і, якщо детальніше їх вивчити, то можна помітити, що вони суттєво відрізняються.
⌂ Фото: Плоди еріки
Пагони еріки тонкі, часто здерев’янілі, досить жорсткі, вкриті вузькими, схожими на хвою, голчастими листочками завдовжки близько сантиметра. Під час цвітіння гілочки густо вкриваються дрібними пониклими видовженими квітками, схожими на дзвіночки. Після закінчення цвітіння квіти ще довго залишаються на гілках, а забарвлення зберігається і після їхнього висихання. Плоди еріки – чотиригранні коробочки з дуже дрібним насінням, що зберігає схожість протягом декількох років.
Еріка, завдяки надранньому цвітінню, – справжня знахідка для садівників, які займаються створенням альпінаріїв, рокаріїв та квітників. Ландшафтні дизайнери часто використовують її як ґрунтопокривну рослину. Крім того, вона чудово виглядає як у монокомпозиціях, так і в групових насадженнях. Рослина в саду створює особливий мікроклімат, що сприяє розвитку й інших культур – вересів, злаків, барбарису, спіреї японської. З такими сусідами еріка виглядає особливо привабливо.
⌂ Фото: Еріка з білими квітами
Що ж може завдати шкоди ніжній еріці?
1. Надмірна тінь або палюче сонце. Тому для висаджування еріки в саду підберіть добре освітлене місце, яке водночас буде захищене від прямого сонячного проміння. Однак занадто густе затінення також може негативно вплинути на рослини: цвітіння буде не таким рясним, а забарвлення квітів зблякне.
2. Небезпечні протяги. Еріки досить чутливі до протягів, тому варто подбати про затишок на місці їх вирощування, який можна забезпечити, влаштувавши з підвітряного боку живопліт із ялівцю, магонії, кизильників чи подушкових форм хвойних рослин. Рослини еріки – добрі сусіди для вересу, декоративних злаків, барбарису, спіреї.
⌂ Фото: Еріка — квітка з рясним раннім цвітінням
3. Засуха і перезволоження. На дно посадкової ями обов’язково треба насипати шар дренажу з керамзиту, битої цегли та піску, оскільки для рослин може бути шкідливим як пересушування, так і перезволоження субстрату, а особливо застій вологи. Рослини висаджують у ранньовесняний період, до початку цвітіння або відразу після нього – на відстані 40–50 см у групах (тобто на 1 м2 має поміститися близько п’ять-шість рослин), на глибину 20–25 см, не заглиблюючи кореневу шийку.
4. Залужений ґрунт. Еріка, як і решта представників родини Вересових, потребує кислих або сильнокислих ґрунтів. Субстрат для вирощування еріки має складатися з кислого торфу, піску і дернової землі, але частка торфу має втричі переважати решту компонентів.
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Бересклет крилатий Compactus (ОКН-717(2-4л))
У наявності
Саджанець Барбарис Golden Ring (ОКН-2191(5-7,5л))
У наявності
Ірис бородатий Давнінг (ОКН-3535(0,5-1,5л))