Посадка часнику під зиму у 2023 році

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
14.10.2020

Автор: Єва Тернова завідувач лабораторії Сквирської дослідної станції органічного виробництва Інституту агроекології і природокористування Національної академії аграрних наук України.
  Основним садивним матеріалом під час вирощування стрілкувального і нестрілкувального часнику є зубки.

ВИБІР ДІЛЯНКИ

Часник має слаборозвинену кореневу систему, тому його важливо розміщувати на родючих і чистих від бур'янів ґрунтах після таких культур, які забезпечували б вміст у ґрунті необхідних поживних речовин і запасів вологи. Найкращими для вирощування цієї культури е вологі, багаті на органічні речовини суглинкові та супіщані ґрунти. Негативно впливає на ріст і розвиток часнику підвищена кислотність ґрунту. Не можна розміщувати часник на солонцюватих важких суглинках, а також на піщаних ґрунтах, бідних на органічні речовини.

 

ПОПЕРЕДНИКИ

Найкращими попередниками для часнику є пар, озимина, бобові, огірки, кабачки, рання білоголова та цвітна капусти та інші культури, які рано звільняють поле і під які внесені органічні добрива. Щоб запобігти ураженню часнику шкідниками та хворобами, його вирощують на тому самому місці не раніше ніж через чотири роки.

 

ПІДГОТОВКА ДІЛЯНКИ

Щоб отримати гарний врожай часнику на чорноземах, темно сірих, лучних та інших ґрунтах, які мають великий гумусовий шар, ґрунт перекопують не глибше 29-32 см.

 

УДОБРЕННЯ

 Досвід засвідчує, що високі врожаї часнику отримують на ділянках, де добрива внесені під попередню культуру. Ще більша ефективність добрив, внесених безпосередньо під часник. Перед садінням землю не варто удобрювати гноєм, бо він закислює ґрунт й занадто насичує азотом. Найкраще для підживлення підійде торф, з яким потрібно перекопати землю на штик лопати і додати 20-30 г суперфосфату, 20 г калійного добрива на квадратний метр.

Перед висаджуванням можна додати аміачної селітри -10 г на м2. Загалом озимий часник віддає перевагу легкому супіщаному ґрунту, не любить тінь і вогкість. Тому, якщо ділянка перебуває в низині, постарайтеся підібрати для часнику місце вище. Але ґрунт не має бути занадто щільним, інакше просто виштовхне часник узимку і той замерзне. Але й за- надто м'який ґрунт може втягнути часник вглиб, тоді головки виростуть дрібними.

 

ПІДГОТОВКА ДО САДІННЯ

Готуючи часник для висаджування під зиму, доцільно віддавати перевагу великим головкам без пошкоджень. На зубцях не має бути цвілі та гнилі. Садити в землю часник треба тоді, коли заздалегідь розібрали його на окремі зубчики. Після цього слід провести дезінфекцію посадкового матеріалу.

Часник потрібно садити зубчиками

⌂ Фото: Часник потрібно садити зубчиками

 

САДЖУВАННЯ

Його проводять наприкінці вересня - на початку жовтня. Там, де кліматична зима починається дещо пізніше, можна відкласти до листопада. Часник висаджують на глибину близько 4 см. Чим раніше садите, тим глибше закопуйте. Якщо зробите лунки приблизно на 10-15 см, часник зійде пізніше, але він легше витримуватиме зимові морози. Радять висаджувати зубчики приблизно на відстані 7-8 сантиметрів один від одного. Між рядками має залишатися приблизно 20 сантиметрів. Але не варто дуже тиснути на посадковий матеріал, намагаючись укоренити його в землі. Зверху зубчик присипають землею.

► Оскільки осінь цьогоріч видалася теплішою, ніж зазвичай, тому останні сприятливі дні для посадки часнику у 2023 році будуть 10, 11 листопада.

 

ПРОФІЛАКТИКА ХВОРОБ

Щоб часник не хворів, заздалегідь добре просушіть зубці, потім замочіть їх на дві-три години в рожевому розчині марганцівки. Для більшого ефекту рекомендують занурити зубчики в міцний розчин солі (столова ложка на літр води), але на мінімальний час — дві-три хвилини. 3 цією ж метою можна використати розчин мідного купоросу (чайна ложка на 2 л води) - теж на три хвилини. Також можна скористатися спеціальним розчином «Максим», який продають у садових магазинах. Замочування - на півгодини.  Для ефективнішого знезараження часнику для замочування зубків використовують, згідно з інструкцією, препарат «Фундазол».

 

МУЛЬЧУВАННЯ

 Для цього використовують осіннє опале листя або торф, перегній. У дуже холодних регіонах краще вкривати грядку товстим шаром мульчі.

Купити посадковий часник можна тут

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Часник: садимо на зиму
Досвідчені городники вважають, що саме озимий часник швидше дозріває, добре зберігається, а головне — дає більший урожай
Що посієш — те й пожнеш: як правильно підготувати ґрунт і насіння овочів для посадки навесні та восени
Про підготовку ґрунту для висівання насіння різних овочевих культур, про те, як правильно проростити насіння для дружніх сходів, і, зрештою, про те, як за цими сходами (або розсадою) доглядати, розповідає експерт СонцеСаду
Часник Любаша. Врожайність до 20 тонн з га
Звідки з’явився цей сорт, чим він відрізняється від інших, як його вирощувати, аби досягти високих результатів, читачам «СонцеСаду» розповів його автор, фермер із Молочанська Запорізької області Іван Захаренко
Вирощування часнику
Вирощування часнику як бізнес. З 25 соток тонна часнику — це реально
Часник про запас
Як правильно зібрати і зберегти на зиму часник. Поради фахівця
Схованка для овочів
Важливо не лише виростити щедрі запаси овочів, а й успішно їх зберегти до нового врожаю. Як саме? Поради фахівця

Рекомендовані товари!