Аквілегія: агротехніка вирощування

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
16.05.2022

З весни та до пізньої осені окрасою садів і парків є чарівні аквілегії («водозбір» чи «орлики»). Латинська назва роду Aquilegia L. походить від «aqua» — вода і «lego» — збирається. Вважалось, що у шпорках квітки збирається вода, проте це не так. Існує й інша вер­сія: «aquila» — орел; зігнуті шпорки нагадують кігті орла. Звідси на­певно й походить пташина назва рослин — «орлики».

Експерт «СонцеСаду» О. П. Перебойчук, к. б. н., науковий співробітник відділу квітниково-декоративних рослин НБС ім. М. М. Гришка НАН України розповість, як і де посадити гарну квітучу аквілегію у
себе в саду.

Аквілегія: де посадити

В культурі орлики невибагливі. Вони можуть рости на будь-яких ґрунтах, проте найбільш рясне квітування спостерігається на легких, помірно зволожених, багатих поживними речовинами суб­стратах.

На бідних ґрунтах бажа­но проводити підживлення рос­лин комплексними мінеральними добривами рано навесні, в період їх відростання азотно-фосфорно-калійними (NPK), а у другій поло­вині літа — фосфорно-калійними (РК). Незважаючи на високу по­сухостійкість орликів, при трива­лій засусі їм все ж необхідний по­мірний полив, оскільки при неста­чі вологи скорочується період цві­тіння.

Аквілегія — невибаглива квітуча рослина

⌂ Фото: Аквілегія — невибаглива квітуча рослина

Помітно впливає на загаль­ний стан рослин і освітлення. Найбільш розкішними вони є в напівтіні, на сонячних ділянках рослини дещо нижчі та компактніші.

В тіні квітконоси витягуються, можуть полягати, втрачають яскравість забарвлення квітів. В умовах України орлики — рослина, яка в переважній більшості не потребує укриття в зимовий період, вона морозостійка і зимостійка.

 

Варіанти як посадити орлики

Розмножують орлики насінням, поділом кореневища і живцюванням. Найбільш простий і ефективний спосіб розмноження — насінням.

Важливо!

Насіння аквілегії зберігає схожість протя­гом року, потім вона значно знижується. При збереженні насіння при понижених температурах (+1-5°С) схожість його зберігається дещо довше, близько трьох років.

Висів насіння можливо проводити в різні строки, в залежності від того, коли ви його отримали. Власне насіння найкраще висі­вати відразу після його збору.

Придбане на фірмі — зимою чи ранньою весною у завчасно під­готовлені контейнери на підвікон­ні чи в теплиці (кінець лютого – березень), або безпосередньо у відкритий ґрунт (кінець квітня – травень).

При посіві в контейнери готують легкий субстрат, який складається з рівних частин лис­тового перегною, дернової землі та піску. Найбільш оптимальний під— зимній посів, при ньому насіння проходить стратифікацію природ­ним способом, сходи отримують більш дружні.

Для весняного по­сіву насіння рекомендується змі­шати з землею і проморозити в снігу або потримати в холодильнику 3-4 тижні.

На одному місці орлики ростуть 5-6 років

⌂ Фото: На одному місці орлики ростуть 5-6 років

Старе насіння можна попробувати обробити стимуляторами росту, висіяти в контейнер, 3-4 дні потримати в теплому приміщені, потім проморозити декілька тижнів і внести знову в тепло для пророщування. Оптимальна температура проростання насіння — 18°С. Сходи з’являються через 20-30 діб. Коли виростуть перші два справжні ли­сточки, сіянці пікірують в грядки. На початку серпня або весною наступного року сіянці висаджують на постійне місце. Молоді рослини зацвітають на 2-3 рік.

 

 

Пам'ятайте

На одному місці орлики ростуть 5-6 років

Потім вони починають старіти та поступово втрачають де­коративність. Центральна части­на кореневища поволі відмирає, бруньки відновлення формуються по периферії кореневища. Вони, як правило, слабкі та з них розви­ваються витончені, низькі пагони з дрібними квітами.

 

Аквілегія у ландшафтному дизайні

При облаштуванні саду орлики — квіти, які підходять для найрізноманітніших композицій і стилів. Низькорослі види та сорти прекрасні в альпіна­ріях, їх висаджують в наповнені землею «кишені» між камінням.

Високорослі рослини приносять легкість і ажурність в групові по­садки багаторічних квітів, напов­нюють весняним цвітінням міксбордери та рабатки, оживляють кам’янисті сади.

Аквілегія прикрасить будь-яку клумбу

⌂ Фото: Аквілегія прикрасить будь-яку клумбу

Вони ж є неза­мінні при оформленні тінистих ділянок саду і водойм, садів в природному стилі. Проте орлики більш популярні для створення сухих квіткових композицій і пан­но. Квіти легко висушуються та до­бре зберігають колір, їх доповнює ажурне листя.

 

Купити аквілегію

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Клематис: посадка та догляд
Клематиси — непримхливі, виткі багаторічні ліани з прекрасними пишними квітками практично всіх відтінків. Поради щодо вирощування та догляду за цими чарівними квітучими ліанами від експертів «СонцеСаду» допоможуть прикрасити будь-який куточок саду
Піраканта. Вічнозелена квітуча красуня біля будинку
Вічнозелений кущ родини Розових підходить для створення живоплоту. Відмінний вигляд має як солітер, у групових насадженнях, для оформлення парканів. Поради експерта по вирощуванню і догляду
Сантоліна — пухнаста окраса клумби
Вирощування та догляд за невибагливою сантоліною
Як виростити та доглядати за вейгелою
Вейгела. Види, вирощування, догляд та обрізка
Як виростити лапчатку (перстач) в своєму саду
Ця рослина не потребує особливого догляду і радує око упродовж усього сезону
Рокитник. Весняна насолода для очей
Загальні правила вирощування рокитника та догляд за ним

Рекомендовані товари!